1641-39

1641-40

1641-41

1641-42

توجه جامعه ایرانی جنوب کالیفرنیا، به ویژه خانواده ها به معضل بزرگ اعتیاد و ایجاد یک مرکز حرفه ای جهت ترک اعتیاد و سم زدایی، اینروزها شعله های امید را در دل ها برافروخته که خانواده ها به راستی این مسئله را جدی تر از هر مسئله ای دیده و در پی حل و درمان آن هستند.
این هفته با «راملا رستمو» از مسئولان مرکز ترک اعتیاد Paradise Cove گفتگوی تازه ای در جوانان رادیو و مجله جوانان داشتیم که مصاحبه رادیویی همیشه روزهای جمعه از ساعت 9 تا 10 صبح و 9 تا 10 شب روی آن لاین Javanan Radio / یا Javanan.com پخش می شود و مورد استقبال خانواده ها در سراسر امریکا و کانادا و حتی خارج از امریکا قرار گرفته است.
• از راملا رستمومی پرسم وقتی خانواده ها و یا اصولا افراد و بیماران گرفتار اعتیاد به مرکز شما می آیند شما از آنها چه مدارکی طلب می کنید؟ چگونه به صحت حرفهایشان پی می برید؟ آنها با خود چه مدارک و اسنادی باید بیاورند؟ چگونه می فهمید که در میان آنها آدمهای شرور و دردسرساز نباشند؟
– همانطور که خود شاهد بودید مرکز ما در دامنه کوه و دور از دید عموم است، همه با خیال راحت می توانند به این مرکز مراجعه کنند در درجه اول مدارک شناسایی شان مهم است، بعد بیمه ای که برای درمان خود بکار میگیرند و تصمیم قاطعانه ای که گرفته اند. اما اینکه ما چگونه این بیماران را شناسایی می کنیم، مراجعه به سوابق شان و مدارک شان، که اینروزها خیلی آسان است، اگر کسی سابقه محکومیت و زندان داشته باشد، در این مرکز پذیرفته نمی شود، ولی برای آنها مراکز دولتی مجهزی وجود دارد که می توانند به آن مکان ها بروند. اصولا نظام فکری و روال زندگی این گونه افراد با آدم های معمولی فرق می کند و جالب اینکه خودشان هم ترجیح می دهند در همان مراکز دولتی درمان شوند.
همانطور که قبلا توضیح دادیم، بیمه PPO و بعضی بیمه های معتبر دیگر در درجه اول مهم است، بعضی ها می خواهند شخصا هزینه ها را بپردازند و برایشان هزینه بالا مهم نیست. نکته مهم اینکه اگر شخصی به مرکز ما مراجعه کرد که هیچگونه امکانات مالی نداشت، بیمه قابل ارائه ای نداشت و نیاز مبرم به درمان و ترک اعتیاد داشت، ما امکانات و تسهیلاتی در اختیارشان می گذاریم که بتوانند بدون پرداخت مالی درمان شوند، ولی شرایط خاص خود را دارد.
• بعضی از مراکز ترک اعتیاد با معتادین برخورد خشن و ورای جدی بودن دارند شاید خیال می کنند با این شیوه ها، درمان آسان تر خواهد بود و شخص معتاد مطیع و فرمانبردار خواهد شد شما چه نظری در این مورد دارید؟
– افرادی که به سراغ این مراکز می آیند درواقع بیمار هستند، گاه از خانواده و اجتماع رانده شده اند. محیط کار وزندگی و دوستان و عزیزان طردشان کرده اند، این افراد نیاز به مهر و محبت و توجه دارند، در این مرکز ما با آغوش باز، مهربانی و صبورانه آنها را می پذیریم. آنها را بعنوان بیمار نگاه می کنیم، می کوشیم کمبودهای محبت و مهر و توجه شان را تا حد امکان جبران کنیم چون اصل مهم ترک اعتیاد، اطمینان آنها به مرکز ترک اعتیاد و همچنان به افراد دست دراندرکار است.
متاسفانه بعضی ها به یک معتاد، به صورت یک خلافکار نگاه می کنند، آنها را اصلاح ناپذیر تصور می کنند درحالیکه چنین نیست، معتادین روحیه حساس و شکننده ای دارند، در پی یک تکیه گاه روحی می گردند، به دنبال یک پناه هستند تا خود را به پاکی برسانند و بیشترشان تحصیلکرده و هنرمند و مبتکر هستند.

1641-43

• در مورد ماری جوانا خیلی ها می پرسند که آیا اعتیاد دارد، چگونه باید ترک کنند؟
– ماری جوانا در اصل اعتیاد روانی دارد، وگرنه ترک آن آسان است، البته فردی که مرتب ماری جوانا مصرف کرده زمان ترک دچار دردهای سنگینی که مدتها پنهان بوده میشود و با تحمل آن مشکل حل شدنی است ولی مهم ترین مسئله در مورد کنار گذاشتن ماری جوانا، هجوم افسردگی و اندوه و انزواست که در آن شرایط افراد نیاز به کمک دارند.
•شما اشاره کردید که در مرکز ترک اعتیاد Paradise، معمولا افراد بین 4 تا 6 روز درمان دارویی و پزشکی دارند بعد به یک دوره 2هفته ای روان درمانی تراپی دارند، درحالیکه ما در خبرها می خوانیم که فلان هنرپیشه و خواننده معروف، 4 ماه در یک مرکز ترک اعتیاد بستری بوده، دوره های طولانی تراپی داشته است.
– حرف شما درست است، ولی یادتان باشد که بیمه ها معمولا هزینه یک دوره محدود را می پذیرند، بعد از آن، شخص خود می تواند تراپی را ادامه بدهد که از دیدگاه ما این دوره می تواند ماهها و حتی سالها باشد، تا فرد هیچگاه به سوی اعتیاد برنگردد. در این مدت شخص اعتماد به نفس و قدرت و توانایی های روحی و روانی بالایی را به دست می آورد. افرادی که اعتیاد خود را ترک می کنند، نیاز به کمک و محبت خانواده دارند، خانواده باید توجه خاص و شبانه روزی به آنها داشته باشند، باید این افراد را در آغوش خانواده جای دهند، هیچگاه گذشته آنها را به رخ شان نکشند، هیچگاه آنها را بخاطر گذشته ها سرزنش نکنند. این افراد نیاز به محبت و عشق و همچنین درد دل کردن و مسئولیت های شغلی دارند.
خیلی از این بیماران، قبلا در شرایط ناهنجاری درفضای کاری و خانوادگی طرد شده و ضربه های روحی عمیقی دیده اند خیلی ها تا سالها خود را بخاطر گذشته سرزنش می کنند و اطرافیان آگاه و دلسوز می توانند این تصورات را از ذهن آنان پاک کنند.
• شما که سالها در زمینه کمک به نوجوانان اسیر اعتیاد، با بچه های سرکش، یا شاهد اختلاف میان پدر ومادرها و بچه ها بودید ریشه های اعتیاد و علل آنرا در میان این نوجوانان در چه مسائلی دیدید؟
– خیلی از این بچه ها بدلیل اختلاف میان پدر ومادرها، خانه های پر از تنش، بحث و جدل، طلاق های ناگهانی، اعتیاد پدر و یا مادر، به سوی اعتیاد کشیده میشوند، بچه هایی که توجهی از پدر و مادر نمی بینند، احساس تنهایی و بی کسی می کنند، از همه جا رانده و مانده اند، بسوی اعتیاد میروند این بچه ها شدیدا نیاز به کمک دارند خوشبختانه در هر شهری مرکزی برای این بچه ها وجود دارد که باید پدر ومادرها حداقل در این مرحله آنها را یاری بدهند.

***
تلفن های ما 24ساعته پیام می گیرد ولی ارتباط مستقیم از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر با

(805)864-9226

و آدرس ما در سیمی ولی است.

1248 Rocky Road., Simi Valley, Ca 93063