گفتگویی بی پرده : دراوج درخشش حمیرا و پرویزیاحقی
و مهستی و جهانبخش پازوکی

درسالهای 1350،هنر بخصوص موزیک حرکت ها و جنبش های بلندی داشت.
خوانندگان جایگاه خاص خود را یافته و اعتبار وارزش خیلی ها روشن شده بود در آن روزها حمیرا و مهستی و هایده ازخوانندگان محبوب کلاسیک و سنتی بودند. خیلی ها نسبت به حمیرا و مهستی دیدگاههای جالب و ضد ونقیض داشتند خصوصاً در جریان رفراندوم محبوب ترین خوانندگان، این دیدگاه ها گاه تند و انتقادآمیز می شد. .

اگریادتان باشد در بخش خاطرات با جهانبخش پازوکی ترانه سرا و آهنگساز برجسته و ماندنی، اشاراتی به حمیرا و مهستی بود وجهانبخش پازوکی ضمن تأئید هر دو خواننده، با این نظرکلی سروصدا بپا کرد که “اگر قرار باشد حمیرا و مهستی به فستیوال جهانی فرستاده شوند حمیرا بهترین است و مهستی میتواند رزرو باشد” بنان، تقی مختار، عماد رام، بدیع زاده نظراتی دادند درحالیکه همکارم هوشنگ حسینی نیز حضور داشت درهمین زمینه ها ابتدا با حمیرا گفتگویی داشتیم و سپس به سراغ مهستی رفتیم.
معمولاً حمیرا زیاد تن به مصاحبه نمی داد ولی بدلیل رابطه خوبی با مجله جوانان داشت با وجود حساس بودن سروصدایی که راه افتاده بود با اتفاق پرویز یاحقی در این گفتگو شرکت کرد.
آنروزها حمیرا و یاحقی زوج های محبوب درمیان مردم بودند، حمیرا آنروزها سبکی را در خوانندگی آورد که خوانندگان وآهنگسازان پیرو آن شدند همه علاقمند داشتن خبرهای پشت پرده زندگی آنها بودند و خود بخود شروع جنجال مقایسه حمیرا و مهستی و نظرگاه های چهره های معروف همه را کنجکاو کرده بود…

حمیرا: برایم افتخاری است که بنان درباره خواندن من نظرداده

* پرسیدم خانم حمیرا شما و آقای یاحقی حتماً در جریان مصاحبه های اخیر در دیدگاه ها و مقایسه ها بوده اید، نظرتان دراین زمینه چیست؟
حمیرا: من ابتدا از آقای تقی مختارجوان هنرمند و تحصیلکرده تشکر کنم و ممنون حمایت شان هستم و دراینکه موسیقی را خوب می شناسند. بعد از استاد بنان که براستی سلطان آواز هستند برای من هیچ چیزافتخارآمیزتر ازاین نبود که بنان درباره من چنین اظهارنظری بکند.
* نظرتان درباره عماد رام چه بود که گفتند حمیرا خیلی کم کار شده و باید میان حمیرا و یاحقی جدایی هنری اتفاق بیفتد؟
حمیرا: ضمن تشکر از آقای عماد رام باید بگویم که ایشان به یک مسئله توجه نکردند که من شاید چند ماهی سرو صدا نداشتم چون آهنگهای تازه ای را تدارک می دیدم و در ضمن درسفر بودم. در مورد جدایی هنری باید بگویم که نباید از پرویز یاحقی بعنوان شوهرم تعریف کنم، ولی اگر فقط به اندازه انگشت های دست من هنرمند واقعی داشته باشیم یکی از آنها بطور یقین پرویز یاحقی است. پرویز یاحقی یک هنرمند استثنایی و اصیل است که من مدیون اش هستم.
یاحقی: فعالیت واقعی ما از مدتها پیش شروع شد واقعاً در بین این همه خواننده و نوازنده که هر روز از گوشه ای سر در می آورند، خواننده ای گل کرده و بی رقیب جلو برود کار بی اهمیتی نیست چون در این مدت که حمیرا به فعالیت پرداخته و یا همین مدت یکسال خیلی ها آمده و رفته اند.
* آقای بدیع زاده گفته بودند خانم حمیرا باید همچنان کلاسها و دوره هایی ببینند.
حمیرا: با اینکه پرویز بسیارجوان است باز هم می توانم بگویم که یک استاد است. و بنظر من همه گونه تعلیم را به من داده و مرا پخته تر و آماده تر کرده است و متاسفانه نمی توانم آنگونه که حق اوست از او تعریف و تمجید کنم.
یاحقی: اگر قرار باشد موسیقی یعنی این باشد که همه سبک قمر بخوانند و به دستگاه ها وارد باشند و زیر و بم آنرا بدانند پس تکلیف مردم چه میشود زمان تحرک و جنبش است و من از آقای بدیع زاده که خود خواننده پیشروی بوده، تعجب می کنم همین آقای بدیع زاده که وقتی آهنگی از حمیرا شنید برتنش عرق نشست.
حمیرا: البته ممکن است بدیع زاده به خاطر علاقه ای که به صدای من دارد این نصیحت را کرده و البته من این سبک آوازخواندن را در گلها ادامه میدهم.
* فکر می کنید مهستی از شما تقلید کرده و یا صدای شما گرایش به آن سوی دارد؟
حمیرا: این را باید به قضاوت مردم گذاشت، ولی من به صدای مهستی واقعا علاقمندم و اغلب صفحات او را در خانه دارم و گوش می کنم.
یاحقی: واقعا صدای مهستی خوب بود که او را به رادیو آوردم و برای او آهنگ ساختم و بعد حسابی لانسه اش کردم.
* چرا قطع همکاری کردید؟
یاحقی: مسائل دیگری پیش آمد که باعث این قطع همکاری شد و بعد من با حمیرا آشنا شدم و ازاین بابت خیلی خوشحالم.
* تغییر سبک خانم حمیرا مورد بحث بسیاری است
حمیرا: سبک عوض کردن من بخاطراظهارعلاقه مردم با نامه های بسیار، تلفن ها خواستار اجرای آهنگهای شاد بودند.
یاحقی: درحالیکه این آهنگها شاد بودند روحوضی نبودند. مبتذل نبودند. زمانی بود که حمیرا یک آواز خواند که نماینده اصالت موسیقی ایرانی بود واین آهنگ 40 سال بود که همچنان درآرشیو مانده کسی قادر به خواندن اش نبود ولی حمیرا آنرا با مهارت خواند وهمه در شگفتی ماندند و در مقابل حالا که آهنگ شاد می خواند نه تنها او ازکسی پیروی نمی کند بلکه سبک تازه ای را رواج داده است.
* بنظر شما بهترین خوانندگان چه کسانی هستند؟
حمیرا: من پوران را بیش از هرخواننده ای می پسندم، او واقعا استاد است و مرا شدیدا تحت تاثیر قرار میدهد پوران 20 سال است که می خواند و صدایش همچنان گرم و جذاب است می تواند سالهای سال با همان قدرت و زیبایی و لطافت بخواند.
یاحقی: من در بین مردها شهیدی، ایرج، گلپا را واقعا قبول دارم چون خوب آواز می خوانند و اجرا می کنند و بالاخره می پرورانند و پوران و الهه هم درکارخودشان عالی هستند..

گفتگو با مهستی

انروزها مهستی در رفراندوم مجله جوانان آرای بسیاری آورده بود آهنگهایش از پرفروشترین ها بود ومسلما از خوانندگان مورد بحث روز واز محبوب ترین ها بود
* پرسیدم شما درجریان مصاحبه ما با جهانبخش پازوکی بودید و دیدگاه او را که برای یک فستیوال جهانی، حمیرا در رتبه اول و شما بعنوان رزرو انتخاب می شوید چه نظری دارید؟
مهستی گفت: جهانبخش پازوکی آهنگساز برجسته و خوبی است، من به نظرات ایشان احترام می گذارم به همین جهت باور نمی کنم که چنین حرفی زده باشد.
میدانید برای من کمی باورکردنی نیست، اینکه پازوکی همیشه می گفت صدای من همتا ندارد و بخاطر این استثنایی بودم برایم آهنگ و ترانه خلق می کند، گاه می خواهم این عقیده را بدنبال همکاری من با یکی دو آهنگساز دیگر بدانم ولی اصولا جهانبخش پازوکی را بالاتر از این ها می دانم، همیشه به کارهایش علاقمند بودم و احترام خاصی برایش قائلم و ازاین ببعد هم هر آهنگی برایم بسازد می خوانم.
* بهرحال این یک دیدگاه از سوی یک آهنگساز سرشناس و صاحب سبک و محبوب بود و نمی توان آسان ازآن گذشت.
– حق با شماست من هم براین باورم، ولی اگر براستی چنین حرفی را زده، خواسته مرا تکانی بدهد، کارم را رو به تعالی ببرد، تنوعی در کارم بوجود بیاورم، با سلیقه بالا و احتیاط آهنگها را بخوانم.
* عطاءالله خرّم نیز درمورد حمیرا گفتند که حمیرا از هرنظربرتری دارد.
– من مطمئن هستم شما خیلی مسائل، موارد پشت پرده دست اندرکاران موسیقی را ندانید چون آقای خرّم چندی پیش آهنگی را به من داد تا بخوانم ولی چون با صدای من هماهنگی نداشت آنرا نپذیرفتم و همین به آقای خرّم خوش نیامد، بهرحال تعجب ندارد اگر چنین نظری بدهد.

من از حمیرا هیچگاه تقلید نکرده ام

* چرا خیلی ها عقیده دارند شما از حمیرا تقلید می کنید؟
– چون حمیرا پیش از من آمده، حق پیش کسوتی دارد. بهمین جهت شاید خیلی ها اینطور بنظرشان می آید، در ضمن چون آهنگساز من ابتدا پرویز یاحقی بود این مورد بیشتر به حقیقت نزدیک است، ولی بعد من آهنگسازم را عوض کردم واین مشکل هم حل شد همه متوجه شدند من مقلد نیستم در ضمن اگر من ازحمیرا تقلید می کردم با وجود خواننده ای مثل حمیرا، دیگر چه احتیاجی بمن بود، که فقط یک مقلد بودم ولی بجرات بگویم تنها عادتی که ندارم تقلید است.
* نظرتان درباره صدای حمیرا چیست؟
– شاید باور نکنید ولی من ازکسانی هستم که واقعا صدای حمیرا را عمیقا دوست دارم و با صدای ایشان حال می کنم. البته این را هم اضافه کنم، که از بحث و جدل و انتقاد و نظرخواهی درمورد کارم خوشحال میشوم ولی همین رفراندوم هنری مجله جوانان نیز خیلی از قابلیت ها را روشن می کند موفقیت من دراین رفراندم بالاترین پاداش از سوی مردم بود.
با مهستی درباره جنجال عاشقانه اش با بهرام سنندجی گفتگو کردیم و رشته سخن را به گذشته و اصولا زندگی احساسی و عاطفی او بردیم که حرفهایش شنیدنی بود و در بخش دوم این مصاحبه از نظرتان می گذرد.