1585-14

1585-3

1585-4

1585-5

همانطور که شما هم با خبر هستید، لس‌آنجلس، این پایگاه مطلق موسیقی، عشق و هنر، شامگاه 15 نوامبر 2017 میزبان یک کنسرت ویژه است که نه تنها به دلیل متفاوت بودن فضای هنری آن، بلکه به دلیل همراهی و همکاری گروهى از نام آوران موسیقی تلفیقی به عنوان یک اتفاق ویژه در تاریخ شهر فرشتگان ثبت خواهد شد. چه جالب که ما،جامعه ایرانیان آمریکا، این شانس را داریم که بخشی از این شب خاطره ساز باشیم.
بله، منظورمان کنسرت یاسمین لوی به همراه سه هنرمند برجسته ایرانی در The Theatre at Ace Hotel در دان تاون لس‌آنجلس است که سازمان دهنده ان در بازى هنر برسر میز شهر فرشتگان، دستی با چهار آس رو کرده است!
بهمين منظور بسراغ بیتا میلانیان، برگزار کننده این کنسرت رفتیم تا از او بیشتر درباره این رویداد تاریخی و منحصر بفرد بدانیم.
خانم میلانیان که پس از یک دهه مشارکت پررنگ فرهنگی و هنری در جامعه ایرانی از خود نماد یک مدیر موفق فرهنگی با ذکاوت، خوش ذوق و آشنا به علوم روز را در ذهن جمعی جامعه ما به یادگار گذاشته است، حدود چهار سال پيش با هدف تلاش برای احیای موفقیت‌های شغلی خود، چالش حضور در عرصه فعالیتهای بازاريابى درجامعه تجارتIT و صنعت پیشروی آمریکا را پذيرفت و در همین مدت کوتاه نشان داد که ستاره اقبال او هرجا که پا بگذارد به دلیل استعداد خداداد و هوش سرشار و پشتکار مثال زدنی،از درخشش نخواهد ایستاد. اما با آغاز فصل پاییز امسال، گویی این دل شیدایی او بار دیگر هوای سرگردانی در چین گیسوی هزار کمند فرهنگ و هنر کرده است و اینبار با اتفاقی مثال زدنی به عرصه هنر باز گشته است.
از بیتا میلانیان عزیز درباره نحوه آشنایی او با یاسمین لوی و آنکه چه شد که قبول کرد چنین کنسرت مجللی را برگزار کند پرسیدیم و او توضیح داد:
آشنایی من با ترانه‌ها و نوع موسیقی یاسمین لوی به سال‌های قبل باز می‌گردد.
یاسمین لوی با آن صدای جادویی و محسور کننده از معدود خوانندگانی در جهان امروز است که به زبان باستانی لادینو (Ladino) لب به آواز می‌گشاید. او که علاوه بر نگارش و ترانه خوانی، شناختی عمیق و درکی کامل از فرهنگ و آواز لادینو دارد و به راهی قدم گذاشته است که قرن‌هاست گروهی از یهودیان اسپانیایی که به Sephardic Jews مشهورند، برای حفظ آن در همین مسیر قدم برداشته‌اند.
شایان ذکر است که پدر یاسمین (Professor Yitzhak Levy) رئیس بخش لادینو در رادیو ملی اسرائیل بود و تا پیش مرگ زود هنگامش در دوران کودکی یاسمین، بخش بزرگی از ترانه‌های ماندگار زبان لادینو را به یاسمین آموخت و او را با دروازه‌های این فرهنگ باستانی آشنا کرد.

1585-16

یاسمین با درک و شناخت ویژه از این فرهنگ باستانی اسپانیایی- یهودی، و با سبکی عمیق، معنوی و منطبق بر اصول مدرن موسیقی اسپانیولی به نوعی جنبش موسیقیایی رسیده ‌است که زمینه تلفیق و نوگرایی در عین حفظ اصالت را فراهم آورده است.
من همواره محسور صدای جادویی او بوده‌ام، اما سه و سال و نیم پیش، در جریان افتتاح یکی از دفترهاى گروه فن آوری که با آنها همکاری می کنم به اسراییل رفته بودم، متوجه شدم یاسمین لوی نیز در یکی از “کیبوتص‌”های نزدیک به ما کنسرتی را تدارک دیده است. شایان ذکر است که کیبوتصها یا مزارع اشتراکی نماد تلاش بی وقفه ملت اسرائیل برای آبادانی سرزمینشان است و از روح معنوی ويژه‌يى برخوردارند. من نیز از فرصت بهره بردم و بی درنگ به دیدار او شتافتم و از همان شب میان ما دوستی ریشه داری شکل گرفت که تا به امروز ادامه یافته و پیوندهای محکمی را ایجاد کرده است. تا آنجا که وقتی صحبت از تور آمریکای شمالی یاسمین لوی شد، من بی درنگ پیشنهاد کردم که نقطه پایان این تور در آمریکا شهر لس‌آنجلس باشد. یاسمین که قرار است در 7 شهر دیگر کانادا و آمریکا از جمله تورنتو، نیویورک، واشنگتن، سياتل و سان فرانسیسکو نیز روی صحنه برود، برای کنسرت لس‌آنجلس با نوازندگان خود به ما خواهد پیوست تا در شهر فرشتگان با بزرگترین کنسرت در تور 2017 آمریکای شمالی، خاطره‌ای ماندگار برای همه ما رقم بزند. شایان ذکر است این نوازندگان که با او از اسرائیل به لس‌انجلس خواهند آمد در حوزه سازهای تخصصی خود سابقه‌ای طولانی و نامی ماندگار دارند.

1585-8

بیتا میلانیان که از سابقه موفق اداره صد‌ها برنامه ممتاز هنری در خلال دوران مدیریتش در “بنیاد فرهنگ‌”برخوردار است، در خصوص ستارگان ایرانی مهمان در برنامه کنسرت یاسمین لوی گفت:
سال‌ها بود که فکر می کردم با توجه به رونق و توجه جوانان، بويژه جوانان داخل کشور به موسیقی تلفیقی، می توان از این راه رودی جاری از عشق و احساس را در بین افکار، اندیشه ها و باورهای مردمی روان کرد که حیات و زندگی را در دورانی که در خاورمیانه همواره با اخبار تلخ مواجهیم، به نظاره نشسته اند. همین باور موجب شد تا با نگرشى به شيوه کارهای یاسمین لوی که اگرچه روی موسیقی فلامنکو متمرکز است اما همواره رنگ وروى فرهنگی و موسیقیایی کشورهای خاورميانه از جمله ایران و ترکیه، يا یونان و دیگر مناطق حاشیه مدیترانه را در خود جای داده، زمینه همکاری با ستارگان موسیقی ایرانی را فراهم آورم. برای همین بدون کوچکترین تردیدی موضوع را با او و مدیربرنامه هایش درمیان گذاشتم و او نیز بی وقفه پذیرفت.
از سوی دیگر سا‌لها همکاری نزدیک با بهترین هنرمندان ایرانی در آمریکا شناختی دقیق و عینی از ایشان در اختیار من قرار داده بود و دانستم برای چنین پروژهای باید نخست به سراغ فرامر اصلانی بروم که بی تردید از پيشگامان موسیقی تلفیقی و فلامنكو در سرزمینمان در بیش از پنجاه سال فعالیت هنری‌اش بوده است. همچنین حامد نیک پی که هم از نسل امروز موسیقی ایران و هم صاحب سبک تلفیقی ویژه خود است را در نظر گرفتم. در کنار هم قرار دادن این نامها جای خالی رقص هنرمندانه و مفهومی شاهرخ مشکین قلم را برایم تداعی کرد و از آنجا که هر سه اين هنرمندان عزیز بی تعارف از بهترین دوستان و براستى چون برادران من هستند، بدون کوچکترین ترديدى پیشنهاد مرا پذیرفتند چرا که باور داشتندمن هدف درستى را نشانه گذاری کرده ام كه باید همگی با هم آن را دنبال کنیم.
البته لازم میدانم این را اضافه کنم که یاسمین لوی ترانه هاى مشترکی بابسيارى از شناخته شده ترین خوانندکان از جمله در تركيه با ابراهیم تاتلیسیس و کوبات و انريكو ماسیاس فرانسوى و… داشته است و این نخستین بارخواهد بود که با خوانندگان فارسی زبان همراه خواهدشد.
بیتا میلانیان که در سال‌های اخیر موفقیتهای حرفه‌ای و مالی متعددی را در صنعت IT کسب کرده و از لس‌آنجلس تا نیویورک و بارسلون نام او با زیرساخت‌‌های توسعه اینترنت و دنیای مجازی پیوند خورده است در ادامه می افزاید:
شاید باور نکنید ولی احساس عمیقی که در ترانه‌‌ها و آواى ياسمين لوی است مرزهای دنیای امروز را در نوردیده است. همین چندی پیش بود که یک کلیپ کوتاه از کارگردان نامدار سینمای کشورمان تهمینه میلانی در دفاع از حقوق زنان منتشر شد که صدای یاسمین لوی در پس زمینه آن بگوش ميرسيد. در شبکه های اجتماعی از زمانی که من خبر کنسرت او را منتشر کرده ام به دفعات هموطنانی از ایران در کامنت‌های زیر همان”تیزر”ها در فیسبوک یا اینستاگرام به آثار او ابراز عشق کرده و گفته‌اند که آرزوی حضور در چنین کنسرتی را دارند.

1585-9

1585-10

1585-11

بیتا میلانیان که بر جنبه های پر رنگ صلح دوستی و همزیستی مسالمت آمیز کنسرتي كه طراحی کرده تاکید دارد می‌افزاید:
این ويژگيها، در آثار سه مهمان ایرانی کنسرت 15 نوامبر در The Theatre at Ace Hotel نیز آشكارست. در آثار این عزیزان میتوانید به روشنى همان نوع دوستی، تلاش برای صلح و احیای زندگی مسالمت آمیز را بیابيد و در عمیق‌ترین شکل ممکن عشق و اراده انسانی برای غلبه بر مرزهای جغرافیایی، جنگ‌های سیاسی و پيكار اندیشه ها را بجویید و ببینید که صلح و انساندوستی پنجره‌ای به آسمانی بالاتر و فردایی آفتابی تر برای همه ما آدم ما در همه جای این کره خاکی است.
بیتا میلانیان که برای یک دهه گرداننده معتبر ترین رویدادهای فرهنگی و هنری شهر لس‌آنجلس بر صحنه معتبرترین صحنه هاى پایتخت سینمایی ایالات متحده آمریکا بوده است با اشاره به نوع و تاریخچه هتل “Ace”و سالن نمایش مجلل آن افزود:
این سالن خاطره انگیز و تاریخی خود نیز شاهد افت و خیزهای بسیاری از زمان تاسیس در دقیقا 90 سال قبل تا به اکنون بوده است. این سالن زمانی ساخته شد که مرزهای نژادی و تبعيض آزار دهنده ای در آمریکای دهه 1920 وجود داشت و بسیاری از آمریکاییان افریقایی تبار از بخشی از حقوق شهروندی خود محروم بودند اما در خلال همه این سال‌ها با مبارزه هاى مدنی و با استفاده از ابزاری مانند هنر توانستند مرزهای نژادی موجود در جامعه را یکی پس از دیگری در نوردند و به برابری گام به گام نزدیک شوند تا آنجا که همين چند سال پيش انتخاب “باراک اوباما” تبلور به ثمر رسیدن اراده میلیون‌ها شهروند برابری خواه ایالات متحده آمریکا بود. این موضوع را از آنرو گفتم که بگویم The Theatre at Ace Hotel که در این نود سال شاهدی خاموش بر همه این رویدادها و تحولات بوده، این بار میزبان رویدادی است که فقط یک کنسرت نخواهد بود بلکه به دلیل حضور نمایندگان کنسولی کشورهایی از خاورمیانه، اروپا و آسیا که شخصا با آنها در ارتباط بوده و از ایشان دعوت کرده‌ام و نیز با توجه به استقبال خوب بسیاری از ساکنان لس‌ آنجلس چون ایرانیان، اسرائیلی‌ها، اسپانیایی‌ها و اتباع کشورهای حوزه مدیترانه، می‌دانم که آن شب یک همایش بین المللی برای پاسداشت از صلح و عشق به انسان و تایید برابری همه انسان‌ها از همه نژادها، باورها و جنسیت ها خواهد بود.
شکوهی از عشق، موسیقی، هنر و خاطرات جادویی و گرم کهن سرزمین‌هایی که همه ما و هزاران هزار درخت زیتون که شاخه هایشان نشانه نامیرای صلح است، ریشه در آن ها داریم.
بیتا میلانیان درباره نحوه اجرای برنامه کنسرت با اشاره به اینکه نقطه مشترک هر سه خواننده (یاسمین لوی، فرامرز اصلانی و حامد نیک‌پی) ممارست این هنرمندان در زمینه موسیقی تلفیقی است گفت:
تا اکنون هماهنگی‌های مقدماتی برای برنامه شب کنسرت انجام شده و تصمیماتی در خصوص ترانههایی که به صورت مشترک اجرا خواهند شد گرفته شده، اما قرار است تنظیم نهایی تا قبل از روز کنسرت و پس از آنکه همه هنرمندان در لس‌آنجلس حاضر شدند انجام شود. البته من ترجیح می‌دهم روند اجرا را سورپرایز نگه دارم تا آن شب شوق ديدارش بیشتر و غافلگیر کننده ترباشد.
خانم میلانیان که در مقام یک فعال برجسته دنیای” آی تی”با بسیاری از جوانان داخل ایران در ارتباط است با اشاره به علاقه بروبچه های داخل ایران به چنین فعالیت هایی وعده داد:
این کنسرت قابلیت آن را دارد که با حضور همین ستارگان به زودی در نزدیکی مرزهای کشورمان برای حضور آسانتر هم ميهنانمان در دوبی یا ترکيه به اجرا گذاشته شود. همانطور که گفتم یاسمین لوی در ایران نیز شناخته شده است و خیلی از جوانان ترانه‌های او را می‌شناسند و با فعالیت‌هایش آشنا هستند. البته درباره هنرمندان ایرانی این کنسرت که دیگر جای صحبت نیست حامد نیک پى اخیرا با برنامه موفق “استیج” به یک سوپر استار موسیقی در ایران مبدل شده است که الحق شایسته چنین محبوبیتی بین مردم عزیزمان بوده و هست. فرامرز اصلانی نیز که مانند نگین زیبنده‌ای بر تارک موسیقی پیشروی ایران می‌درخشد و تقریبا سه نسل از مردم ایران با ترانه‌های او خاطره دارند و عاشقی کرده‌اند. درباره شاهرخ مشکین قلم و آثار پر معنا، تاثیرگذار و مهمی هم که او به وجود آورده نیز همین شرایط وجود دارد و بی‌تردید زمینه این همکاری به گونه‌ای است که بيننده، فارغ از اینکه از چه پیشینه فرهنگى مي‌آيد، در فضایی آمیخته از عطر عشق و شور زندگی غرق خواهد شد و موجى از زیباترین احساسات او را در بر خواهد گرفت.
بیتا میلانیان همچنین با اشاره به آنکه هدف او از برگزاری این کنسرت تاکید بر بار هنری و تقويت ریشه های ارزشمند نوع‌دوستى و دستیابی به صلح بوده می افزاید:
باید در همينجا از بسیاری از موسسات و گروه‌های فعال جامعه تشکر و قدردانی کنم و یادآوری کنم که این حرکت از بدو جرقه ایده آن تاكنون، که تنها یک گام تا اجرا فاصله دارد، محصول همدلی و همراهی گروهی بوده؛ چون من به تنهایی نمی‌توانستم این حجم از فعالیت‌های انجام شده را مدیریت کنم. لذا جا دارد از همه همراهان و کلیه نهادهای مردمی و سازمان‌های اجرایی و موسسات مختلف قدردانی کنم.
شایان ذکر است بلیط‌های این کنسرت با قیمت‌های 45، 65, 75, 85 و 125$ از طریق

bflybuzz.com/yasminlevy

و تلفن:

888-779-8489

قابل تهیه است.