1400-3

با مهدی احمدی مدیر آگاه وخستگی ناپذیر کمپانی X Dot 25  از اولین سالهای انتشار مجله جوانان آشنا هستیم، مهدی احمدی از اولین پایه گذاران موسیقی مدرن در جامعه ایرانی بود، اولین آلبوم این کمپانی با نام «کودک درون» با صدا و آهنگهای الدوش و اشعار کورش انگالی به بازار آمد و سپس گروه «اکسیم آوچویس» آلبوم فرای افکار  Beyond Denial را با صدای مامک خادم ارائه دادند در تمام سالهای گذشته با کمپانی های بین المللی همکاری داشتند و جالب اینکه اولین بار در سال   94   XDot25.com  را روی اینترنت جهانی از نظرها گذراندند که حتی کمپانی های امریکایی هم  چنین اقدامی را نکرده بودند.
اخیرا مهدی احمدی همکاری با گروه «آشاواهیشتا» را شروع کرد، که همه آثار آلبوم از مولانا با 2 خواننده زن و 2 خواننده مرد می باشد. آهنگها و تنظیم از آرش یک هنرمند برجسته با تجربه است.
مهدی احمدی می گوید، در آلبوم «بیداری» ریشه های خواندن قلندری را حس می کنید با ساز جدید بنجو و موسیقی بلوچستان بیشتر آشنا میشوید و عقیده دارد که آرش یک استثنا و پدیده تازه و ریشه دار و آگاه در موسیقی است که با آلبوم Awakening  درخشیده است.
 با آرش و مهدی احمدی گفتگویی داریم که شامل نکات جالبی است.

***

• آقای مهدی احمدی در ابتدا می خواهم در مورد آقای آرش عزیز از شما سئوال کنم که ایشان را برای ما بیشتر معرفی کنید.
احمدی: آرش رهبر گروه « آشا واهیشتا» هست گروهی که درچند ماه اخیر X Dot 25 کارهای آن را انجام داده و به بازار فرستاده ودوستان عزیز هم ازطریق Facebook و همینطور مجله و رادیو جوانان درسراسر دنیا از کارهای این گروه اطلاع پیدا کردند. کار آرش در این گروه تنظیم آهنگها و نوشتن آهنگها ضمن رهبری گروه است وخودش هم سازهای مختلفی را می نوازد و سالهای زیادی در زمینه تهیه موسیقی فعالیت داشته، آلبوم های بسیاری از خواننده های بزرگ ایرانی را تهیه کرده است. دراین گروه به همراه دو خانم خواننده دیگر و یک آقای خواننده این آثار را تهیه کردند وآلبومی را به نام «بیداری» تنظیم کردند که کار بسیار جالب و یک نوآوری بود و از آنجایی هم که ما به دنبال سبک های جدید و نوآوری هستیم تصمیم گرفتیم که به این کار کمک کنیم و به بازار ارائه بدهیم.
• آرش عزیز شما چگونه کارتان را شروع کردید و چه شد که با آقای احمدی همکاری کردید.
آرش- من حدود 20 سال پیش کار حرفه ای خودم را با نوازندگی گیتار و آهنگسازی شروع کردم. موسیقی تئاتر کار می کردم، اجرای زنده داشتم، و ساخت و تنظیم آهنگها. سبک اصلی موسیقی من راک بوده و موسیقی راک تقریبا در تمام کارهای شخصی من به وضوح دیده می شد ولی از آنجائی که سبک های دیگر موسیقی را هم گوش می کردم، مثل موسیقی محلی و کلاسیک، دغدغه من این بوده که بتوانم تمام این موسیقی ها را که مورد علاقه من بوده یکجا جمع کنم و در یک سبک ارائه بدهم که تمام آن ها بچشم آیند. خدا را شکر که به اینجا رسیدیم و من ازاین سبکی که دارم راضی هستم. چون حرفه اصلی من صدابرداری موسیقی شد، در طی سالها با خیلی از خوانندگان ونوازندگان و اساتید موسیقی آشنا شدم و در تهیه آلبومهایشان همکاری داشتم. این هم شانسی بوده که یک موزیسین صدابردار هم بودم. آشنایی من با آقای مهدی احمدی هم تقریبا 15-16 سال پیش بودکه یکی از دوستانم با آقای احمدی کار می کردند و آلبوم هایشان هم از شرکت X Dot 25 پخش شده بود وما از آنجا با این کمپانی و آقای احمدی آشنا شدیم وقتی کار شخصی من آماده شد به پیشنهاد یکی از دوستان این کار را به آقای احمدی رساندم وخوششان آمد و قبول کردند که این آلبوم را به بازار ارائه بدهند.
• می دانم که شما با بزرگان موسیقی در ایران کار کردید از جمله آقای شهرام ناظری در مورد این کارها توضیح بیشتری بدهید.
– خوشبختانه شروع به کار حرفه ای من با صدابردارهای معروف و قدیمی ایران بوده که خیلی ها آرزوی دیدن آن ها را داشتند و من شانس کار کردن با آنها را بدست آوردم. بیشتر از 6 سال است که با آقای ناظری آشنا شده ام و خدا را شکر که کار من را می پسندیدند و همین باعث شد که خیلی از کارهای موسیقی خود را با من انجام بدهند خیلی به بنده لطف دارند نظر من را راجع به خیلی از کارها می پرسند و این واقعا بخت بلند من است . بغیر ازآقای شهرام ناظری من با هنرمندان برجسته دیگری از جمله آقای هوشنگ ظریف، آقای گلپایگانی، و اقای ایرج کار کردم و خیلی از اساتید و نوازندگان به نام ایران در موسیقی سنتی.

1400-5

• آقای آرش شما بعنوان یک موزیسین با تجربه موسیقی لوس آنجلس ما را چگونه می بینید؟
– در چند سال اخیر موسیقی لوس آنجلس پیشرفت چشمگیری داشته، یک مدتی به حالت رکود بود البته من توضیحی بدهم که من با موسیقی لوس آنجلسی نا آشنا هستم و نظر کارشناسی نمی توانم ارائه بدهم ولی چیزی که می دانم این که در سال های اخیر پیشرفت خوبی داشته چه از نظر تنظیم ها و چه از نظر تهیه و تولید آهنگ ها.
• در مورد انتخاب وسوابق هنری دست اندرکاران آلبوم جدیدتان (نوازندگان – خوانندگان) کمی برای شنوندگان رادیو و خوانندگان مجله جوانان توضیح بدهید.
– آلبومی را من در ایران به نام آلبوم «پندار» تولید کردم که آلبوم بی کلام بود و براساس موسیقی مدیتیشن طراحی شده بود. در این آلبوم من با ساز «بنجو» و یک نوازنده بلوچ آشنا شدم و این آلبوم را با این گروه انجام دادیم. دغدغه ای که من داشتم این بودکه مدتها بود می خواستم روی اشعار مولانا یک کاری را با شیوه جدید و به سبک New Age تولید کنم که خیلی آرام آرام راجع به آن تحقیق می کردم که چگونه باشد و به چه شیوه ای باشد و کم کم رسیدم به یک نوع موسیقی New Age ای که تقریبا الکترونیک بود از موسیقی سنتی و محلی ما بهره می گرفت موسیقی راک کمی در آن بود، آوازهای محلی هم دوست داشتم کمی در آن باشد. تقریبا به یک جایی که رسیدم با آقای محمد حسنی که نوازنده «بنجو» بودند در میان گذاشتم و با ایشان این آهنگ  ها را زدیم. ایشان از نظر من نوازنده بسیار قوی هستند در ساز خودشان مهارت خاصی دارند و حس موسیقیایی بسیار خوبی دارند و این باعث شد که من اصلا شکی در انتخاب ایشان نکنم. من این کار را با یک خواننده خانم شروع کرده بودم منتها چون این خانم در جریان یک نقل و انتقال اجباری بودند حضورایشان منتفی شد و با خانم نسرین از طریق آقای ناظری آشنا شدم که ایشان سنتی و محلی می خواندند وقتی صدای قوی ایشان را شنیدم و چند تا از کارها را خواندند به این شکل انتخاب شدند. تکیه من در این آلبوم این بود که بتوانم سبکهای مختلف آواز را در کنار هم قرار بدهم. از ابتدا نظرم این بود که آواز کلاسیک همراه با آواز محلی و سنتی ایرانی در کنار هم و تنیده در هم شکل بگیرد. یک قطعه ای را من شروع به ساخت کردم که آوازهای تقریبا کلاسیک با سنتی همزمان با هم درکنار هم قرار گرفتند خانم دیگری به اسم نوژان هم به صورت خواننده به گروه پیوست. به این شکل گروه چهار نفره شکل گرفت ولی از ابتدا قرار نبود که من در این آلبوم به عنوان تکخوان بخوانم ولی  به خاطر اتودهایی که زدم برای خواننده ها، دوستان مرا متقاعد کردند که خودم یک سری از قطعات را بخوانم.
• درود می فرستم به شما با سبک جدیدتان نسل جوان را به سوی خود کشیدید. من آقای احمدی را سالهاست شاید از 30 سال قبل می شناسم ایشان یکی از هوشیارترین آدمهاست که روی موسیقی کار می کند و من خیلی خوشحالم که شما با هم کار می کنید. به امید روزی که شما را روی صحنه ببینیم اصلا در این رابطه فکر کردید که کنسرتی داشته باشید.
– بله اتفاقا چون من یک فرصتی خاصی را برای اجرا مد نظر دارم وخودم هم خیلی اعتقاد به اجرای خیلی عادی و کلیشه ای ندارم درحال تدارک و تهیه یکسری ملزومات برای این اجراها هستیم و تمایل من هم براین هست که این کارها هرچه زودتر انجام بشود و ما این کارها را انجام بدهیم و تا زمانی که این فرصتها آماده نشود این کنسرتها را اجرا نخواهم کرد ولی به احتمال زیاد از پائیز ما شروع به اجرای کنسرتها میکنیم و امیدوار هستم که بتوانیم به تمام دنیا سفر کنیم.
مهدی احمدی: این کار تازه به بازار آمده یک مدت زمان لازم دارد تا گوش به گوش بچرخه و همانطور هم که آرش گفت ملزوماتی برای اجرای کنسرت لازم است که بایستی تدارک دیده شود و هدف از برگزاری کنسرت در ادامه صحبت آرش قسمت Visual موسیقی ایشان است که بایستی روی آن ها کار بشود و به یک تکاملی برسد که به صورت یک شوی بزرگ نه تنها بصورت یک کنسرت اجرا شود که قاعدتا وقت بیشتری لازم هست.
آرش: راجع به اسم گروه ولوگوی ما باید توضیح بدهم که اسم گروه «آشاواهیشتا» از دو قسمت آشا و واهیشتا به معنی بالاترین حقیقت که در حقیقت همان کلمه اردیبهشت است و لوگویی که بر روی CDِ می بینید که به صورت سانسکریت نوشته شده ولی با حروف لاتین که من بر می گردم به گذشته اقوام آریایی که نظریه ای است براین اساس که اقوام ایرانی تشکیل شده بودند از قومهای هندی وایرانی که با هم زندگی می کردند ولی در نهایت به خاطر دعواهای قومی از هم جداشدند و بعدها خداهای هر قوم برای دیگری سمبل زشتی شد. کما اینکه دیوها خدایان هندی ها بودند و بعد از این جدایی برای ما ایرانیان و بعدها خیلی از جهانیان این دیوها سمبل پلیدی شدند. البته این یک نظریه است و من هدفم و منظورم نوشتن کلمه کاملا فارسی به  فرم سانسکریت با حروف لاتین بود که این یگانگی و یکی بودن را دوباره مطرح کنم و جهان بدون مرز را آنچه که دغدغه ذهنی من است جهان بدون مرز وقومیت و نژاد را برگزینیم.

***

آلبوم بیداری Awakening توسط گروه آشاواهیشتا هم اکنون در سراسر جهان از طریق اینترنت (iTune   Amazon) و بر روی CD در Amazon و Best Buy موجود می باشد.                  
برای اطلاعات بیشتر با کمپانی X Dot 25 در
XDot25.com  و روی فیس بوک X Dot 25 music یا تلفن مستقیم
510-601-8600 تماس حاصل فرمایید.