1392-49

1392-47

با فرانک میرقهاری تلفنی در شیراز مصاحبه کردیم، با حوصله به سئوالات ما جواب داد و با احساس خاصی از دوستان قدیمی و از شهر شیراز سخن گفت
– شیرازی که در چند روز اخیر شاهد بارش برف بی سابقه بوده. خیلی خوشحالم که با شما صحبت می کنم. همانطور که می دانید در دولت احمدی نژاد قرار بر این بود که کنسرت ها توسط کمپانی هارمونی گروپ  که در حقیقت کمپانی من در ایران اجرا شود و این اجازه داده شده بود که من به همراه شوهرم آمدم وهمینطور همسرم در صدد بازکردن کلینیکی بود در کیش که البته وقتی طبابت اینجا را دید پشیمان شد. حالا من برای آقای روحانی نامه ای نوشتم  و پیغامی دریافت کردم مبنی بر اینکه به معاون اجرائیات سپرده شده و منتظر جواب هستیم.
• پس هنوز هیچ جوابی دریافت نکردید؟
– خیر فعلا جوابی نگرفتیم. همانطور که می دانید من هیچوقت در دبی برنامه نگذاشتم چون سی سال پیش دوبی چند تا کوچه خاکی بود که ازصدقه سر کنسرت های ما و بریز و بپاش مردم ما دوبی تبدیل شده به این شکل و من پیشنهاد کردم که یک بندر آزاد در اختیار ما بگذارند برای برقراری کنسرت و این ها هم قبول کردند و من بعد از 36 سال آمدم به ایران چرا که این سئوال برای من وجود دارد که چرا پول مملکت ما از اینجا خارج بشود و باید که این پول ها خرج خود مملکت بشود.
•  شاید خیلی ها ندانند که شما در اوج ستاره بودن در سینما و بازی در فیلم ها، سینما را کنار گذاشتید و آمدید امریکا زندگی کردید ودر اینجا کالیفرنیا و نقاط دیگر برنامه های بسیار جالب و با شکوهی را به مناسبت های نوروز،مهرگان… اجرا کردید. برنامه های شما خیلی آبرومند و مخصوص خانواده ها بود و با شکوه ومنظم و همین ها کمک کرده بود که شکل و شمایل کنسرت ها عوض بشود ولی حیف شد که رفتید. حالا شما چند سال هست که در ایران هستید؟ و سرگرمی شما در آنجا چیست؟
– من 3 سال است که ایران هستم که بیشتر مشغول و پیگیر همین مسئله برقراری کنسرت ها در ایران بودم وهمینطور درگیر دادگاه چراکه اینجا پول مرا خورده  بودند و همینطور سند زمینی که پدرم داشتند گم شده بودکه سرانجام گرفتم. ولی باید این را بگویم که خیلی رفتار همه با من خوب بود و همه کمک کردند و جالب این  که تمام جوانانی که زمان فیلم بازی کردن من اصلا بدنیا نیامده بودند خیلی از من استقبال می کردند و به خصوص هنرپیشه های قدیمی.بسیار بمن احترام گذاشتند و کار مرا در ارجحیت می گذاشتند. یک اداره ای در اینجا به نام اداره رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور است که خیلی کمک می کنند که کارهای ما زودتر انجام بشود.
• می دانم که یکی از مهمترین مسائلی که شما در آنجا تجربه کردید دیدار با دوستان قدیمی بود که البته  تعدادی را هم درا ین مدت از دست دادید.
– بله خانم نادره که در 20 فیلم نقش مادر مرا بازی می کرد که دوشب قبل از فوت ایشان به همراه خانم ایرن کنارشان بودیم که ایرن هم متاسفانه فوت کرد بعد هم آقای ایرج قادری را دیدم که ایشان هم متاسفانه از بین ما رفتند.
• ایرن و نادره درچه حالی بودند و چگونه زندگی می کردند؟
– خانم نادره که اینجا فیلم بازی می کردند و اتفاقا آخرین فیلم هم با آقای نصیریان قرار بود رل یک مریضی که روی برانکارد را ایفا کنند صبح ساعت 6 که تماس می گیرند برای فیلمبرداری پرستار ایشان اعلام میکند که ایشان الان در بهشت زهرا هستند که گروه فیلمبرداری به بهشت زهرا می روند و متوجه میشوند که بدون سر وصدا ایشانرا دفن کردند.
من چند بار دفتر ایرج قادری رفتم که خوب بهرحال فعالیت داشتند. اتفاقا به من هم پیشنهاد کردند چون من در ایران ممنوع الچهره نیستم ولی من گفتم دوست ندارم که نقش ننه و مادر را بازی کنم گفتند که برای من نقش اول می نویسند گفتم که نمی خواهم با روسری کار کنم چون به من گفتند که با صدا و سیما مصاحبه کنم قبول نکردم و نرفتم. ایرن هم درحال معالجه ودرمان بیماری سرطان بود ولی تا روزهای آخر هر وقت که ما به تهران می رفتیم بیشتر کارگردان ها ازخانم تهمینه میلانی گرفته تا فرشته خواننده را من در خانه خانم ایرن می دیدم و آخرین بار که به بیمارستان رفت روز آخر اتفاقا من به اتفاق خانم میلانی رفتیم که چشمهایش پر از اشک شده بود که نیمه شب ساعت 2 فوت شد.  ایرن منزل یکی از دوستانش که در امریکا بود زندگی می کرد و خانه اش را در اختیار ایرن قرار داده بود و کارهای مربوط به زیبایی و پوست انجام می داد.
• بچه نداشت؟
– خیر همسر اولش محمد عاصمی و بعد هم دکتر شاهرخ رفیع که از هر دو جدا شد و بچه هم نداشت.

1392-50

• یکبار که من تلفنی با ایران صحبت کردم خیلی دوست داشت که به سینما برگردد ولی مثل اینکه امکانش وجود نداشت .
– بله خیلی دوست داشت ولی چون نقش های سکسی بازی کرده بود ممنوع الچهره بود.
• از هنرمندان ایران برای ما تعریف کنید. از هنرمندان قدیمی که تمام این سالها در ایران مانده و فعالیت نکردند را دیدید در چه شرایطی هستند.
– از هنرمندان قدیمی خانم پوری بنایی را دیدم، خانم فریبا خاتمی که متاسفانه حالشان زیاد خوب نیست فکر می کنم آلزایمر دارند و در شرایط خوبی نیستند. از سینمای ایران من هنرپیشه های جدید رانمی شناسم و سینما هم نمی روم چون فیلم ها را دوست ندارم  چون بیشتر کپی فیلم های قدیمی ماست مثلا یک فیلم شارلاتان ساختند که آقای امین حیایی در آن ایفای نقش می کرد که همان فیلم «یکه بزن» بود که من در آن بازی کرده بودم که کارگردان فیلم شارلاتان را اتفاقا در خانه خانم ایرن دیدم که با او صحبت کردم گفت که بله من این فیلم را دوست داشتم و از آقای رضا صفایی کارگردان فیلم «یکه بزن» اجازه گرفتم و این فیلم را بصورت جدید ساختم.
و همینطور متاسفانه کارگردانی که افتخارش این است که رفته سینمای فردین را آتش زده که اصلا انسان از شنیدن این حرفها تن اش می لرزد که بالاخره یک هنرمند و یک کارگردان چگونه می تواند سینما آتش بزند.
ولی کسانی مثل مهران مدیری، رضا شفیعی جم، آقای پرستویی را من دوست دارم. من از نزدیک آقای سیروس الوند را دیدم که  در حال حاضر هم مشغول ساخت سریال است.
• به شما در این مدت پیشنهاد بازی در فیلم ها شد؟
– بله هم از طرف سیروس الوند و هم ازطرف آقای قادری- چون وزارت اطلاعات به من گفت که من ممنوع الچهره نیستم چرا که پدر من همه قراردادهای من را امضا می کردند و همیشه عنوان می کردند که فیلم سکسی نباید بازی کنم بنابراین من درحال حاضر ممنوع الچهره نیستم و می توانم بازی کنم ولی من گفتم با روسری بازی نمی کنم.
• خوب حالا شما که در شیراز زندگی می کنید آنجا چقدر تغییر کرده؟
– شیراز متاسفانه اصلا رشد نکرده و یکی از شهرهایی است که اصلا به آن توجه نشده شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران بودکه البته از نظر هوا بهترین هوا را در تمام ایران دارد و مردم بسیار خونگرم. ولی آنطوری که به اصفهان رسیدگی کردند یا شهرهای دیگر، با توجه به اینکه شیراز یک شهر توریستی است به خاطر حافظیه و تخت جمشید اصلا مورد توجه دولت نبوده ولی مردم اش بسیار خونگرم و مهمان نواز باقی ما نده اند.
• شما چرا شیراز را برای سکونت انتخاب کردید؟
– برای اینکه شوهرم شیرازی است از ابتدا هم که آمدیم ایران، به شیراز آمدیم.
• قصه عشق شما و دکتر فرهودی را شاید خیلی ها ندانند در این باره حرف بزنید.
– پدر من در شیراز فرمانده ژاندارمری بود و ما با خانواده فرهودی همسایه بودیم. پدر همسرم هم دکتر بود. در راه مدرسه و پیک نیک ها همدیگر را می دیدیم من 13 ساله بودم و او 15 ساله وقتی به خواستگاری من آمد پدرم گفت بچه 13 ساله و 15 ساله یعنی چه؟ و شوهرم دو سال زودتر هم مدرک گرفت از دانشگاه پهلوی شیراز و رفت به واشنگتن و جزو سه نفر ایرانی بودن که موفق به گرفتن فوق تخصص بیماری های عفونی و داخلی شدند ویکی از بهترین دکترهای داخلی است که هنوز مریض های او از امریکا تماس می گیرند یعنی بطور مثال حتی 30 سال است که مریض ایدزی ایشان فوت نکرده. خوب با توجه به تجربیاتی که داشت علاقمند بودند که در ایران از این تجربیات برای درمان مردم ایران استفاده کنند ولی متاسفانه با دیدن طبابت در ایران به ایشان برخورده برای اینکه می گویند مگر امکان دارد که یک دکتر در عرض 2 ساعت 60 مریض ببیند.
دکتر فرهودی 4 سالی بود از خانم سابقشان جدا شده بود که بیژن سمندر به من گفت می دانی که دکتر فرهودی در واشنگتن است؟ و ما با هم تلفنی صحبت کردیم که درحدود 10 ماه بعد که من برای دیدن مادرم رفتم بعد از 33 سال همدیگر را دیدیم که شما هم اتفاقا گزارشی جنجالی با تیتر «عشق گمشده» در مجله چاپ کردید که اتفاقا همان فیلم را اینجا ساخته بودند که آقای همایون ارشادی نقش یک دکتر را بازی می کردند وخانم فرجامی نقش مهندس آرشیتک.
یک خانم امریکایی در واشنگتن خیلی از این سرگذشت ما خوشش آمد و گفت که دوست دارد این ماجرا را به فیلم تبدیل کند و قسمت پایانی را هم خودمان بازی کنیم که ما حالا فعلا به ایران آمدیم و منتظر جواب دولت هستیم و امیدوارم که جواب مثبت بشنویم که بتوانیم  خواننده ها را در بندر آزاد داشته باشیم و پول و درآمد کنسرتها را هم واقعا خرج مملکت کنیم. من خودم بدنبال هیچ پولی نیستم  بلکه من با رفتن پول از مملکت به دوبی وترکیه مشکل دارم.

1392-51

• اگرواقعا اجازه برگزاری کنسرت در کیش را به شما بدهند خوب کسانی که از داخل ایران می آیند حجاب دارند ولی کسانی که از خارج به این کنسرت می آیند چگونه پوششی خواهند داشت؟
– مسئله حجاب قانون اینجاست حتی خارجی هایی که برای بازدید از ایران می آیند حجاب دارند و روسری سر می کنند حتی خانمهای خارجی روسری سرکردن را خیلی خوب می بینند ولی خواسته من این  است که کیش که یک بندر آزاد هم  است باید بتوانیم همه خوانندگان حتی کسانی مثل داریوش را هم بیاوریم.
• فکر میکنید که آیا اگر این کار را انجام بدهید ایرانی ها از کشورهای دیگر هم می آیند؟
– 100درصد من به شما قول میدهم که حتی از امریکا هم به اینجا می آیند و این برنامه ها را حمایت می کنند. من خودم اگر امریکا بودم و کسی همچین برنامه ای را برگزار می کرد اولین نفری بودم که می آمدم.
• درحال حاضر هم می دانم که در کیش ودر هتل ها برنامه هایی است؟
– خواننده هایی که مجوز کار در ایران را دارند بله هستند و می خوانند و برنامه دارند مثلا آقای احسان خواجه امیری، شهرام ناظری…
• اگرواقعا این پیشنهاد شما عملی بشود کیش مرکز فرهنگی خوبی خواهد شد.
– حتی من گفتم که هر بندر آزاد دیگری نه فقط کیش چون به من لیستی که دادند شامل کیش، قشم، چابهار، انزلی، سپیدان گفتم فرقی نمی کند که بعد از کیش با من تماس گرفتند و همین شد که من برگشتم و به ایران آمدم. حالا هم که برای آقای روحانی نوشتم و امیدوارم که بتوانم این کار را انجام بدهم.
• به عنوان یک ستاره سینما در این مدت در داخل ایران چه فیلمی را دیدید که خیلی دوست داشتید.
– در داخل ایران واقعا فیلم ندیدم و اصلا سینما نرفتم سریال هم فقط این سریال های ترکیه ای مورد توجه همه مردم در این جاست. حتی کسانی که اهل سریال نبودند به تماشای سریال حریم سلطان می نشینند. سلیقه ایرانیها را هم فهمیدند وهمزمان بوده با دوره شاه تهماسب و اینکه لباسهایی که در این سریال می بینیم کپی لباسهای زمان ساسانیان هست چون خودشان همچین لباسهایی نداشتند. شوهر من کتاب سلطان سلیمان را دارند و می گویند که اصلا این لباسها نبوده بلکه تنها در فیلم این طور نمایش می دهند. حتی الان در امریکا هم دوستان من این سریال را دنبال میکنند.
• آیا تلویزیون های 24 ساعته لوس آنجلس را می بینید در آنجا؟
-خیر اصلا این سریال ها بقیه برنامه ها را تحت الشعاع قرارداده.