1608-18

عکسها از مرتضی فرزانه

با CHP ASSISTANT CHIEFS MARK GARRETT AND OMAR WATSON مارک گارت و عمر واتسون گفتگوی اختصاصی داشتیم که از نظرتان می گذرد.

***

جوانان: شما مدت بیست و هفت سال است که در CHP مشغول فعالیت هستید چه انگیزه ای شما را به این کار رهنمود گردید؟
مارک گارت: بله، من در ابتدا در ساکرامنتو و مناطق حوالی آن فعالیت می نمودم و در سال 2004 در لوس آنجلس مستقر گردیدم درحقیقت لوس آنجلس شهر من میباشد. من با درجه گروهبانی در بخش لوس آنجلس کار خود را ادامه دادم و مایه افتخاراست که در این ستاد مرکزی خدمت میکنم.
جوانان: آیا این بخش شما، ستاد مرکزی است؟
عمرواتسون: بله، بخشی از کانتی لوس آنجلس میباشد.
جوانان: عقیده شما درباره این ستاد چه میباشد؟
مارک گارت: احتمالا من خوشبخت ترین فرد در CHP میباشم. زیرا تمامی دوره خدمتم را در بخش جنوبی لوس آنجلس گذرانده ام. در هالیوود زاده شدم و در سنت گابریل و الحمرا و آرکدیا دوران جوانی خود را گذراندم. برخلاف بسیاری از پرسنل که می بایستی جهت ترفیع انتقال یابند، لیکن اینجانب در فهرست ترفیع قرار داشتم و سرانجام به درجه عمرواتسون نایل گردیدم. فاصله محل کارم با منزل فقط ده مایل می باشد. همانطوری که عمر یادآور گردید از شغل خویش راضی وخشنود میباشم.
جوانان: آیا تغییراتی در این منطقه بوجود آمده است؟
عمرواتسون: خیر. لیکن ارتباط و همکاری میان سایر ارگانها همانند پلیس لوس آنجلس وشهربانی (Sheriff) و آتش نشانی افزایش یافته و با یکدیگر مشکلی ندارند. زیرا بطور کلی، همه این ارگانها همان خدمت را مورد توجه قرار میدهند. مردم نیز می بایستی بدون توجه به هر یک از ارگانها این حقیقت را درک نمایند که هدف ما ایمنی جامعه و مردم میباشد.
مارک گارت: تصور می نمایم که عمر به نکته قابل توجهی اشاره نمود. یکی از مواردی که اکنون پیچیده تر گردیده، فضای مجازی می باشد. زیرا هر رویدادی که رخ دهد، آنی میباشد و این رویداد بلافاصله در شبکه های اینترنتی منعکس می گردد مثلا اگر رویدادی که یکی از پرسنل ما در آن دخالت داشته باشد قبل از اینکه یکی از مدیران از طریق تلفن آگاهی حاصل نماید، در سه فضای مجازی ظاهر میشود، در حقیقت ما همیشه یک گام جلوتر خواهیم بود.
جوانان: لطفا وظایف خویش را در CHP توضیح دهید و چگونه با پلیس لوس آنجلس و شهربانی (Sheriff) هماهنگ می نمائید؟
مارک گارت: CHP در 1939 بوجود آمد و وظیفه اصلی آن اجرای قوانین ترافیکی می باشد، لیکن این وظیفه به درجه بالای خود رسید و در حال حاضر، ما چهارمین ارگان نیروی انتظامی در کشور می باشیم.
درحال حاضر درمورد قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و تروریسم نقش مهمی ایفا می نمائیم و با پلیس، شهربانی، FBI، سرویس مخفی و مارشال امریکا همکاری می نمائیم و این همکاری از طریق آموزش و تبادل اطلاعات انجام می گیرد.
جوانان: بخش شما در جامعه بسیار فعال است. آیا در مورد امور ورزشی نیز فعالیت دارید؟
مارک گارت: بله مسلما. در مراسم ورزشی و مسابقات به مردم کمک می نمائیم و سعی می کنیم که تنش میان مردم و پلیس را کاهش دهیم.
جوانان: چه نوع ورزشهایی مورد علاقه شماست؟
مارک گارت: فوتبال، دو ومیدانی، بیس بال و ژیمناستیک.

1608-21

جوانان: هنگامی که اخبار هولناکی در رابطه با کشته شدن پرسنل شما در حین انجام وظیفه رخ میدهد چه اقداماتی جهت تسکین سایر پرسنل انجام میدهید؟
عمرواتسون: این نوع رویدادها بی نهایت بر ما تاثیر می گذارد در این رابطه روشها و برنامه های گوناگونی از قبیل مشاورین با تجربه و متخصصین روانشناسی جهت تسکین سایر پرسنل بکار گرفته میشود که بتوانند بر ناراحتی های خویش نسبت به فقدان همکار خود توفیق حاصل نمایند.
جوانان: آینده CHP چگونه خواهد بود؟
عمرواتسون: پرسش مهمی را مطرح نمودید. در حقیقت این موضوع بطور روزانه مبحث ما میباشد. زیرا به همان سرعتی که جامعه و فرهنگ و نیروی انتظامی در خلال بیست سال گذشته تغییر نموده اکنون این تغییر سریعتر است. یکی از آن عوامل، اتومبیل های بدون راننده میباشد. در این رابطه ما می بایستی وظایف خویش را مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم. به پرسنل بیشتری نیاز خواهیم داشت و از اینرو در جستجوی روشهایی هستیم که بیشتر بتوانیم در این تغییرات نقشی داشته باشیم.
جوانان: آیا در حال حاضر داوطلبان CHP بیشتر از سالهای پیش میباشند؟
عمرواتسون: در استخدام داوطلبان با مشکلاتی مواجه هستیم. در درجه اول، مصرف ماری جوانا میباشد و پس از آن تناسب اندام است.
موضوع دیگر مربوط به تصدیق رانندگی است. جوانان امروزی در شانزده سالگی جهت اخذ تصدیق رانندگی اقدام نمی کنند و بیشتر به وسایل حمل و نقل عمومی و یا تاکسی های Uber متکی هستند ودر بیست و چهار و یا بیست و سه سالگی اقدام به اخذ آن مینمایند واز اینرو نمی توانند در مواردی که سرعت بالای رانندگی مورد نیاز ما میباشد آنرا انجام دهند. زیرا تجربه کافی در رانندگی ندارند. در رابطه با ماری جوانا، بایستی بگویم اگر فردی برای مدت زمانی به مصرف آن بپردازد، قابل استخدام نمی باشد در مورد تناسب اندام بایستی اذعان نمایم که جوانان ما بیشتر به بازیهای ویدیوگیم پرداخته اند و به ورزش و تناسب اندام خود نمی پردازند.
مارک گارت: در این مورد با عمر موافق هستم. تعداد قابل توجهی داوطلب وجود دارند که تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفته که مثلا یک جرم وجنایت می تواند در مدت 24 ساعت حل گردد در صورتی که چنین نیست. درهرحال داوطلبین CHP می بایستی از لحاظ بدنی تناسب داشته باشند تا بتوانند استخدام گردند.
جوانان: تعداد زیادی از جوانان ایرانی مشتاق استخدام در CHP می باشند. شرایط درخواست چگونه است؟
عمرواتسون: آنان میتوانند از طریق وب سایت ما یعنی www.chpcareers.com و با کلیک نمودن Cader (داوطلب شغل افسری) فرم را تکمیل نمایند. لازم به تذکر است که به بخش استخدامی توجه مبذول کنند. اگر خواهان انجام آزمایش در جنوب هستند، LA را و اگر Inland Impire بایستی Inland و در صورتی که سان دیه گو باشد، Border را انتخاب نمایند. آنان میتوانند در تمامی سال تقاضا نمایند و پس از ارائه تقاضانامه، از آنان امتحان کتبی بعمل می آید ودر صورت قبولی آمادگی بدنی آزمایش می گردد.
آنان می بایستی در مرحله اول دو مایل را در هشت دقیقه بدوند و در صورتی که پنج مایل را در پانزده دقیقه بدوند زمان را به هدر داده اند.

1608-23

جوانان: آیا تعداد قابل توجهی از جوانان ایرانی تقاضا می کنند؟
عمرواتسون: درحال حاضر داوطلبان قابل توجه اسپانیش می باشند.
جوانان: لطفا درباره قانونی شدن ماری جوانا و روی آوردن مردم به آن، چه قوانینی در این رابطه اجرا می شود؟
مارک گارت: پرسش قابل توجهی میباشد. طرح قانونی 64 و وظایف نیروی انتظامی بزرگراههای کالیفرنیا در اجرای این قانون همانطوری که به مصرف تفریحی و قانونی بودن آن مربوط میشود، بی نظیر میباشد. بنابراین، ما می بایستی پژوهش و برنامه ریزی را جهت اجرای قانون مصرف ماری جوانا را در هنگام رانندگی بعنوان DUI (رانندگی تحت تاثیر الکل و دیگر مواد روانگردان) یا داروهای دیگری با آن برخورد قانونی نمائیم. بنابراین مردم نمی دانند که مصرف ماری جوانا، دقیقا همانند مصرف الکل بوده، بویژه هنگامی که با مصرف آن رانندگی نمایند. اگرچه، دستورالعمل های اجرایی در مرحله تکاملی میباشد مردم می بایستی این حقیقت را درک نمایند هنگامی که یک مامور انتظامی، پس از مشاهده و آزمایش فیزیکی نسخه گیری نماید که فرد مورد نظر تحت تاثیر ماری جوانا، متامفتامین، هروئین و یا مواد روانگردان دیگر، رانندگی نموده، همانند رانندگی تحت تاثیر الکل که توانائی هدایت وسیله نقلیه را بطور ایمنی به خطر می اندازد، به دستگیری فرد مورد نظر منجر می گردد.
با توجه به این موضوع، مراحل قانونی این دستگیری، جنبه های مختلف دیگری است. با توجه به نتیجه گیری مامور انتظامی و اختیاراتش، وی همچنین می بایستی مانع از رانندگی فرد متخلف گردد. حتی داروهای تجویزی پزشکی که بطور قانونی عرضه می گردد، در صورتی که پیش از تجویز در سیستم شما در هنگام رانندگی وجود داشته باشد مشمول همان قانون DUI می گردد.
عمرواتسون: بسیار خوب، مصرف ماری جوانا قانونی است و در این صورت در چه مکانی می توانید آنرا مصرف نمائید.
مصرف ماری جوانا در اتومبیل مجاز نمی باشد. زیرا، این ماده در سیستم شما جذب می گردد و در صورت مصرف آن دستگیر و زندانی میشوید. درحال قدم زدن در خیابان مجاز به مصرف کشیدن ماری جوانا نمی باشید. مصرف ماری جوانا در نزدیکی مدارس و اماکن عمومی که درواقع به ساکنین آن مکانها مربوط می گردد مجاز نمی باشد. تصور نمائید که در یک رستوران هستید و یکی از مشتریان در حال خروج از رستوران سیگار ماری جوانای خود را روشن میکند، این نیز هنوز برخلاف قانون می باشد. بنابراین خوانندگان مجله شما (جوانان) می بایستی این حقیقت را دریابند که آنان مجاز به در اختیار داشتن میزان قانونی ماری جوانا می باشند، لیکن اگر آنرا در اتومبیل خود نگاه داشته و مصرف نمائید مستوجب دستگیری می باشند. به همان ترتیب مصرف ماری جوانا درخیابان که کودکان در آنجا حضور دارند ممنوع است. از اینرو توصیه می نمایم که با مراجعه به اینترنت، دستورالعمل های مربوط به ماده قانونی 64 را مطالعه نمائید تا بدینوسیله اطلاعات کافی را در این ر ابطه حاصل نمائید.
جوانان: آخرین پرسش در مورد محدودیت سرعت وسایل نقلیه می باشد، آیا محدودیت سرعت درحال تغییر می باشد؟
مارک گارت: بلی تا اندازه ای تغییر پیدا می کند. اما بطور ویژه ای به آن نمی پردازم. لیکن بایستی بگویم، هر شهر و هر بخش در رابطه با قوانین سرعت گزینه های بسیار گسترده خویش را در اختیار دارند، از اینروز هرآنچه را که شورای شهری و یا گروه مدیریت ایالتی در این رابطه انجام میدهند، به آنان مربوط می گردد. محدودیت سرعت در بزرگراهها یک ماده قانونی تصویب شده است که به میزانهای 70-55-65 میباشد.
محدودیت سرعت در خیابانها از طر یق ارزیابی سرعت و تا اندازه بیشتری با روش مهندسی تعیین میگردد. همچنین مهندسی ترافیکی، میتواند با در نظر گرفتن قلمرو قضائی محلی، محدودیت سرعت را تعیین نماید واز اینرو گاهگاهی این روشها می تواند بر فعالیت ما تاثیر بگذارد. زیرا CHP وظایف خود را در جاده ها انجام می دهد و بطور کلی نقشی در تعیین محدودیت سرعت ندارد. ما فقط آنچه را که نهادهای دیگر در مورد محدودیت سرعت تعیین می نمایند اجرا می کنیم.
جوانان: نظر خانواده شما نسبت به شغل حساسی که دارید چه میباشد؟
مارک گارت: من اکنون پنجاه و پنج ساله ام و تا شش سال قبل مجرد بودم. درحال حاضر یک پسر چهار ساله دارم و همسرم نیز در اداره دولتی مشغول کار میباشد. او من را در این یونیفورم پسندید و از شرایط شغلی من راضی و حتی حامی من هم هست.
عمرواتسون: خانواده من، نیز به شرایط شغلی من احترام گذارده و همواره از من حمایت مینماید. حتی زمانی که مادرم پذیرفته شدن مرا که از طریق پست ارسال گردید، نامه را باز نمود و به آن پی برد از شوق گریست و گفت پسرم تو را برای CHP نامزد نموده اند.
جوانان: آیا توصیه و پیشنهادی برای جوانان ایرانی دارید؟
مارک گارت: به آنان توصیه مینمایم که با تمامی جامعه خویش ارتباط داشته و با تمامی نهادهای ملی و دولتی بخصوص نیروی انتظامی رابطه برقرار نموده و از پرسش سئوالات مشکل نهراسند. سعی نمایند در کلیساها، مساجد، کنیسه ها ارتباط برقرار نموده و ابداع کننده گفتگوهای پرثمر برای جامعه خویش باشند.

1608-24

1609-28