1635-21

مصاحبه اختصاصی سردبیر مجله جوانان با مامور ویژه FBI
Voviette D. Morgan
Special Agent in charge
Federal Bureau of Investigation

عکسها از مرتضی فرزانه

با مامور ویژه FBI، وویت دی. مورگان در مورد معنا و مفهوم FBI، ارتباط آنها با جامعه ایرانی و همچنین در مورد اینکه یک زن کارآمد چگونه در یک محیط کار مردانه فعالیت میکند گفتگوی اختصاصی داشتیم.
می پرسم، همانطور که می دانید بسیاری از خوانندگان مجله جوانان از سراسر دنیا که خیلی از آنها تحصیلکرده اند، علاقمندند در مورد FBI بیشتر بدانند.
وویت دی. مورگان: از شنیدن این موضوع خیلی خوشحالم چون یکی از مواردی که FBI خیلی روی آن تاکید دارد تلاش برای همگانی بودن و گوناگونی است، گوناگونی از نظر سن، ملیت، نژاد، و همچنین از نظر مهارتها و عقاید و افکار گوناگون. عقاید و افکار گوناگون خیلی اهمیت دارد. بنابراین ما از تمام ملیتها باید نیرو داشته باشیم. ما به همه نیاز داریم و من شخصاً مصرانه خواهان این هستم که افرادی از اقلیتها را نیز به خدمت بگیریم. خیلی دوست دارم که ایرانی ها و فارسی زبانان را تشویق کنم که به FBI به عنوان یک موقعیت شغلی نگاه کنند. اگر آنها در نظر داشته باشند که این مسیر را پیش بگیرند ما هر کاری بتوانیم انجام می دهیم، ولی تعداد زیادی تحلیل گر نیز داریم. حسابدار داریم، بخش اداری داریم، زبان شناس داریم، و چیزهای دیگر. خیلی موقعیت های مختلفی است و ما به تمام مهارتها نیاز داریم.
• در مورد مسئولیت های سمت جدیدتان به عنوان یک مامور ویژه در بخش جنایی، به ما بگویید.
مورگان: من مامور ویژه در بخش جنایی هستم و مسئولیت دارم کل بخش جنایی را زیر نظر داشته باشم. تمام برنامه ها در مورد جرائم تحت نظر من انجام میشود.
• شما بیش از 20 سال با FBI همکاری داشته اید؟
مورگان: درست است.
• FBI چه تغییراتی در این مدت داشته است؟
مورگان: احتمالاً مسئولیت های ما بیشتر جنبه جهانی پیدا کرده است. جرم و جنایت هیچ محدوده و حوزه خاصی نمی شناسد و محدودیتی ندارد، ولی در این 20 سال و اندی که من اینجا بوده ام، با پیشرفت تکنولوژی، و مخصوصا ایجاد و گسترش اینترنت، و تاثیراتی که در جهان ما گذاشته، جرم و جنایت الان جهانی شده. جرائم آنلاین اتفاق می افتند؛ در یک لحظه ممکن است جرمی به وقوع بپیوندد و ما باید خودمان را با آن تطبیق دهیم. نسبت به 20 سال پیش که من به اداره تحقیقات فدرال ملحق شدم، دفاتر بیشتری در کشورهای دیگر داریم. در حال حاضر در 75 کشور دنیا حضور و دفاتر قانونی داریم. من بیشتر فکر می کنم اینطور که مسلم شده است یک نمایندگی به تنهایی نمی تواند همه کار را انجام دهد. مشارکت در سطح محلی، در سطح ایالتی و در سطح فدرال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به واقع برای کنترل و پاسبانی شایسته از جوامع به اهالی دهکده احتیاج است. بنابراین ما مشارکت های فوق العاده ای در حومه لوس آنجلس داریم و من به این مشارکت ها افتخار می کنم. این یک نکته مثبت است.
• چه چیزهایی در FBI تغییری نکرده؟
مورگان: هدف ما تغییری نکرده. ما سازمانی برای اجرای قانون و جمع آوری اطلاعات هستیم. این کاری است که ما انجام میدهیم. محور اصلی کار ما این است که افراد بد را به زندان بفرستیم، این هسته اصلی است که جوامع ما امن و امان باشند و اطلاعات جمع آوری کنیم. ما یک سازمان اطلاعاتی قوی هستیم. این هدف اصلی ماست و از ابتدای امر تا به حال هیچ نوسانی نداشته است. به همین دلیل ساختار و اصول اولیه باید حفظ شود تا بتوانیم امنیت جوامع را حفظ کنیم؛ تا بتوانیم پاسخگوی جرم و جنایاتی که مردم مرتکب میشوند باشیم.

1635-22

• شهروندان چگونه می توانند با FBI همکاری کنند؟
مورگان: لازم است که عموم مردم با ما همکاری و مشارکت داشته باشند. چیزی که ما از شهروندان می خواهیم خیلی ساده است: اگر چیزی می بینید، چیزی بگویید. اگر مردم شاهد وقوع جرمی هستند، یا اگر به مورد مشکوک یا غیر نرمالی بر می خورند، باید تلفن را بردارند و به دفاتر اجرای قانون محل یا فدرال زنگ بزنند، ما نیاز داریم که مردم در این امر مشارکت داشته باشند. آنها باید توجه داشته باشند که در جامعه شان چه اتفاقاتی می افتد. اگر چیزهایی می بینند که سوال برانگیز است یا کارهای غیر معمول به چشمشان می خورد باید گزارش دهند. ما نیاز به مشارکت مردم داریم، ما نیاز داریم مردم حرف بزنند، و نیاز داریم که مردم نسبت به جوامع خود بیشتر متعهد باشند.
• تا جایی که من میدانم خوانندگان مجله جوانان خیلی برای شما و کارتان احترام قائلند. سوالم از شما این است که در برخورد با جامعه ایرانی و فارسی زبان چه تجربه ای داشته اید؟
مورگان: خوب، فکر می کنم که بعد از 11 سپتامبر من با جامعه ایرانی بیشتر نزدیک شدم. بعد از 11 سپتامبر یکی از مسئولیت های من این بود که دفتر امور عمومی و کنگره را تحت نظر بگیرم. بعنوان بخشی از این مسئولیت یکی از مسئولیت های من کمک رسانی به جامعه بود. و همانطور که می دانیم، اینجا در لوس آنجلس ما گروه های زیادی داریم که جامعه را تشکیل می دهند. ما یکی از شهرها با بیشترین گوناگونی در سراسر کشور و حتی در تمام دنیا هستیم. این خارق العاده است! به همین دلیل کار کردن در خارج از لوس آنجلس، به عنوان بخشی از دفتر FBI لوس آنجلس، خیلی فوق العاده است.
نزدیکی و همکاری من با جامعه ایرانی بعد از واقعه 11 سپتامبر واقعا افزایش یافت، وقتی ما شکل گرفتیم، آرام سرداریان یکی از اعضای بنیانگذار، در هیئت مشورتی جامعه مسلمانان، بود. ما گروهی را بنا نهادیم که ما، یعنی FBI، هیئت مشورتی متشکل از بخشهای مختلف جامعه تشکیل دادیم و از آنها خواستیم که با FBI مشارکت لازم را برای مقابله با تروریسم و موارد دیده شده داشته باشند. من فکر می کنم که این امر خیلی موفقیت آمیز بود. ما احتمالا 50 عضو داشتیم که بخشی از این هیئت شورایی بودند و ایرانیان و فارسی زبانان نقش بزرگی در این هیئت داشتند. اما فکر می کنم همان موقع بود که من تعداد زیادی از رهبران جامعه ایرانی را ملاقات کردم و چیزهایی یاد گرفتم و فکر می کنم آن مشارکت ها تبدیل به دوستی هایی شد که تا امروز ادامه دارد. ما در FBI سعی بر این داریم که از جامعه ایرانی دعوت کنیم به ما کمک کنند تا آن جوامع را بهتر بشناسیم، نیازها و علائقشان را بدانیم، و بفهمیم که FBI و همکاران چگونه می توانند به آن موضوعات رسیدگی کنند. آقای آرام، چیزی در این مورد بگویید:
آرام سرداریان: من همیشه می گویم شما همیشه می توانید در ارتباط با جامعه ما مفید باشید. وقتی موردی وجود داشت همیشه یک نفر بود که به ما کمک کند. او همیشه برای پاسخگویی به هر سوالی که ما داشتیم آماده بود. ما هر وقت به کمک احتیاج داشتیم او در دسترس و برای کمک آماده بود.
مورگان: خوشحالم این را می شنوم. تنها نکته منفی که در مورد این ارتباط وجود داشت این بود که من از غذای ایرانی خوشم آمد. شروع کردم به بیرون رفتن با تمام دوستانی که در جامعه ایرانی پیدا کرده بودم، و میدانید، اینطور بگویم، در طی این سالها به دلیل علاقه ام به غذای ایرانی، اضافه وزن پیدا کردم. علاقه مندم با این گروه بیشتر در ارتباط باشم و هر چیزی که این گروه پیشنهاد میدهد را تجربه کنم. من خیلی طرفدارشان هستم. عاشق غذای ایرانی هستم. مراکز مذهبی، غذا، و غیره؛ تنها راه برای شناختن یک جامعه این است که در فرهنگ آن غرق شویم، با رهبران آنها آشنا شویم و در مراسم مختلف آنها شرکت کنیم. من حس می کنم آموزش خوبی در این مورد به دست آوردم و از این موضوع بسیار خرسندم. اینکه یک جامعه را واقعا از درون بشناسیم به ما حس خوبی میدهد.

1635-23

• زمانی که شما کارتان را در اینجا تمام کنید و بخواهید به دنبال کار جدیدی بروید چه چیزی را بیشتر از همه به خاطر خواهید داشت؟
مورگان: در مورد این شغل؟ میدانید از نظر من بهترین قسمت در مورد این شغل دو مورد است. حتی وقتی با همکاران قبلی ام که بازنشسته شده اند صحبت می کنم. در مورد آرام گفتم، بعضی از دستیاران، که هنوز دوستان خوب من هستند، ولی دو چیز اصلی هست، اینکه من چه شناختی از FBI دارم، و اینکه بعد از بازنشستگی از سازمان برای چه چیزی دلتنگ خواهم شد، قطعا برای مردم و برای هدفی که داریم دل تنگ خواهم شد. اینها آن دو مورد هستند. مردم، یعنی مردم داخل سازمان، و مردم بیرون، مثل خانواده بزرگ ما، و جامعه ایرانی و جوامع مختلفی که ما با آنها مشارکت داریم. در کل مردم در این تجربیات و در کار روزمره که ما انجام میدهیم از اهمیت خاصی برخوردارند.
و پس از آن، هدف. بسیاری از همکاران من بعد از بازنشستگی از FBI به سراغ هر کار خوب دیگری که رفته اند، هیچ سازمان دیگر، هیچ شرکت خصوصی دیگر، هیچ جای دیگر هدف FBI را ندارد. هدف ما کاملا منحصر به فرد است. چیزی که ما مسئول آن هستیم، چون ما در تمام برنامه ها فعالیت داریم، مثل ضد تروریسم، ضد اطلاعات، موارد جرائم سایبری و اینترنتی. منظورم این است که مسئولیت های ما دامنه گسترده ای دارد. مزیت کار با FBI افرادی است که داخل سازمان با آنها کار می کنیم. من به همه می گویم که زیبایی FBI این است که من هیچ جای دیگر کارکنانی از خود گذشته تر، متعهدتر، باهوشتر و تواناتر از اینجا ملاقات نکرده بودم، و ما خیلی خوش شانس هستیم که با بسیاری سازمانهای دیگر و بسیاری افراد فوق العاده ی دیگر مشارکت داریم. بنابراین افراد و هدف به نظر من با ارزش ترین چیزهایی هستند که ما هر روزه با آن سر و کار داریم که زمانی که مجبوریم از FBI برویم دلمان برای آن تنگ خواهد شد.
ما روی بررسی هر جرم و جنایتی تمرکز داریم و صلاحیت قضایی برای تمام جرائم فدرال داریم. بنابراین، برخی برنامه های با اهمیتی که روی آنها متمرکز هستیم فساد عمومی است، که در مورد فساد پلیس، فساد در اجرای قانون، فساد دستگاه قانونی قضایی تحقیق و بررسی می کنیم. فساد عمومی برای ما خیلی اهمیت دارد، چون در واقع این و تحقیق و بررسی فقط مسئولیت اولیه FBI می باشد. ما روی تبهکاری های موسسات دولتی تحقیق می کنیم، از تقلب در سازمانهای بهداشتی، تقلب در موسسات مالی، کلاهبرداری های مالی پیچیده، و روی مواد مخدر و جرائم وابسته کار می کنیم، و با اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) و همچنین مراکز اجرایی قانون محلی خیلی همکاری می کنیم.
ما به جرائم سازمان یافته نیز رسیدگی می کنیم. خطر بزرگی که اینجا در لوس آنجلس مطرح است مشکل بازی است. بنابراین ما با همکاری شرکای فدرال و محلی خود روی موضوعات بازی کار می کنیم. لس آنجلس واقعا مرکز اصلی بازی در دنیا است. به همین دلیل ما عملیات اجرایی زیادی داریم که با همکاری شرکای ایالتی، محلی و فدرال انجام می دهیم. ولی یک موضوع مهم دیگر در برنامه های کاری ما حقوق مدنی است. ما حقوق مدنی و مسائل مربوط به قاچاق انسان را نیز بررسی می کنیم و این برنامه ها نیز خیلی مهم هستند که از حقوق مدنی مردم به صورت روزانه محافظت شود. قاچاق انسان برنامه گسترده ای است که ما روی آن تمرکز داریم.
به طور کلی تمام جرائم از اهمیت برخوردارند ولی من تقریبا مواردی را برجسته می کنم که در برابر باندها، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته، فساد عمومی، حقوق مدنی، کلاهبرداریهای بهداشتی، که در حال حاضر با وجود بحران مخدر از اهمیت خاصی برخوردار است، انجام می دهیم. تمام این برنامه ها قسمتی از بخش جنایی ما هستند.
ادامه در هفته آینده

 1635-24