1474-2

1474-6

مدیر کمپانی “BMB Entertainment LLC” برگزار کننده کنسرت های بنیامین می گوید پایگاه خواننده «دنیا دیگه مثل تو نداره» و دهها آهنگ محبوب دیگر، در میان مردم در نقاط مختلف جهان، به اخلاق و منش بنیامین، به فروتنی او، به احترامی که به خانواده، جامعه و پیشگامان می گذارد مربوط است.
مدیر BMB می افزاید:
کنسرت های موفق بنیامین که از لس انجلس آغاز شده و به دیگر شهرها و ایالات رفته، همچنان با توجه و اقبال مردم روبروست چون بنیامین درباره ایرانیان مقیم امریکا می گوید: این همه مهر و لطف و پشتیبانی را باور نمی کردم و صمیمانه سپاسگزارشان هستم.
بنیامین در تاریخ 19 سپتامبر در اورنج کانتی Segerstorm Center for the Arts بروی صحنه می رود و همه آهنگهای خاطره انگیز خود را برای دوستداران خود می خواند.

***

با بنیامین بی رودروایستی و خیلی بیریا حرف زدیم، با حوصله و مهربانانه به سئوالات جواب داد.
وقتی می پرسم برخورد مردم در امریکا با تو چگونه بود؟ اصولا چه سن و سالانی بدیدار برنامه هایت آمدند؟
می گوید: تور اول من در امریکا سال 2010 بود، از آن سال تا امروز که دومین تور را اجرا می کنم، با برخورد گرم و صمیمی مردم روبرو بودم، همه را بحساب خودم نمی گذارم، بحساب ایران دوستی و حمایت از هنرمندان می گذارم، مردم به هنرمندان که از آن سوی آب و از سرزمن مادری شان می آیند، بسیار محبت دارند، قبلا می شنیدم که مردم به کنسرت ها می آیند، با آهنگ ها خاطره دارند، ولی تا خودم نیامدم و از نزدیک ندیدم باورم نشد، من از همه سن و سال در سالن کنسرت ها دیدم، از کودک، نوجوان، جوان و میانسال و همین بمن انرژی بسیار بخشید. من احساس کردم تلاش من برای انتقال عشق به آدم های انساندوست و عاشق، با آهنگهای عاشقانه، به نتیجه رسیده، همانگونه که من در ایران نیز با همان هدف می خوانم برای عشق و برای انسانیت و می بینم که چگونه بر مردم تأثیر می گذارد.
موسیقی در داخل ایران، بعد از خروج از آن حالت زیرزمینی و تنگناها، در سالهای اخیر به کجا کشیده شده است؟
– دو سه دهه پیش ما در ایران، موسیقی پاپ نداشتیم ولی بچه های هنرمند درون با توانایی ها و خلاقیت های خود، به این نوع موسیقی در ایران هویت دادند و خود را به استانداردهای جهانی رساندند، شما هم که در خارج ایران، با استاندارد موسیقی جهانی آشنایی دارید. با تأیید موسیقی درون و توجه به آثاری که تولید شد، به این نسل تازه موزیک داخل ، انرژی حرکت و پرواز دادید. موسیقی پاپ درون بمرور پیشرفته شد، دست اندرکاران از پیله خود درآمدند تنگناها را پس زدند، شعرا، آهنگسازان، تنظیم کننده و خوانندگان درون نقش مهمی در این حرکت بزرگ و هم آهنگی با استانداردهای روز ایفا کردند، مردم، بالاترین نقش را داشته، مقامات مسئول هنری نیز دست بچه ها را باز گذاشتند. حتی امکانات برایشان فراهم ساختند، بطوریکه بعد از سالها همه هنرمندان، مردم و مقامات مسئول به نقطه مشترکی از همکاری رسیدند، البته آثار عاشقانه، سرلوحه این حرکت بود، چرا که نسل من در موزیک برای ترویج عشق و مهربانی و انسانیت به میدان آمده، ما برای وصل کردن آمدیم، در موسیقی ما، از نفرت، خشم، کینه خبری نبود، ضمن اینکه در سالهای دورتر، بیشتر کارها تقلیدی بود، هویت نداشت، همین سبب شده بود با هیچ مجوز و تأییدیه ای همراه نباشد، دریک چارچوب درجا بزند، تا هنرمندان خلاق به میدان آمدند، آنها حتی آثار خود را به هنرمندان مقیم خارج هم انتقال دادند. کارهایی که در لیست «آثار ماندگار» جای گرفت. چون با خود از سرزمین مان، عشق و مهر، آشتی، صفا، پیوند خانوادگی و اجتماعی ارمغان آوردند.
آیا آثار موسیقی داخل و خارج را مقایسه کرده ای؟
– به اعتقاد من چه در داخل و چه در خارج، آثار خوب، متوسط و ضعیف ساخته شده، ابتدا به همه آثار تولیدی خارج و داخل گوش می دادم ولی بعد تصمیم گرفتم، بیشتر به کار خودم مشغول باشم. تا تحت تأثیر این آثار قرار نگیرم، آنگونه که خیلی ها قرار گرفتند.
باور کنید در سالهای اخیر به ندرت آهنگهای تازه را گوش می کنم، البته بعضی از آهنگها را چه در داخل و چه خارج همراه بقیه مردمدوست دارم، ولی من ترجیح میدهم به این آثار نمره ندهم، که کدام 5 یا 10 یا 20 هستند، شاید هرکدام خصوصیات خود را دارند، شاید وجود بعضی آهنگهای متوسط و ضعیف هم طرفدارانی دارند، من به این باور هستم که هر کسی در دنیا می تواند با توجه به امکانات تکنولوژی، بدون صدای شش دانگ خواننده بشود و حتی یکبار هم که شده برای عشق خود بخواند و منتشر کند.

1474-7

البته در سالهای اخیر آهنگ های بسیاری در خارج از ایران منتشر شده که کار آهنگسازان، ترانه سرایان داخل ایران بوده و نشان دهنده رشد و شکوفایی مراحل هنری موسیقی پاپ در داخل ایران است.
خیلی ها می گویند خیلی از خوانندگان جوان داخل، در ترانه های خود مرتب در حال التماس به معشوقه هستند، فکر می کنید این مسئله از کجا نشئت می گیرد؟
– چرا از دیدگاه منفی به این مسئله نگاه کنیم؟ من معتقدم خیلی ها حالشان خوب است، در فضای احساسی ویژه ای هستند، التماس شان به معشوقه هم شیرین است، در شعر حافظ هم شما این حس را می بینید، بهرحال یک عاشق جوان باید به نوعی احساسات خود را نشان بدهد. من این نوع احساسات را رد نمی کنم. البته در قالب افراط و تفریط تأیید نمی کنم، ولی در نهایت یک عاشق جوان، باید احساس خود را نشان بدهد.
در سفرهایت به خارج باچه خاطره هایی روبرو بودی؟
– من از حضور گسترده ایرانیان در خارج، مدل حمایتی آنها، احساسات قشنگی که نشان میدهند، احساس خوبی دارم، این مردم مهربان نسبت به ورزشکاران مان که به اینجا می آیند، نسبت به دانشمندان، نوابغ، هنرمندان سینما و تئاتر، چنان صفا و حمایتی نشان میدهند که من بعنوان یک خواننده کیف می کنم، از اینکه چنین شغلی دارم، بر خود می بالم، خستگی از تنم بیرون میرود.
آیا هیچگاه به این مسئله فکر کرده ای که روزی با خوانندگان مقیم خارج، بروی صحنه بروی و برنامه مشترک اجرا کنی؟
– ما مثل همه دنیا در سرزمین خود با پروتکل هایی روبرو هستیم که باید آنرا رعایت کنیم، من بدلیل اینکه پایگاه فعلی ام ایران است و در آنجا زندگی می کنم، باید همه این اصول را رعایت کنم، ولی اگر بتوانم اجازه چنین کاری را بگیرم، اتفاق خوبی است چرا که نه؟ حتما این همصدایی، هم خوانی زیبا و تاثیرگذار است. امیدوارم روزی اتفاق بیفتد.
از صدای چه خوانندگان و چه آهنگهایی چه در داخل و چه در خارج تا بحال لذت برده ای؟
– من صدای تورج شعبانخانی را خیلی دوست دارم، او آهنگساز توانایی است ولی صدای بسیار زیبایی دارد، من همیشه با شنیدن صدایش انرژی می گیرم. من صداهای دیگری هم دوست دارم که از جمع آنها، از صدا و آهنگهای مارتیک خیلی خوشم می آید. با آهنگ گل یاس شادمهرعقیلی در آلبوم مسافر، بسیار حال می کنم، بمن حس خوبی میدهند.
از آخرین آلبوم ات، از آهنگهایی که در 19 سپتامبر می خوانی و از برنامه های آینده ات برایمان بگو.
– آخرین آلبوم من 3 هفته پیش بنام 94 با 9 قطعه به بازار آمد، من در اینجا چند قطعه آنرا خواندم در شنبه 19 سپتامبر هم چند قطعه می خوانم، خوشبختانه بازتاب خوبی داشته و من قرار است در 18 مهرماه در تهران، در کنسرت خود همه این آهنگها را بخوانم.
شنیدیم در کنسرت بزرگ 19 سپتامبر اورنج کانتی سورپرایزهایی داری و آهنگهای جدیدی می خوانی؟
می گوید: هربار که کنسرت موزیک لس انجلس برگزار میشود چون سال 2010 و اینک در سال 2015 خیلی ها بدلایلی امکان حضور در آن را ندارند و بهمین جهت کنسرت اورنج کانتی، جواب محبت و توجه آنها و خداحافظی تور است که من در آن قطعات جدیدی را می خوانم و سورپرایزهایی دارم و خوشحالم که چندتن از چهره های سرشناس و محبوب مردم به اورنج کانتی می آیند که من پیشاپیش از حضورشان سپاسگزارم و این خود مهر و لطف شان را ثابت می کند.
در ضمن فرصتی است که من از کمپانی BMB تشکر فراوان بکنم از سرکار خانم شیدخت حکیم زاده که با تلاش شبانه روزی و بسیار حرفه ای این تور را تنظیم کردند و از هیچ چیز دریغ نداشتند از التون آهی هنرمند سرشناس مان سپاس دارم که با حمایت و کارگردانی فنی این کنسرت ها، به آن چهره ای حرفه ای دادند.