Bijan_cover1143

مصاحبه اختصاصي شيك ترين و معتبرترين نشريه كاليفرنيا
LA Confidential‌
با بيژن پاكزاد، ‌ شيك ترين طراح بين المللي

 May.2009

شب هنگام بود كه تلفن دستيام زنگ زد، از آن سوي يك استاد جوان دانشگاه يوسي ال اي، يك جوان عاشق ايران زنگ مي‌زد، با هيجان از يك گزارش اختصاصي و خواندني در  نشريه معتبر آمريكايي LA Confidential‌ مي‌گفت، از يك گزارش غرورانگيز درباره بيژن پاكزاد، طراح جهاني. Bijan_1143-1.2
مي‌گفت اين نشريه معتبر تا امروز كمتر گزارشي اين چنين جامع و غرورانگيز در رابطه با يك شخصيت هنري نوشته  و از من مي‌خواست فردا در اولين فرصت اين نشريه را تهيه كنم، اين مصاحبه را بخوانم و به ايراني بودن خود ببالم و آنرا در مجله بينالمللي جوانان منعكس كنم تا همه به اين ايراني جهاني ببالند  …و  براستي چنين بود

Bijan_1143-1.3

Bijan_1143-1.4

 

 

 

 

 

 

با فهرستي از مشترياني كه بمانند ساعت‌هاي “رولكس” ثروتمندان، گرانقدر و گران بها هستند، بوتيك پرآوازه‌ي بيژن در خيابان روديو درايو وآن تابلوهاي [بيلبورد هاي] مشهور و معروف اش در خيابان سپولودا  بلوار سانتامونيكا از نشانه‌هاي شناخته شده‌ي شهر فرشتگان “لس آنجلس” بشمار مي‌روند.
بيژن با همين نام ساده و خوش آهنگ، بيش از سه دهه است كه “بارگاه مد” خود را در بورلي هيلز برپا داشته و پذيراي پادشاهان، خاندان‌هاي سلطنتي، رئيسان جمهوري، مديران عاليرتبه‌ي كمپاني‌هاي بزرگ بين المللي، ستارگان هاليوود و نامداران جهان ورزش بوده است.Bijan_1143-1.5
بيژن اخيرا در گفتگوئي با “ويكتوريا نمكونگ” نماينده‌ي نشريه‌ي “ال – اي كانفيدنشال” گفت: من سليقه عرضه مي‌كنم. كالا‌ي من ذوق و سليقه‌ي من است و رابطه‌ي بسيار عميقي با مشتريان خود دارم.
بيژن با آن تبسم و خنده‌اي كه همواره برچهره دارد و از ويژگي‌هاي وي بشمار مي‌رود اضافه كرد كه: من اكنون با كساني سروكار دارم كه فرزندان و يا نوادگان مشتريان ام هستند و اين پاداشي بسيار ارزنده و سزاوار است.
بيژن پنج روز هفته كار مي‌كند و پس از سالها، هنوز هم خلق لباس‌هاي برازنده‌ي مردانه، او را به هيجان مي‌آورد.

بيژن زاده‌ي تهران، پايتخت ايران است. تحصيلا‌ت خود را در بهترين آموزشگاه‌هاي شبانه روزي اروپا سپري كرده و بوتيك معروف خود در بورلي هيلز را در سال 1976 [بيش از 33 سال پيش] گشوده و همچنان به عنوان تنها طراح لباس‌هاي مردانه، در تمام جزئيات خواست‌هاي مشترياناش، از كت و شلوار، پيراهن، كفش و كراوات و دستمال گردن تا جواهرات، ساعت‌هاي مچي و كيف‌هاي دستي و البته عطرهاي معروفاش، به تواتر دخالت و ابراز نظر مي‌كند.
بيژن مي‌گويد: من كسي هستم كه هميشه خواستهام برخلا‌ف جريان آب شنا كنم! وي در همانحال با اعتراف به اين كه پدر شيك پوش اش، بيشترين تاثير را در زندگي او داشته است به اين نكته نيز تاكيد مي‌كند كه همواره در پي انجام كاري بوده كه هيچكس ديگري آن را انجام نمي‌دهد. او درست مي‌گويد. بيژن معمولا‌ به عرصه هائي گام مي‌نهد كه ديگران حتي جرات نزديك شدن به مرزهاي آن را ندارند.
طي سالها، طرفداران و هواخواهان او را نام‌هاي برجسته و ممتازي تشكيل داده‌اند، چون پرزيدنت بيل كلينتون رئيس جمهور اسبق آمريكا، پرنس چارلز وليعهد انگلستان، رابرت دنيرو هنرپيشه‌ي نامدار هاليوود و صدها نام درخشان ديگر. ولي محبوب‌ترين شخصيت مورد علا‌قه‌ي وي، پرزيدنت جورج بوش است.
پيشينه و اعتبار جهاني نام “بيژن” بي ترديد براي او بسيار سودمند بوده است، چرا كه 25 درصد از 44 هزار مشتري او غير آمريكائي هستند.
بيژن به همراه دوست و شريك تجاري خود “داريوش محبوبي” همواره مي‌كوشد كه نام “بيژن” اين نشانه‌ي جهاني بوتيك اش، همچنان شگفت آفرين باشد.
در بوتيك “بيژن” كه تنها باقرار ملا‌قات قبلي مي‌توان به آن راه يافت، بهترين كت‌هاي چرمي ‌از چينچيلا‌ تا شيك‌ترين كت و شلوارهائي كه از عالي‌ترين نوع پشم و كشمير با نظارت كامل بيژن دوخته شده، با پالتوئي از پوست سوسمار به قيمت Bijan_1143-1.695 هزار دلا‌ر عرضه مي‌شود. به گفته‌ي بيژن هرگز حتي تكهاي از كلكسيون لباس‌هاي او به حراج گذاشته نشده و 33‌ سال است كه تكه اي از كلكسيون او با قيمت زير تعيين شده به فروش نرفته است نشان مي‌دهد كه طرح هاي او   چقدر مورد توجه است به شوخي مي‌ گفت سال بعد همان تكه طرح 15‌‌‌ درصد گرانتر بفروش مي‌رود. تمامي لباسها، به تعداد محدود و معدود تهيه مي‌شوند. بيژن مي‌گويد كه در پي كيفيت است و نه بدنبال كميت. در واقع آنچه بيژن عرضه مي‌كند به صورت كلكسيون علا‌قمندان در مي‌آيد.
بيژن اگرچه داراي خانه‌هاي مجللي در نيويورك و ايتالياست، ولي بيشترين زمان را در شهر آفتابي لس آنجلس و بورلي هيلز سپري مي‌كند و در خانهاي مسكن دارد كه از بوتيك معروف اش در روديو درايو، با اتومبيل چند دقيقه اي بيش فاصله ندارد. خانه اي كه در نخستين نگاه، واژه‌ي “بي پروا” را در ذهن تداعي مي‌كند. خانهاي با 335 گلدان ويژه‌ي ايتاليائي كه گل‌هاي درون آنها در هر فصل سال، رنگ‌هاي افسون كننده‌اي دارند.
هنگامي‌كه در بزرگ آهنين به كناري مي‌رود، زيبائي باغ آرايش شده‌ي خانه، با گل‌هاي رز و درختان پرتقال و نارنج، نفس را در سينه حبس مي‌كند، ولي در همان حال، خانه، تازه واردان را به درون مجلل خود فرا مي‌خواند كه با عكس‌هاي خانوادگي تزئين شده است. در مدخل خانه، مجموعه اي از اسب‌هاي چوبي آنتيك از انگلستان، به چشم مي‌خورد.Bijan_1143-1.7
شكوه خانه‌ي بيژن همانند بوتيك 12 ميليون دلا‌ري اوست كه سبك و سياق مديترانه اي دارد و طبقه‌ي دوم آن هر سه هفته يكبار، به رنگي تزئين مي‌شود و ده خدمتكار و باغبان تمام وقت در روزهاي هفته به زيبايي باغ و خانه مي‌رسند.
در درون اين خانه كه به قصر زيبا و باشكوهي ميماند، تنديس‌هاي دلا‌وران سلحشور اندونزيائي، هدايائي از پرزيدنت سوهارتو نخستين رئيس جمهور اندونزي، در اتاق‌هاي گوناگون خودنمائي مي‌كنند.
اتاق‌ها با صدها گل تازه، از زنبق سفيد تا لا‌له‌هاي سرخ، به شيوه‌ي هنرمندانه اي تزئين يافته‌اند و بيژن تمامي‌اين زيبائي‌ها را با دوست دختر ديرينه اش “مهتاب مجاب-“كه به سختي در كوشا بودن، هر روز در دانشگاه است و به سرعت براي دريافت دانشنامه حقوق مي‌كوشد- و دو سگ دوست داشتنياش به نام‌هاي “شكلا‌ت” و “كاپاچينو” قسمت مي‌كند.Bijan_1143-1.8
بيژن مي‌گويد: خانه‌ي من، تجسم كننده‌ي جزئيات دقيقي است كه من به آنها حساس ام. همه‌ي آنچه در اين خانه جاي گرفته، دقيق، منحصر بفرد و سازمان يافته است.
بيژن يك گردآورنده‌ي اشياء هنري است. او كلكسيوني از آثار هنري را داراست كه ميليونها دلا‌ر ارزش دارند، ازجمله پنج اثر از پيكاسو، آثار بي شماري از “بوترو” نقاش كلمبيائي و آثاري از “ناصر اويسي” هنرمند نامدار ايراني.
بيژن مي‌گويد كه عاشق كارهاي اويسي است، چرا كه هريك از آثار نقاشي او، داراي ويژگي زيبائي از چشم‌هاي شهلا‌ي يك زن است.
— من همچنين عاشق كارهاي “بوترو” هستم، براي اين كه نقاشي‌هاي او، آميخته اي از شيكي و اصالت است. اين نقاش، بازگوكننده‌ي واقعيات زندگي است و من به كارهاي او عشق مي‌ورزم.
فرش‌هاي دل انگيز ايراني، شومينه‌هاي دنج، ستون‌هاي مرمرين برازنده، پتوهائي از پوست روباه روسي و گنجه‌هاي چيني متعلق به قرن 17، تنها بخشي از مجموعه‌هاي تزئين كننده‌ي خانه‌ي يكهزار مترمربعي است كه بيژن حدود هفده سال است در آن زندگي مي‌كند.
يكي از جذاب‌ترين ديدني‌هاي اين خانه، شانديليه [چلچراغ ] باكار است كه با 700 بطري عطرهاي بيژن تزئين يافته و جفت آن نيز در بوتيك ‌بيژن چشم‌ها را خيره مي‌كند.
در گاراژ وسيع خانه كه گنجايش 23 اتومبيل را دارد “رولزرويس” طراحي شده‌ي بيژن با رنگ زرد روشن و “فراري” بازهم زرد روشن نگاه‌ها را به خود مي‌خوانند. در آشپزخانه‌ي منزل كه معمولا‌ بيژن را مي‌شود در آنجا يافت، آشپز مخصوص، سخت سرگرم فراهم آوردن غذاهاي ايراني است.
به رغم شهرت و ثروتي كه حاصل تلا‌شي ناايستاست، براي بيژن نخستين و والا‌ترين اشتياق در زندگي، خانواده است. اشتياقي كه به راحتي مي‌تواني آن را در كردار و رفتار بيژن دريابي.
گفتني است كه يكي از عطرهاي معروف بيژن با ظرافت و هوشمندانه، “دي – ان – اي” نامگذاري شده كه حروف نخستين نام‌هاي سه فرزند اوست؛ دانيلا‌ كه مدير هنري در بوتيك پدر است، نيكلا‌س و الكساندرا هر دو هنوز مشغول تحصيل اند.Bijan_1143-1.9
هنگامي‌كه از او در باره‌ي فراواني تعداد عكس‌ها در خانه اش مي‌پرسيم،  بيژن مي‌گويد: دليل اش اين است كه من مي‌خواهم همواره به ياد داشته باشم كه با دوستان و اعضاي خانواده‌ام احاطه شده‌ام.
— خانه‌ي من، بوتيك من و خانواده‌ي من، جملگي زندگي مرا تشكيل مي‌دهند.
بيژن زمان فراغت خود را يا به كتابخواني در كتاب خانه‌ي بسيار زيباي خود سپري مي‌كند و يا به اسب سواري مي‌پردازد.
بيژن، هوشمند، پرتحرك و فرزانه اي غيرقابل پيش بيني است. هر تصميمي كه به خانه‌ي او، به حرفه‌ي او و دكوراسيون بوتيك او مربوط بشود، بيژن بر همه‌ي آنها نظارت دارد. دليل اينكه از كف نمايشگاه فاخر لباس او در روديو درايو بورلي هليز يك درخت آفريقائي موسوم به “گياه اژدها” روئيده، آن است كه بيژن آن را مي‌خواسته است!
اين داستان يكي از بزرگترين و نامدارترين طراحان عصر ماست كه به افسانه بيشتر ميماند، ولي واقعيتي است شيرين.