1717-12

1717-3

1717-4

هفته قبل، یکی ازمحبوب ترین ستارگان سینما و خوانندگان صاحب سبک ایرانی «مرجان» با نام واقعی شهلا صافی ضمیردرسن 72 سالگی درلس آنجلس براثرسرطان خون و به گفته اطرافیان بر اثر اشتباهات پزشکی درگذشت، درحالیکه شوهرش بربالین او بود. مرجان با نیروی عشق و حمایت شوهرو یاورش فریدون ژورک تهیه کننده و کارگردان سینما، 4دهه گذشته را از سرگذراند و فریدون هیچگاه ازحمایت او دست نکشید و درتمام سالهای غربت، آنچه را شاهد بودیم چون یک رفیق کنارش بود، درزمان بیماری، چون پرستاری عاشق از او مراقبت می کرد و بقول اطرافیان عشق واقعی آنها از میانسالی دوباره آغازشد، تا آخرین روزهای زندگی مرجان ادامه داشت. فریدون می گفت مرجان چراغ و نوری بر تاریکی های زندگی من بود و با رفتن اش من دوباره به آن دنیای تاریک برگشتم و متأسفانه اشتباهات پزشکی او را از من گرفت.
مرجان درسالهای 1969 درایران بعنوان بازیگرفعالیت خود را آغاز نمود، قبلا مجری برنامه تلویزیونی بود، خبرنگارمجله اطلاعات کودکان و همزمان با مهدی علیمحمدی دوبلور و مجری و بازیگررادیویی ازدواج کرد و صاحب دختری بنام پوپک شد و بعد از چند سال از هم جدا شدند و بعد از چند سال مرجان با کارگردان فیلمهایش فریدون ژورک ازدواج کرد و تا آخرین روزهای زندگیش این وصلت دوام داشت.

1717-5

بجای مرجان درفیلم ها عهدیه آواز می خواند، تا مشخص شد خودش صدای بسیار دلنشین و زیبایی دارد و چند سال قبل ازدگرگونی های ایران بعنوان یک خواننده محبوب فعال بود و با آهنگ کویردل به محبوبیت رسید بعد: حسود، خونه خالی، گمشده، کی صدا کرد منو، سایه ها و قصه را خواند. و بعد از انقلاب هم دو سالی در زندان بسرمی برد که اتهام اش همکاری با سازمان نهضت مقاومت ملی بود و یکبار هم اجرای یک ترانه ممنوع.
در طی سالها فعالیت درسینما، مرجان با همه بزرگان سینما، چون بهروزوثوقی، فردین، ملک مطیعی، عارف، ایرج قادری، بیک ایمانوردی، سعید راد، بهمن مفید، رضا فاضلی، مرتضی عقیلی همبازی شد فیلم هایی چون سکه شانس، از یاد رفتم، یک مرد یک شهر، غلام ژاندارم، دلقک ها، مردی از طوفان، مردان خلیج، سرکارغضنفر، همیشه قهرمان، غدیر، کیفر، سلام برعشق، سالومه، آقا مهدی وارد میشود، هم قسم و آخرین فیلم اش به کارگردانی فریدون ژورک درسال 1979 «تکیه برباد» بود.
درلیست کارگردانان، فریدون ژورک، خسرو پرویزی، عزیزالله بهادری، مرتضی عقیلی، نظام هاشمی، رضا میرلوحی، امان منطقی، ایرج قادری دیده میشوند.
مرجان سال 2006 به اتفاق فریدون به امریکا آمد ودرلس آنجلس ماندگارشد و به فعالیت هنری، اجتماعی و سیاسی اش در نهضت مقاومت ادامه داد و با اجرای آهنگهایی چون رهایی، با ملودی خودش و شعر فریدون ژورک و تنظیم پرویز رحمان پناه نمای دیگری از هنرخود ارائه داد، قبلا هم عاشقانه هایی چون شبهای خط خطی، سکه ماه، کویردل را اجرا کرده بود.
همدردی دوستدارانش بروی سوشیال مدیا خبر از محبوبیت فراوان او می دهد. بدلیل محدودیت های اجتماعی ناشی از کرونا، مراسم خاصی برگزار نمی شود ولی دوستداران و خانواده اش روز شنبه با مرجان در کنار مزار منوچهر سخائی در آدرس زیر وداع می گویند.

Pacific View
Memorial Park & Mortuary
3500 Pacific View Dr,
Corona Del Mar, CA 92625
949-644-2700

برای فریدون ژورک با دلی شکسته و پر از اندوه آشناییم و با اندوه عمیق برای پوپک علی محمدی عزیز در سوگ آنان سهیم هستیم و برای مرجان پروازی بلند و پر از آرامش آرزو داریم.

1717-6

1717-7

1717-8

1717-9

1717-11