1382-33

با دکتر ادموند تاش جراح دندانپزشک و متخصص بیماریهای لثه و کاشت دندان، در جوانان رادیو گفتگو کردیم که بخشی از آن را این هفته می خوانید و ما معمولا سئوالات شنوندگان رادیو و خوانندگان مجله را به پزشکان متخصص می سپاریم و آنها دراین زمینه جواب میدهند.

******

در مورد مسائلی که در مورد کاشتن دندان وجود دارد، چند سئوال داشتیم، اول اینکه می بینیم بعضی دکترها اعلام می کنند برای کاشت دندان 300 دلار و برای روکش آن 500 تا 700 دلار می گیرند و در خیلی موارد شاهد بودیم که دندان ها بعد از مدتی شکسته و شل شده و یا حتی صدماتی را ببار می آوردند.
– متاسفانه در جامعه ما دادن اطلاعات غلط رواج دارد، آقایی می آید می گوید من متخصص ایمپلنت هستم، خیلی ها با گذراندن دوره کوتاه مدت وحتی از طریق آن لاین، یک ورقه می گیرند که مثلا متخصص ایمپلنت هستند درحالیکه من خوب می دانم چه مراحلی باید طی شود، تا یک دکتر مدعی شود که در این زمینه متخصص است اگر مردم درباره سوابق تحصیلی و کاری یک پزشک تحقیق کنند، خیلی راحت می توانند تصمیم درست بگیرند. بقول پدرم عقل مردم به چشم شان است، بعضی ها بخودشان می گویند چرا بجای پرداخت 300و 500 دلار بروم 3000 دلار بپردازم چه فرقی می کند آنها نمی دانند تازه یک پزشک بدون تجربه سبب میشود عصب صورت و گردن و فک قطع شود که جبران ناپذیر است! یا سینوس را از بین ببرد یا فک را بشکند. همین چندی پیش من  بیماری داشتم که یک آقای دکتری برایش دندان کاشته بود، گفت من یک هفته است  درد دارم، من خوب که توجه کردم دیدم فکش حرکت نمی کند، وقتی عکس گرفتم فهمیدم فک اش شکسته است، این ناراحتی به یک عمل جراحی جدید نیاز داشت و خود بخود بامشکلات فراوان روبرو بود.

1382-34

به عقیده من نباید مردم بدنبال چند درصد ریسک بروند و سلامتی خود را به خطر بیاندازند، جالب اینکه بعضی ها برخلاف تبلیغات خود، بمرور برای بیمار خرج می تراشند به بهانه پیوند استخوان، جراحی فک و غیره، تا چند هزار دلار چارج شان می کنند ایمپلنت فقط این نیست که چند تا پیچ و مهره را درون دهان جای بدهیم  و سفت کنیم و بگوئیم بفرمائید، این ایمپلنت شما!
بعضی بیماران می آیند می گویند آقای دکتر این دندان را برایم بکارید، تا بعد بیایم به داد دیگر دندان هایم برسم، ما برایتان توضیح میدهیم، کاشتن یک دندان وعدم توجه به دیگر دندان ها سبب میشود فاصله میان دندان ها بیفتد، فک وسیستم درون دندان دچار اشکال بشود، وقتی یک بیمار نیاز به چند ایمپلنت دارد، باید همان زمان اقدام کند، جلوی دردسرهای بعدی را بگیرد، شما اگر خدای ناکرده در حال رانندگی چهار تایرتان می ترکد، به  مکانیک می گوئید خوب حالا یک تایر را درست کن تا بعدا بیایم بقیه را ترتیبش را بدهم؟
من خیلی ها را می شناسم که برای پرداخت کمتر، برای عمل جراحی وایمپلنت میروند مکزیک، که بقولی هزینه سنگین ندارد ولی دیدم که بعضی ها دچار فلج صورت و فک شدند و حتی یک کارمند بانک را میشناسم که چشمانش باز مانده بود.
من همیشه توصیه می کنم، بخاطر پرداخت کمترو بدون مطالعه درباره پزشک مورد نظر، ممکن است با سرنوشت خود و سلامت آینده خود بازی کنید، متاسفانه وقتی یک بیمار میرود مکزیک و عمل می کند، قانونی برای حمایت او وجود ندارد.
همین هفته قبل من یک بیمار داشتم که می گفت برای ایمپلنت رفتم نزد یک پزشک نا آشنا، بعد فهمیدم که تمام دندان هایم را تراشیده، برای اینکه روکش بگذارد، تاج دندان هایش را از بین برده و بزرگترین صدمه را به دندان های سالم او زده است.
خیلی ها نمی دانند اصلا معنای کاشتن دندان چیست ما از یک پیچ از جنس تاتیانیوم تنها فلزی که بدن آنرا رد نمی کند بهره می گیریم، باید بپذیریم ایمپلنت جایگزین یک دندان طبیعی  نیست، تنها وسیله ای است برای آنکه سیستم صورت و فک و استخوان بندی دهان بهم نخورد و امکان غدا خوردن پیدا کند.
تماس با دکتر تاش:

Tel: (323) 939-9944