1693-2

1693-4

1693-5

دکتر مهران خورسندی یک نام شناخته شده ومعتبر و یک متخصص با تجربه در زمینه قلب و عروق با بوردهای تخصصی، در دو کلینیک مجهز و به روایتی بیمارستانی خود به اتفاق دکتر معین اخترلالا به روایت بیماران اش، یک نجات بخش واقعی است و در طی سالهای اخیر رکورد بالایی در انجام عمل های جراحی موفقیت آمیز و نجات بیماران بسیاری دارد.
بقولی شاید یک متخصص لنفی رادیولوژیست نیز بتوانند مثلا اقدام به بعضی عمل ها از جمله انژیو و غیره کنند ولی جان بیماران را به خطر می اندازند ولی با حضور یک پزشک متخصص چون دکتر خورسندی، که در ریزه کاریهای عمل و بکارگیری داروهای نجات بخش، جان بیماران را نجات میدهند، به راستی داشتن چنین پزشکان متخصص درجامعه ایرانی، یک موهبت بزرگ است.
این هفته به دیدار دکتر مهران خورسندی رفتیم و با او درباره عمل های موفقیت آمیزش به زبان فارسی و با دکتر معین اخترلالا همکارش به زبان انگلیسی مصاحبه کردیم که نتیجه آن روشن کردن افکار بیماران چه برای پیشگیری و چه درمان و چه پیگیری آن دارد.
از دکترخورسندی پرسیدیم: آیا گذاشتن استنت درواقع بکارگیری همان فنر و یا بالون در رگهای تنگ و درحال بسته شدن درپا و قلب است ؟
می گوید: دراصل استنت همان فنر و بالون است، چون هر دو سه سال، تکنولوژی پیشرفت کرده و نتایج درخشانی ببار آورده است. اولین فنر برای بازکردن رگها در سال 1993 بکارگرفته شد و به مرور در طی سالها، کامل تر و ظریف تر و با کارایی بسیار بالاتر شد، استنت که امروز بکار میرود با دارویی آغشته است که خود آن مانع برگشتن تنگی رگها میشود و حتی این دارو درمدت ده بیست سال گذشته به تعالی رسیده است.
بدلیل اینکه رگها و عروق قلب خیلی کم دوباره دچار گرفتگی میشوند کاربرد استنت موثرتر است و خصوصا با همان داروهای آمیخته، نتیجه بسیار خوبی برای یک زمان بسیار طولانی ببار می آورد.
اما در مورد رگهای پا ترجیح می دهیم که بادکنک بکار بگیریم، چون استنت برای درازمدت روی پا کار نمی کند و فشار روی پا می تواند در این مورد تاثیر بگذارد، ولی استنت در قلب، بدلیل محفظه محدود و بسته می تواند برای سالها دوام بیاورد.

1693-6

• دکترخورسندی آیا زمان عمل انژیو و فرستادن استنت و بالون و فنر بدرون رگهای پا و قلب، بیمار را در بیهوشی کامل می برید و این عمل کجا انجام میشود؟
می گوید: با شیوه های جدید ما در کلینک های خود درانسینو و سیدرساینای، بیماران را با بیهوشی موضعی عمل می کنیم و بیمار با قرص خواب آور، به خواب خوشی میرود و هیچ دردی هم احساس نمی کند البته این کار وقت عمل، ظرافت و هشیاری و تجربه طولانی نیاز دارد تا بیمار بعد از عمل از خواب بیدار میشود و برخی نیز تا پایان عمل، شاهد مراحل آن هستند و بقولی درحال نیمه هوشیاری و نیمه بیداری هستند.
بیماران قبل از عمل باید مشروب و سیگار مصرف نکرده باشند، بعضی داروهایی را که مصرف می کنند باید از 24 تا 48 ساعت قبل قطع شود.
• می پرسیم چه عواملی سبب این ناراحتی میشود و چگونه علائم خود را نشان میدهد؟
می گوید: از علائم آن می توان درد پشت پا زمان راه رفتن نام برد، که چون عضله های پا به خون بیشتری نیاز دارند و رگها تنگ شده اند، زیر زانو، پشت استخوان پا و مچ پا درد می گیرد برخی شبها عضله شان می گیرد، انگشتان پایشان جمع شده و دردناک میشود، برخی در مراحل پیشرفته، بروی پایشان زخم تولید میشود و حتی سبب از دادن انگشتان پایشان میشود. عواملی که در این بیماری نقش دارند، کلسترول بالا، فشارخون بالا، قند بالا، ژن خانوادگی و مهمتر از همه سیگار است که در تسریع بیماری نقش مهم و مخربی دارند.
• می پرسیم زمان دوام استنت و فنر و بالون در رگها چقدر است؟
می گوید: خیلی زود سلول های درون رگها، روی استنت را می پوشاند و چنان با آن میامیزند که نمی توان تشخیص داد در کدام نقطه استنت را بکار گرفته ایم و البته ما می کوشیم تا چند ماه خون را رقیق نگهداریم که هیچ مشکلی پیش نیاید.
• آیا بکارگیری این وسیله عوارضی هم دارد؟ شما چه توصیه هایی دارید؟
-اگر بیمار داروهای خود را مرتب مصرف کند تحت مراقبت پزشک خود باشد، وزن خود را پائین بیاورد، فشار خون و قند خون را با دارو کنترل کند. سیگار ابدا نکشد، مشکلی پیش نمی آید ولی عدم انجام این دستورات مسلما خطراتی از جمله لخته شدن خون را در پی دارد.
یکی از توصیه های مهم ما، رعایت درغذا خوردن، پیاده روی مرتب، کم کردن وزن و پرهیز از سیگار است.
شما چه بیمه هایی را در کلینیک های خود می پذیرید؟
– ما تقریبا همه نوع بیمه را می پذیریم، اصولا از کلینک های ما هیچ بیماری رد نمیشود و ما تاحد امکان به یاری بیماران میرویم و در صورت پیش آمدن موقعیت ها و شرایطی که نیاز به عمل و داروهایی خاص است و بیمه کاور نمی کند، ما بیماران را یاری می دهیم.

1693-7

1693-8

What is peripheral arterial disease (PAD)?
– Just like heart our legs also has arteries which supplied blood to the tissue. Plaque (Cholesterol) development in the arterial lumen narrows the artery and create blockages. These blockages prevents blood flow going to tissues of the leg. Which is called peripheral arterial disease.

What are the symptoms of the PAD?
– There are varieties of symptoms patients feels. Most common symptoms are pain upon walking in calf and feet, ulcer of legs, wounds of legs which are not healing, discoloration of legs , leg cramps and numbness.

How do you treat PAD?
-We are Endovascular Interventional specialist who are boarded in minimally invasive microvascular intervention. We treat PAD with minimally invasive endovascular procedure mainly out patient with balloon angioplasty and/or stents.

How long does it take to recover?
– These procedure are mainly out patient and you go home same day. Recovery is within 24 hours. Most of the time you are back on feet and work after 12 hours of the procedure.

How long does this last?
– PAD is systemic disease and you will need physician close follow up with medication and treatment of you HTN and diabetes. We provide comprehensive care to all our patient including taking care of their cardiac issues, vascular issues as well as their diabetes and HTN. Without close monitoring and medical treatment your PAD can get worse rapidly.

What are the side effects of balloon or stents?
– Balloon angioplasty and stents are very common procedure performed by endovascular specialist like us very routinely in United States. There are no major side effects of the balloon or stents but very rarely it can fail to keep you artery open and get restenosis.

Where should I go to get checked and treated?
– PAD is a systemic problem. Just opening artery may not solve your issue all together. You need to see endovascular specialist who is trained in treating PAD. Make sure that you do your homework before.

1693-9