1604-10

1604-2

«شهرام شب پره» اگر یک خواننده امریکایی بود، او را یک سرمایه هنری خطاب می کردند، چون او درست 55 سال است که روی صحنه می خواند. دل میلیونها نفر را شاد کرده، به محفل میلیونها نفر امید و شادی و مهر و موزیک هدیه کرده است.
شهرام که به مناسبت پنجاه و پنجمین سال فعالیت خود به زودی، بعد از گرمای تابستان، کنسرت بزرگ خود را در لوس آنجلس برپا می دارد، از دیدگاه مردم، از همه سن و سال، یک چهره استثنایی است. شهرام از یک تور و اجرای چند کنسرت سولدات در سیاتل و پورتلند و دیگر شهرها برگشته، همه جا موفق بوده، همه جا با استقبال پرشور مردم روبرو بوده است.
با گروهی از دوستداران شهرام در نقاط مختلف گفتگو کردیم که هر کدام نظرگاه ویژه ای دارند.

1604-8

مازیار دانشجوی 28 ساله
من از روزی که به دنیا آمدم، با صدای شهرام شب پره همراه شدم، آنروزها در ایران، در تمام جشن های خانوادگی وعروسی ها، آهنگهای شهرام را پخش می کردند. آهنگهایی که شهرام در لس آنجلس میخواند به زودی به گوش ما میرسید آنروزها شبکه های تلویزیونی ماهواره ای نبود ولی مسافران خارج بطور قاچاق این آلبوم ها را می آوردند. من رقص پدر ومادرم را برای اولین بار با آهنگهای شهرام دیدم و خوشم آمد و وقتی آهنگ رقصان مدرسه را خواند، من تازه در نوجوانی عاشق شده بودم و این نوار را به عشقم هدیه دادم وهنوز بعد از سالها من طرفدار شهرام هستم.

شعله 34 ساله
من با آهنگهای محبوب چون دلبر، مسافر، کدام شب زندگی کردم، مهمترین اصل در مورد شهرام انرژی پایان ناپذیر اوست، من از 20 سال پیش طرفدار آهنگهای شهرام و گوگوش هستم، برایم جالب است که ایندو خواننده در تمام سالهای گذشته هنوز جوان مانده اند، من شهرام را در لاس وگاس از نزدیک دیدم برخلاف خیلی از خوانندگان یک ذره تکبر در او ندیدم و مهربان و صمیمی با ما عکس گرفت و بعد از دقایقی چنان با ما صمیمی شد که انگار سالهاست ما را می شناسد.

1604-4

1604-5

ترانه 31 ساله
من اخیرا شاهد کنسرت شهرام در سیاتل بودم، او شورآفرید، همه را به رقص واداشت، خودش آرام و قرار نداشت درخانواده من، پدرم، مادرم، خواهران بزرگترم و حتی برادران کوچکترم طرفدار شهرام هستیم، پدرم می گوید شهرام نجیب است مهربان است، او اصالت دارد، مادرم می گوید شهرام سرچشمه انرژی است.

نعیمه 54 ساله
من از اولین روزهای ورود به لس آنجلس، شهرام را بیشتر شناختم، او نه تنها یک خواننده پرتحرک و تواناست، بلکه او یک هنرمند صحنه است سریال ها و شوهای تلویزیونی اش را با آیلین، با رافی خاچاطوریان، با علی پورتاش سالها دیدم و لذت بردم، او را در صحنه تئاتر هم دیدم و شگفت زده شدم، او یک هنرمند هزار چهره است.
اگر شهرام امریکایی بود، انگلیسی بود، فرانسوی بود، امریکای لاتین بود، چینی و ژاپنی و هندی و ترک بود، از او یک مجسمه ساخته بودند، بارها و بارها از او قدردانی کرده بودند ولی هنوز جامعه ایرانی قدر شهرام را ندانسته.

چنگیز 41 ساله
شهرام شب پره بی عقده ترین خواننده ایرانی است، او بدون حسادت، حساسیت، هر خواننده ای را در طی 35 سال گذشته وارد لوس آنجلس شد زیر پر و بال اش را گرفت، با او روی صحنه خواند، با او آلبوم داد، یادتان هست با ورود ابی و شهرام صولتی، شهره، لیلا فروهر، اندی، ناهید، کنارشان بود؟ من به چشم خود دیدم که در کنسرت های جمعی، که خیلی ها از اول و آخر خواندن می ترسیدند، شهرام با شهامت و اعتماد به نفس روی صحنه ها رفت و طلسم را شکست.
از دیدگاه من شهرام یک پیشگام، یک گشاینده دروازه های هنری در امریکا بود، او اولین آلبوم ها را ارائه داد. در طی چند سال ده آلبوم به بازار روانه کرد، برای اولین بار آلبوم های شهرام بعد از انقلاب بدرون ایران رفت و جوانها و نوجوانها با آهنگهایش خواندند و رقصیدند.

1604-7

دکتر فرشید 49 ساله
جامعه ایرانی به راستی برای شهرام شب پره چه کرده، او از یک خانواده هنرمند می آید، پدرش سرهنگ شب پره یک نابغه بود، برادرش شهبال شب پره یک هنرمند استثنایی است که در طی 50 سال گذشته حداقل 40 خواننده به جامعه معرفی کرده است.
شهرام دل ایرانیان غمگین وسرگشته و بلاتکلیف را از اولین سالهای هجرت شان، شاد کرد، شهرام را 5 نسل به خوبی ارج می گذارد، او یک نوازنده توانا، یک آهنگساز و ترانه سرای خوش ذوق و یک خواننده مسلط است، من بیش از 4 دهه است طرفدارش هستم و او را از استثناهای هنر ایرانی میدانم.

حبیب 62 ساله
من وخانواده ام خاطرات 40 سال گذشته خود را با آهنگها و برنامه ها و شوهای شهرام ساختیم، من وقتی از رادیو جوانان شنیدم که شهرام قصد دارد 55 سال خوانندگی خود را در امریکا جشن بگیرد، با خود گفتم شب فراموش نشدنی خواهد بود. در آن شب همه دست اندرکاران هنر، بر خدمات شهرام ارج می گذارند.
من یکبار که با چند امریکایی دست اندرکار هنر حرف زدم و درباره شهرام توضیح دادم، آنها شگفت زده می پرسیدند چقدرجامعه ایرانی قدر او را می داند و من می گفتم جامعه قدر او را دانسته و می داند.
شما با شهرام روبرو شوید تا مجذوب فروتنی، خلوص، مهربانی و انساندوستی و رفیق دوستی او بشوید. شما یک هنرمند به من نشان بدهید چه جوان و چه با سابقه که از شهرام کمک خواسته و او دریغ کرده است. شاید خیلی ها ندانند که شهرام بی سروصدا هزینه زندگی دو سه خانواده را به اتفاق همسرش نسترن در ایران میدهد، شاید خیلی ها نداند که شهرام در تنگناهای زندگی همکارانش چقدر فریادرس است.

1604-3