1576-86

«جری لوئیز» کمدین هنرمند یکشنبه گذشته در سن 91 سالگی با زندگی وداع گفت.
«جری لوئیز» که در ایران نیز محبوبیت فراوانی داشت و البته مدیون یک هنرمند ارزنده و دوبلور خلاق حمید قنبری بود، با زوج سینمایی خود دین مارتین چه در زمینه فیلم های موزیکال و چه شوهای محبوب موزیکال در لاس وگاس و دیگر صحنه های بین المللی به شهرت فراوان رسید.
جری لوئیز یک کمدین، خواننده، کارگردان و تهیه کننده سینما، فیلمنامه نویس و یک انساندوست و خیرخواه نامدار بود او در عرصه سینما، تلویزیون، رادیو، کاباره، صحنه های بزرگ لاس وکاس و کنسرت ها موفق بود بخصوص بعنوان زوج مارتین و لوئیز شهرت جهانی داشت.

1576-87

لوئیز دو بار ازدواج کرد. یکبار با پتی پالمر در سال 1944 و جدایی در سال 1980. ازدواج دوم با سندی پیت بیک در سال 1983 و صاحب 7 فرزند از جمله گری لوئیز شد و بعنوان رئیس هیئت مدیره بنیادهای خیریه از جمله Muscular Dystrophy و یک تله تاون را اداره می کرد و همه ساله صدها میلیون دلار جمع آوری می کرد، در طی سالها به دریافت جوایز و نشان هایی چون امریکن کمدی اواردز، انجمن منتقدین فیلم لس آنجلس، فستیوال فیلم ونیز، جایزه اسکار و صاحب دو ستاره افتخار در هالیوود Hollywood Walk of Fame شد.
جری ضمن تهیه و اجرای شوهای مختلف تلویزیونی و صحنه ای از سال 1950 با دین مارتین بازی در فیلم های خود را آغاز کردند.
در پرفروش ترین فیلم ها چو ن Sailor Beware / Jumping Jacks/ Hope/ 3 Ring Circus و دهها فیلم دیگر ظاهر شدند. در سال 1956 برای چند سال همکاری شان قطع شد تا در سال 1980 با وساطت فرانک سیناترا همکاری تازه ای آغاز نمودند تا در سال 1987 دین مارتین پسرش را از دست داد و مارتین آخرین شوی زنده اش را در سال 1989 در لاس وگاس داشت و لوئیز کیک 72 سالگی دین را برید و تقریبا خداحافظی صحنه ای کردند.
لوئیز از آن پس به راه مستقل خود ادامه داد که بیشتر برنامه هایش در مسیر بنیاد خیریه خود و بنیادهای دیگر بود درحالیکه طی سالها آلبوم مستقل جری نیز در رده سوم پرفروش ترین ها جای گرفت ویک میلیون ونیم کپی فروخت.
وی درسالهای 1990 تا 2006 در چند سریال و فیلم هم ظاهر شد و بعد در سال 2016 در The Trust و Max Rose حضور داشت.

1576-88