پیرشدن‭ ‬یا‭ ‬پیر‭ ‬به‭ ‬نظرآمدن‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬معضلات‭ ‬جامعه‭ ‬باز‭ ‬و‭ ‬آزاد‭ ‬با‭ ‬ارتباطات‭ ‬گسترده‭ ‬دور‭ ‬یا‭ ‬نزدیک‭ ‬است،‭ ‬دنیای‭ ‬پرتحرک‭ ‬و‭ ‬پر‭ ‬ارتباط‭ ‬اینترنتی‭ ‬باعث‭ ‬شده‭ ‬که‭ ‬ما‭ ‬بیشتر‭ ‬همدیگر‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬بینیم‭ ‬و‭ ‬مخصوصا‭ ‬به‭ ‬ظاهر‭ ‬همدیگر‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬ظاهر‭ ‬تمامی‭ ‬اشیاء‭ ‬دور‭ ‬و‭ ‬بر‭ ‬توجه‭ ‬خاص‭ ‬داشته‭ ‬باشیم‭ ‬و‭ ‬آنچه‭ ‬مسلم‭ ‬است‭ ‬درهمه‭ ‬موارد‭ ‬زیباتر‭ ‬را‭ ‬انتخاب‭ ‬کنیم‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬اینکه‭ ‬بطور‭ ‬خواسته‭ ‬یا‭ ‬نخواسته‭ ‬برای‭ ‬خودمان‭ ‬ظاهری‭ ‬آراسته‭ ‬تر‭ ‬و‭ ‬زیباتر‭ ‬تقاضا‭ ‬کنیم‭. ‬این‭ ‬پدیده‭ ‬نه‭ ‬تنها‭ ‬در‭ ‬زندگی‭ ‬فیزیکی‭ ‬بلکه‭ ‬در‭ ‬احساس‭ ‬و‭ ‬روان‭ ‬ما‭ ‬تأثیر‭ ‬فراوان‭ ‬دارد‭ ‬و‭ ‬هرچه‭ ‬آراسته‭ ‬تر‭ ‬و‭ ‬زیباتر‭ ‬بنظر‭ ‬برسیم‭ ‬احساس‭ ‬بهتر‭ ‬و‭ ‬برتر‭ ‬برون‭ ‬می‭ ‬کنیم‭ ‬و‭ ‬این‭ ‬احساس‭ ‬در‭ ‬دنیای‭ ‬پر‭ ‬از‭ ‬ارتباط‭ ‬امروز‭ ‬می‭ ‬تواند‭ ‬نه‭ ‬تنها‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬حسی‭ ‬بلکه‭  ‬از‭ ‬نظر‭ ‬فیزیکی‭ ‬و‭ ‬روانی‭ ‬در‭ ‬ما‭ ‬تأثیر‭ ‬بهتر‭ ‬و‭ ‬مثبت‭ ‬تری‭ ‬دارد‭. ‬ورزش‭ ‬‭ ‬تغذیه‭ ‬خوب‭ ‬‭ ‬مشغولیات‭ ‬ذهنی‭ ‬خوب‭ ‬مثل‭ ‬موسیقی،‭ ‬مطالعه‭ ‬و‭ ‬سفر‭ ‬کردن‭ ‬می‭ ‬تواند‭ ‬این‭ ‬احساس‭ ‬را‭ ‬پرورده‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬حس‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬جهت‭ ‬بهزیستی‭ ‬کمک‭ ‬کند‭ ‬ولی‭ ‬آنچه‭ ‬انکار‭ ‬ناپذیر‭ ‬است‭ ‬پیری‭ ‬و‭ ‬از‭ ‬دست‭ ‬دادن‭ ‬طراوت‭ ‬بیولوژیک‭ ‬بافتهای‭ ‬بدن‭ ‬است‭. ‬

در طب زیبایی پیر شدن به معنی از دست دادن نسوج پیوندی و در عین حال آنزونی یا لاغرشدن و تحلیل رفتن نسوج بدن است. مثلا در صورت پوست صورت و یا استخوانهای صورت و عضلات آن رفته رفته بافتهای نگه دارنده خود را از دست داده و تحلیل می روند و شل وآویزان میشوند و اینجا نیروی جاذبه نیز نقش منفی خود را بازی می کند.
پوست که یکی از عوامل مهم زیبایی ظاهری است رفته رفته با از دست دادن کلاژن نازک و شل میشود و چروکیدن پوست و بد رنگ شدن آن و رفته رفته آویزان شدن آن امری اجتناب ناپذیر و در عین حال قابل درمان است.
استخوانهای صورت نیز همین حالت را دارند و گونه های برجسته جوانی رفته رفته صاف و بدون تحدب میشوند و بیشتر به ریزش نسوج کمک می کنند.
درمورد استخوان بندی صورت کار ساده شده است با داشتن فیلرهای استخوانی بطور عمیق روی استخوان تزریق کرده و به آنها حجم لازم را میدهیم این تزریقات بسیار سالم و کم درد هستند و بخوبی در مطب قابل اجرا میباشند و معمولا مدتی طولانی حجم استخوان را مطلوب نگه می دارند. در مورد پوست مثلا صورت و یا حتی بدن مهمترین مسئله جایگزینی کلاژن از دست رفته است چون کلاژن مثل لایه آستری پوست است و آنرا با صلابت وزیبا و خوش رنگ نگه می دارد و اسکارهای پوستی را بهبود می بخشد.
کلاژن در زمان نوزادی و کودکی به حد کافی در سلولهای فیبروبلاست زیر پوست وجود دارند و رفته رفته در اثر مرور زمان مصرف شده و این سلول لاغر و کم حجم می شود.

و خود این مسئله سبب نازکی و شلی و بدرنگی پوست می شود این سلولهای فیبروبلاست الیاف کلاژن را می سازند.
الیاف کلاژن
شکل قرارگرفتن این الیاف زیر پوست درمورد زمان تغییر می کند. و این خود سبب کش آمدن و شل شدن وآویزان شدن پوست درنقاط مختلف بدن میشود.
حال چطور می شود این حالت کلاژن مصرف شده و از بین رفته را به پوست برگرداند و آنرا مجددا به شکل جوانی یعنی سلول های پیر کلاژن و الیاف کلاژن پر از سلول و پر از شیب و فراز را بدست همان پوست برگرداند، در این راه ما دو روش درمانی سالم و مطمئن داریم:
1- RF یا رادیو فرکانس.
رادیو فرکانس درپوست 2 تأثیر مهم دارد.
-سلول های فیبروبلاست را وادار به کلاژن سازی کرده و این سلولها در درون خود کلاژن ترشح می کنند.
و دوم شکل فیزیکی این الیاف را به حالت جوانی بر میگردانند.
یعنی انتی پوست منطقه ای از بدن در جوانی ده 10 سانتیمتر بوده و در پیری 11 سانتیمتر شده با چند درمان RF به اندازه قبلی خود باز می گردد. و با افزایش کلاژن در سلولهای فیبروبلاست پوست ضخیم تر و طبیعی تر شده و با انقباض الیاف کلاژن طول و سطح آن کوچکتر میشود.
RF حدود 25 سال است که در طب زیبایی مصرف می شود وهیچگونه عارضه ای در مصرف این امواج در بدن مشاهده نشده است درمان ساده و تقریباً بدون درد است و معمولاً بسته به میزان پیربودن نسوج چند بار بایستی درمان صورت بگیرد.
2- لیزرهای لایه بردار Resurfacing Laser
این لیزرها نیز با ایجاد حرارت شدید سلولهای فیبروبلاست را وادار به کلاژن سازی کرده و پوست را به حالت جوانتر برمی گردانند و در ضمن سطح پوست راهم عوض کرده چون اکثر این لیزرها – اپیدرم (لایه سطحی پوست) را برداشته و پوست مجدداً لایه اپیدرم را بازسازی می کند، ولی این لیزرها قدرت انقباضی EF را ندارند و نمی تواند به اندازه RF به بالا کشیدن (Lifting) پوست کمک کنند و با عمل کلاژن سازی محل جوش های قدیمی عمیق را ترمیم می کند. البته جای توجه است که مصرف محصولات بهداشتی پوست مثل کرمهای مرطوب کننده حاوی Glycolic acid میتواند سطح پوست را تمیز کرده و سلولهای مرده سطح پوست را پاک کننده یا سلولهای جدید خوش رنگ تر جایگزین شوند وهم اینکه سلولهای جدید رطوبت گیری بهتر دارند.
کرمهای انتی اکسیدان مثل ویتامین Vit C یا Vit K هم در جوان نگه داشتن پوست بسیار موثرند.
و ازهمه مهمتر محافظت پوست با کرمهای ضد آفتاب حاوی انتی اکسیدان است که صدمات الیاف کلاژن را خیلی به تأخیر می اندازند.