1570-104

1570-107

بهبودی را تجربه کنید، با شکوه است…

زمان براستي همان عمر انسان است كه لحظات آن به عناوين مختلف سپري مي‌شود. شكي نيست كه عمر و ثمره آن تنها سرمايه‌اي است كه در اختيار انسان قرار گرفته و آنچه ارزش واقعي يك انسان كامل را تعيين مي‌كند مفيد بودن و نه مهم بودن ماست . همين لحظات و دقايق زودگذر و ارزشمند هستند كه سرنوشت ما را تعيين مي‌سازند. زمان همان عمرماست، بقول داريوش، دنياي اين روزاي ما نه برگشت پذير است و نه چيزي جانشين آن مي‌شود، بياييم به ياري هم و در كنار هم هدفمندانه زيستن را بياموزيم…
درآستانه فصلي نو از فعاليت‌هاي بنياد غير انتفاعي آينه، كه به همت داريوش اقبالي بذرش از سال 2000 كاشته شد، در اين رپورتاژ اختصاصي گوشه‌اي از فعاليت‌هاي اخير اين هنرمند و فعال اجتماعي در بنياد آينه را براي شما بازگو ميكنيم. در گوشه و كنار شهر صحبت از روزنه‌اي جديد و منحصر بفرديست كه بنياد آينه در دست تهيه دارد. هدف داريوش از سرآغاز فعاليت اين بنياد توانمند ساختن جامعه با آگاهي، آموزش و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بوده، آسيب هايي چون بيماري جهاني اعتياد، بيماري ايدز، نقض حقوق بشر، معضل پناهجويان و كودكان كار و خيابان و ديگر آسيبها. بزودي در رابطه با اين پروژه جديد بنياد آينه با داريوش اقبالي مصاحبه‌اي خواهيم داشت كه شما را در جريان جزئيات اين حركت بزرگ قرار خواهيم داد.
از آنجا كه داريوش هميشه يادآور شده كه از ديدگاه آينه بيماري جهاني اعتياد مادر آسيب‌هاي اجتماعي است، از اين فرصت استفاده كرده و مروري خواهيم داشت بر آخرين اخبار در رابطه با اين بيماري.
‌در گزارش سالانه سازمان ملل متحد پيرامون مواد مخدر در سطح جهان آمده كه اكنون بيش از 29 ميليون انسان از تشوشات ناشي از استعمال مواد مخدر در سطح جهاني رنج مي‌برند كه يك سال پيش شمار شان تا 27 ميليون نفر تخمين زده شده بود. از سوي ديگر سازمان ملل متحد مي‌گويد كه شمار انسان هايي كه در سرتاسر جهان به مواد مخدر معتاد شده‌اند براي نخستين بار در شش سال اخير افزايش يافته است. آسيا به حيث بزرگترين بازار مواد افيوني باقي مانده است و اين گزارش تخمين مي‌كند كه دو سوم همه استفاده كنندگان از آن در همين منطقه زندگي مي‌كنند.
جالب توجه است كه در نشريه اكونوميست اخيراً آمده كه فيس بوك با 1/6 ميليارد عضو اعتياد آورترين مخدر و دومين شركت تبليغاتي موبايلي در جهان است، و آمريكايي‌ها دو روز كامل كاري در ماه در فيس بوك هستند. متأسفانه شيوع دردهاي مُزمن و هزينه‌هاي سرسام آورِ درمان، تجويز و استفاده مردم از افيون–داروها را در آمريكا به شدت افزايش داده است. در دو دهه گذشته، مسير قانونيِ استفاده از اين داروها (كه پيشتر تنها براي دردهاي ناشي از سرطان مجاز بود) براي انواع دردهاي مزمن هموار شده و مردم مطلع شده‌اند كه حق دارند براي درد نكشيدن از مُسكنهاي قوي استفاده كنند. اينها به همراه رقابت شركتهاي داروسازي در توليد و فروش افيون– داروها به بحران اعتياد دامن زده است. تجويز بي رويه اين داروها از سوي پزشكان با اين فرضِ اشتباه صورت مي‌گيرد كه افيون–داروها كارساز و بي خطر اند، اما اين باور به كلّي اشتباه است. مرگ و مير ناشي از مصرف بيش از حد افيون–داروها (چه قانوني و چه غيرقانوني(47.000 در سال) اصلي‌ترين دليل مرگ غيرطبيعي در ايالات متحده است، بيش از تصادفات (35.000 نفر)، قتل (16.000) يا خودكشي (43.000) به عبارت ديگر، در اين كشور، به شكل ميانگين هر روز 128 نفر در اثر مصرف بيش از حد مخدرهاي دارويي، نظير افيون– داروها و هروئين مي‌ميرند.
اما اميد هست، داريوش هميشه يادآور ميشود كه درد در ماست و درمان نيز هم …. ما سالها شاهد اين هستيم كه چگونه بنياد آينه خانه اميد همه آنان كه قربانيان خاموش مادر آسيب‌هاي اجتماعي و عوارض و آسيب‌هاي جانبي آن هستند بوده . پيام اميد و بهبودي از هر آسيبي را ميتوان نه تنها در برنامه‌هاي آموزشي تلويزيوني و راديويي و تمامي‌تارنماهاي بنياد آينه، بلكه در پيام‌هاي تبريك شما كه به مناسبت تولد 17 سالگي داريوش براي ما فرستاديد مشاهده كرد.
از آنجا كه داريوش 17 سال است كه با آينه، پيام بهبودي و آزادي را به هموطنان در بندمان هديه كرده است، اين بار ما به مناسبت هفدهمين سال تولد او پيام‌هاي منحصر بفرد تبريك شما را به او هديه ميكنيم. با تبريكي گرم و صميمانه براي داريوش عزيز كه سال هاست با ترانه ها، پيام‌ها و فعاليت‌هاي انساندوستانه اش حامي ‌هميشه حاضر خسته دلان و آسيب ديدگان است.

پیام های تبریک شما
هستم… بي حرفي از ابهام…سرشار از آئينه…سرشار از بوئيدن….گاهي پر از بغض و در جستجوي شانه‌اي از جنس مهرباني…..شانه‌اي براي آسودن و گاهي سرشار از نشاط و خنده‌هاي بي وقفه ….قلبم را وسعت مي‌بخشم تا در نهفته‌ترين روزنه‌ها نيز مهرباني حاكم شود و دلم را در پاييز، بهاري مي‌كنم …همچون گنجشكهاي بي قرار صبح… عمق عجيبي دارد احساسي كه مهر در آن لنگر انداخته است…سخن من از لحظه هاييست كه رنگ ميگيرند…عطر دل انگيزي كه در پاييز رنگارنگ دوچندان مي‌شود…آرام و بي دغدغه، دل مي‌سپاري به‌انديشه‌اي …به لحظه‌اي…به دستي و آغوشي و لحظه‌ها رنگ مي‌گيرند… و اينگونه است جان دوباره‌ام…..
داريوش عزيزم، امروز به كمك تو 8 سال و 4 ماه و 3 روز پاكي‌ام رو جشن ميگيرم برادر، تولدت مبارك
محسن – ايران

***

داريوش عزيزم،
تولد آغاز زندگي است
خدمت كردن هنر زندگي است
عشق بخشي از زندگي است
مرگ آخر زندگي است
ولي د‌وستي و دوست داشتن قلب زندگي است…
هميشه قلب‌هاي ما رو با حقيقت و عشق شاد كردي
تولدت مبارك، آرزو دارم هميشه در كنار ما باشي
سيمين – تگزاس

***

داريوش عزيزم از صميم قلب تولدت رو بهت تبريك ميگم، وقتي از همه كس و همه دنيا بريده بودم، وقتي ديگه تنها گزينه ام رو تماشاي مرگ عزيزانم ميديدم، شنيدن پيام بهبودي از برنامه آينه تلنگري بود كه باعث شد تمام نااميدي ام به ذره‌اي اميد تبديل بشه، الان نزديك به 7 ماهه كه دو پسرم پاك هستن و تنها آرزوي من اينه كه بتونن مثل تو به همدرداشون خدمت كنن. زنده باشي
مهرانگيز – گنبد كاووس

***

سلام برادر، تولدت مبارك
آرزوم اينه كه يك روزي بتونم تو رو توي خاك پاك ايران ببينم و با بچه‌هاي بهبودي پاكيمون رو در كوچه پس كوچه‌هاي ايران جار بزنيم. من پيام بهبودي رو از تو گرفتم، باورت نميشه، 9 سال پيش وقتي شنيدم تولدت رو بچه‌ها در ايران دارن جشن ميگيرن تصميم گرفتم به خيل شماها بپيوندم.
اگر امروز زنده‌ام، اگر امروز لحظه‌ها رو با شادي جشن ميگيرم بخاطر توست.
تولدت مبارك – عليرضا – بابلسر

***

داريوش جان تولدت مبارك
من معتاد نيستم اما يك پناهجوي پر از دردم. خواستم از اين موقعيت استفاده كنم و بگم كه اگر بخاطر بهبوديچت نبود، اگر بخاطر اين جلسات اينترنتي آينه نبود شايد من سالها پيش مرده بودم. 3 ساله كه در استراليا خراب شده پناهجو هستم، نه راه پس دارم و نه راه پيش، تنها اميدم به مشاركت با بچه‌هاي پناهجوي ديگه توي سايت آينه است. از اينكه تنهامون نزاشتي هميشه مديونتم
شاد باشي
علي- تزمينيا – استراليا

***

تولدت مبارک سالار، من 27 سال دارم از سنندج، 5 ساله از ایران خارج شدم و سیاسی هستم، الان پناهنده هستم، و چند ماهی سر مرز مقدونیه ماندگار شدم. تو این مدت و چند سالی که ایران بودم کاراتون رو دنبال می کردم و صدای شما تنها روزنه من بسوی آزادی بوده. خیلی دوست دارم با شما حرف بزنم و ازتون تشکر کنم.
زنده باشید، احسان – مقدونیه

***

تو راه زندگي كردن رو به خيلي‌ها ياد دادي، برات
آرزو ميكنم كه هميشه در سلامت و شادي زندگي كني…
تولدت مبارك
علي – آلمان

***

داريوش جان عزيزم، ‌ ‌
اين شعر رو به تو براي تبريك تولدت هديه ميكنم، تو راه كبوترهاي زيادي رو به آسمان باز كردي
من پاكي شوهرم و پسرم رو مديون تو هستم آرزوم اينه كه بتونن در كنار تو خدمت كنن.
فريده – نيوزيلند

كبوتر و آسمان
بگذار سر به سينه من تا كه بشنوي
آهنگ اشتياق دلي دردمند را
شايد كه پيش ازين نپسندي به كار عشق
آزار اين رميده سر در كمند را
بگذار سر به سينه من تا بگويمت
اندوه چيست عشق كدامست غم كجاست
بگذار تا بگويمت اين مرغ خسته جان
عمري است در هواي تو از آشيان جداست
دلتنگم آن چنان كه اگر ببينمت به كام
خواهم كه جاودانه بنالم به دامنت
شايد كه جاودانه بماني كنار من
اي نازنين كه هيچ وفا نيست با منت
تو آسمان آبي آرام و روشني
من چون كبوتري كه پرم در هواي تو
يك شب ستاره‌هاي ترا دانه چين كنم
با اشك شرم خويش بريزم به پاي تو
بگذار تا ببوسمت اي نوشخند صبح
بگذار تا بنوشمت اي چشمه شراب
بيمار خنده‌هاي توام بيشتر بخند
خورشيد آرزوي مني گرمتر بتاب

 

1570-105

1570-108

1570-109