1416-48

1416-50

رادیو جوانان از آغاز کار، تلاش کرده است، در همه زمینه های هنری، فرهنگی و اجتماعی، سرزمینمان فعال باشد و برای همه گروه های سنی، برنامه های ویژه و سرگرم کننده تهیه و پخش کند. ازیکسال پیش با همکاری احمدآزاد، که دل در گرو موسیقی ملی ایران دارد و با استفاده از آرشیو شخصی ایشان، گنجینه ای از موسیقی را که به نام «گلچین هفته» سالها دور در رادیو ایران تهیه و پخش شده بود را انتخاب کرده و از رادیو جوانان برای علاقمندان موسیقی کلاسیک ملی ایران پخش کردیم، که این برنامه جالب و شنیدنی در مدت بسیار کوتاهی مورد توجه و علاقه دوستداران موسیقی وهنرمندان آشنا با موسیقی ملی قرار گرفت و در صد برنامه ای که تاکنون از رادیو شنیده اید از هنرمندان بزرگ و بنام وکارهای بی همتای آنان یاد شده است.
هدف برنامه گلچین هفته و تهیه و پخش آن چه در آن زمان  و چه امروز که از رادیو جوانان به سمع شما میرسد جمع آوری گلچینی از شاهکارهای هنر موسیقی و احیاء و حفظ آن بوده است. در این برنامه ها، از اولین برنامه ضبط شده موسیقی بر روی صفحه ها با صدای قمرالملوک وزیری  تا آخرین برنامه هایی  که گروه شیدا و سماعی در آن نقش داشته اند  و بازسازی آهنگهای قدیمی با اجراء متفاوت و صدای خوانندگانی که سالها بعد پا به میدان موسیقی گذاشته اند، از جمله به پوران، هنگامه اخوان،پریسا، شهرام ناظری والبته استادان برجسته ای چون تاج اصفهانی، شجریان، ادیب خوانساری، جلیل شهناز، حسن کسایی … و … بسیاری دیگر برای علاقمندان موسیقی پخش شده است و همچنین برنامه های ویژه ای که به یاد  اساتید موسیقی و با هنرمندان بزرگ تهیه شده است، یاد استاد بنان، نورعلی خان برومند، ادیب خوانساری و …
در صدمین برنامه گلچین هفته هنرمندان بزرگ به دیدن دیگر همکاران میروند و نظر و پیشنهادات آنان را در اجرای بهتر و تهیه موثرتر برنامه جویا میشوند.
در این برنامه هنرمند خوش ذوق و شاعر و ترانه سرای معاصر فریدون مشیری به دیدار استاد عبدالله دوامی میرود، استاد دوامی هنرمندی است که با مهارت و عشق به گنجینه ای از موسیقی گذشتگان را زمانیکه امکانات ضبط آنها وجود نداشته است در سینه ضبط کرده و به نسل های بعدی منتقل کرده و آهنگها، ردیف موسیقی ایران را پربارتر کرده است. او با گوشه ها و ردیف  موسیقی آشنایی کامل داشت و با انتقال آن به هنرمندان بزرگی چون محمد رضا شجریان خدمت بزرگی به موسیقی ما کرده است. همچنین فریدون مشیری به دیدن بنان میرود و نظر این استاد بزرگ در مورد گلچین هفته را جویا می شود، استاد علی تجویدی در این برنامه صحبت می کند و نظرش را در مورد کار هنرمندانی که وفادار به موسیقی بوده و هستند و آنانکه دامن این موسیقی را رها کرده اند می گوید. البته آهنگهای زیبا و خاطره انگیزی هم با صدای خوانندگان پخش میشود.
مدیریت رادیو جوانان: از تشویق ها، پیشنهادات وحمایت شما هموطنان عزیز شادمان است و امیدوار است بتواند از این راه خدمتی به جامعه بزرگ بنماید.

1416-49