1522-3

1522-4

1522-5

با دکتر بنیامین تیمورازی، پزشک متخصص برجسته ایرانی گفتگو کردیم، که مرکز کنترل درد و میگرن بورلی هیلز را دایر کرده و به درمان بیماران در این زمینه با مراقبت های ویژه و با روش های جدید و مدرن درمانی و تجهیزات کامل پرداخته است.
دکتر بنیامین تیمورازی که با جوانان رادیو گفتگوی مفصلی داشت و در روز جمعه از ساعت 9 تا 10 صبح و 9 تا 10 شب پخش می شود. انواع سردرد، درد گردن و کمردرد، درد زانو و مفاصل ران، درد مزمن لگن، دیابت و نوروپاتی، درد سرطان و صدمات ناشی از کار، صدمات آرنج تنیس بازان و گلف بازان می پردازد.
دکتر بنیامین تیمورازی تحصیلات خود را در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با رتبه ارشد به پایان رسانده و سپس در آمریکا در بزرگترین دانشگاه ها ادامه تحصیل داده و سه بورد تخصصی در رشته های بیهوشی، دردهای مزمن و سردرد گذرانده و تنها پزشک متخصص بیهوشی که دارای برد فوق تخصصی سردردهای مزمن از انجمن فوق تخصصی اعصاب در UCNS در ایالت کالیفرنیا هستند. وی همچنین عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی ایلینویز و عضو انجمن متخصصین کنترل سردرد در آمریکاست.
• از دکتر تیمورازی درباره تخصص های بسیار نجات بخششان می پرسیم؟
می گوید: در سال 2006 پیشنهاد شد که رشته ای به عنوان فوق تخصص کنترل سردرد ایجاد شود. این تخصص ها اجازه می دهد که مثلا سردرد را از جوانب مختلف بررسی کنیم، نه بتنهایی از زاویه متخصص اعصاب، بلکه از جهت متخصص کنترل درد. معالجات ممکن است با دارو و یا مراحل مختلف و مخصوص باشد که فقط متخصصین کنترل درد توانایی انجام آنرا دارند.
• می پرسم میگرن معمولا در میان ایرانیان رواج دارد، که معمولا با تجویز قرص های مسکن قوی سعی در تسکین آن دارند.
– در این مورد بخصوص فوق تخصص سردرد نقش بسیار حیاتی دارد، باید بیمار تحت معاینات و آزمایشات ویژه قرار بگیرد. چون هر سردردی میگرن نیست و خیلی از پزشکان معمولی تا بیمار از سردرد و تهوع سخن می گوید آنرا به میگرن تعبیر می کنند، در حالیکه ما 300 نوع سردرد داریم. ما در مرکز پژوهشی خود تحقیقات تازه ای را دنبال کرده و همچنان ادامه می دهیم. در مراجعه بیماران به مرکز ما و معرفی آنها از سوی پزشکان نشان داد که 55 درصد از بیماران که خیال می کردند میگرن دارند و با مصرف داروهای مسکن درمان نشدند، مشخص گردید که اصلا سردرد آنها ریشه دیگری دارد و سالها با مصرف داروهای مسکن قوی دچار کلی عوارض جانبی اش شدند. اصولا پزشکان بعد از بررسی سوابق بیمار و حتی تجویز قرص های قوی باید آنها را تحت نظر داشته باشند و تغییرات دارو ودرمان را روی آنها مطالعه کنند.
دو گروه عمده سردرد وجود دارد، سردردهای اولیه و ثانویه. که مهمترین آنها سردردهای ثانویه هستند و پزشک نباید از آن به آسانی بگذرد.
سردردهای ثانویه ممکن است بر اثر عفونت لثه، آب سیاه و سینوس و آرتروز گردن ایجاد شود که خیلی از پزشکان در تشخیص آن دچار اشتباه می شوند چرا که خیلی از سردردهای ناشی از ناراحتی گردن و ستون فقرات و مهره ها و دیسک، علائمی شبیه میگرن دارند و پزشکی که تخصص و تجربه کافی در این زمینه ندارد بیمار را به دردسر بزرگی می اندازد. برای یک متخصص درد، هر سردردی با توجه به علائم و نشانه های مخصوص خود ریشه یابی می شود.
ما به عنوان یک متخصص، شاید نیم ساعت تمام بیمار را زیر سوالات مختلف می بریم، مثل یک کارآگاه عمل می کنیم، اگر به نتیجه درست نرسیدیم باید دوباره سوالات را تکرار کنیم.
متأسفانه خیلی از بیماران که از درد سنگین میگرن کلافه می شوند، از دستپاچگی و کلافگی به پزشکان مختلفی مراجعه می کنند، 200 نوع دارو مصرف می کنند و این ها سبب عوارض سنگینی برای بیمار می شود.

1522-6

1522-7

1522-8

• می دانیم که شما جزو 7 نفری هستید که در سراسر آمریکا این تخصص را دارند و خیلی ها می خواهند کاربرد این تخصص تازه را بدانند.
مهم ترین نتیجه و کاربرد آن اینست که ما نه تنها میگرن، بلکه همه دردها را اکه انسانها از آن رنج می برند را می توانیم معالجه کنیم، از دردهای مربوط به سرطان گرفته تا کمر وگردن، دیسک تا زانو وآرنج و خلاصه دردی وجود ندارد که بدست ما کنترل و تسکین نیابد.
پژوهش های اخیر به پیشرفت های زیادی دست یافته، کار این پژوهش ها به جایی رسیده که وقتی یک نقطه بدن درد می گیرد، ما خیلی زود آن را ریشه یابی می کنیم و می فهمیم از کجا ناشی شده است، بدنبال آن عصب می رویم، تحت اشعه ایکس در آن عضو آن مشکل را پیدا می کنیم و گاه با یک بار درمان، بدون جراحی و بستری شدن سرپایی ریشه آن درد را با یک روش پیشرفته پزشکی تسکین می دهیم.

• نقش سن و سال در درمان دردها
معمولا در مورد درد، سن و سال فرقی نمی کند، ولی در جوان ترها بدلیل جراحات ناشی از ورزش و مسن ترها بدلیل آرتروز و مسئله بالا رفتن سن، این دردها بروز می کنند. البته سردرد در جوانترها بیشتر و در خانم ها نسبت به آقایان 3 برابر است و اغلب این دردها ژنتیکی است که از مادر و مادربزرگ به آنها ارث رسیده است.

• عمل جراحی مفاصل چقدر کارآمد است؟
درمورد مفصلها و عملهای جراحی که بر روی آنها انجام میشود، یک متخصص ارتوپد مسایلی را باید رعایت کند، اینکه معمولا این فلزها و یا هر وسیله دیگری که جای مفصل را می گیرد، عمر طولانی ندارد، و بعد از 10 تا 15 سال باید عوض شود و معمولا بیش از دو بار امکان تعویض وجود ندارد و به همین سبب یک ارتوپد گاه عمل بیمار را عقب می اندازد تا به سنین بالاتری برسند و بعد عمل کنند و بیماران باید درد شدیدی را تحمل کنند. شیوه ما بکلی فرق می کند، بعنوان مثال با استفاده از اشعه ایکس، اعصاب مربوز به زانو را بی حس می کنیم، اگر جواب مثبت بود به آن اعصاب یک شوک مخصوص وارد می کنیم که هیچ دردی هم ندارد.
اسم این عمل رادیو فرکوئنسی می باشد، که ابتدا بمدت یکسال درد را تسکین می دهد و اگر بیمار بعد از یکسال مراجعه کرد، دوباره همان مراحل طی می شود.

• خیلی ها از تزریق کورتون وحشت دارند.
– کورتون یکی از بهترین داروهایی است که تا بحال کشف شده است. مسلما عوارض هم دارد ولی در کار پزشکی ما در یک جدول بندی مثبت و منفی بودن یک درمان را بررسی می کنیم و وقتی به نفع بیمار بود آنرا بکار می گیریم. کورتون در سالهای اخیر نه تنها درد، بلکه جان خیلی از بیماران را نجات داده ولی همه این ها باید با مطالعه، با نظر متخصص انجام شود. مثلا تزریقی که به ستون فقرات می شود باید با دوربین های مخصوص همه مسیر را ببینیم و تزریق درست در نقطه لازم و درست انجام پذیرد که همه مراحل آن در اسکرین دیده می شود. این تزریق ها و این شوک ها، در کمردرد، دیسک کمر و سیاتیک، گردن درد، زانو درد و شانه و پشت اعجاز آفرین است.

• شما فکر نمی کنید تسکین کامل درد، خیلی از ناراحتی ها و بیماری ها را پنهان میکند؟
– یادتان باشد درد شدید و مزمن، سبب می شود سیستم بدن بهم بریزد، شخص بکلی اعصاب درهم شکسته ای داشته باشد، افسردگی و اضطراب و حتی خودکشی بدنبال دارد. اختلالات هورمونی و پوکی استخوان را سبب می شود.
ولی اگر معالجه درست و تخصصی انجام پذیرد و فقط تکیه بر روی قرص های قوی نباشد و از شیوه های مدرن کنترل درد بهره گرفته شود، درد همان نقطه بدن کنترل می شود.

***

تماس با دکتر بنیامین تیمورازی:

Beverly Hills
Migraine & Pain
Management Institute

436 N. Roxbury Dr. Suite 115
Beverly Hills, CA 90210
Tel: (424) 302-0289

1522-9