1414-60

1414-62

• آقای دکترآبرامز با توجه به اینکه شنوندگانی که  در کار رادیویی ما تجربه دارند و می دانند که ما  از تمام دنیا شنونده داریم، آقایی از ژاپن با ما تماس گرفته و نگران خانم شان بودند که می خواهد لایپو ساکشن انجام دهد ولی درباره سیستمی که شما قبلا توضیح دادید اطلاع کافی نداشتند، و می خواستند بدانند شما از چه زمانی شروع به لیزر لایپو کرده اید و چه امتیازی نسبت به گذشته دارد و چرا در همه کشورها استفاده نمی  شود؟
دکتر روبن: مسئله ی خیلی جالبی را گفتید، اولا تکنیک لایپوساکشن بصورت در آوردن چربی با فشار و استفاده از دستگاه مکنده، از اواخر سال 70 راه تازه ای را گشود ولی تحولات خیلی زیادی را شامل شد که الان بعد از مراحل متعددی که طی کرده طی 30- 40 سال به نام لیزرلایپوساکشن رسیدیم، به این معنی که اول با استفاده از امواج لیزر این چربی ها را متلاشی می کنیم و تبدیل به یک مایع روغنی می کنیم و بعد آن را استخراج می کنیم و فرق این دو عمل این است که نواحی چربی که محکم و سمج هستند را با لایپوساکشن معمولی نمی شود خارج کرد چون بافت پیوندی زیادی دارند وفقط از طریق لیزر می توانیم خارج بکنیم و حسن بعدی این که با همان دستگاه لیزر می توانیم پوست ناحیه را تا حد زیادی محکم بکنیم. چون خیلی از مواقع است که ما از تکنیک لایپوساکشن استفاده می کنیم پوست ناحیه به اندازه ی کافی قوام ندارد و شل می شود وناهموار می شود و با استفاده از لیزر می توانیم جلوی این مسئله را بگیریم. و اما چرا این شیوه در ممالک دیگر موجود نیست را من نمی دانم، چون هرکشوری استانداردهای خودش را دارد، ولی درامریکا حدود 4-5 سال است که مورد تائید FDA  قرار گرفته است و چندین نوع است ولی کاملترین نوع آن  Smart Lipo که توسط کمپانی ساینوشور ساخته می شود.
• شنیدیم فرق این سیستم با لایپو گذشته در این است که هیچ اثری روی پوست نمی گذارد و ضمنا به سرعت حالت بهبودی دارد و می تواند شخص از فردا به کارش برود. آیا این درست است؟
دکتر روبن: بله درست است. لایپو ساکشن معمولی دوره ی نقاهت کوتاهی دارد و سریع ترمیم میشود ولی لیزر لایپو دوره ی نقاهت راحت تری دارد و خیلی کم ایجاد کبودی و ورم می کند و خیلی خیلی کم باعث درد بعد از عمل می شود.
• افتادگی پوست معمولا در چه پوست هایی و چه سن و سالی دیده می شود؟
– سابق براین ما نمی توانستیم در چنین موارد از لایپوساکشن معمولی استفاده کنیم چون پوست آن ناحیه به اندازه ی کافی قوام نداشت و ما تشخیص می دادیم که اگر لایپو ساکشن در این ناحیه انجام شود باعث افتادگی پوست و ناراحتی بیشتر، از چربی موضعی می شود ولی حالا با در دست داشتن دستگاه لیزر لایپو ما قادر هستیم خیلی از مواردی را که سابق براین نمی توانستیم با لایپوساکشن درمان بکنیم و نتیجه ی مطلوب را بگیریم، اینروزها لیزر به غیر از اینکه چربی را متلاشی می کند، با استفاده از همان لیزر، پوست ناحیه را از زیر، الیاف کلاژن محکم می کند که جلوی افتادگی و ناهمواری -های ناشی از لایپوساکشن را تا حدودی میگیریم.

1414-63

• مسئله ی کوچک سازی شکم و سینه، یکی از مهمترین مشکلاتی که بین خانم ها رواج دارد و حتی اخیرا در آقایان هم به وجود آمده که بخواهند شکمشان را کوچک کنند و بعضی ها سینه را کوچک کنند.
– کوچک سازی شکم خیلی طیف گسترده ای است. خانم هایی که بچه دار نشده اند و قوام پوست شان خوب است معمولا با لایپوساکشن تنها می شود نتیجه گرفت.
وقتی که خانم ها بچه دار شدند افتادگی شکم ایجاد می شود و این افتادگی معمولا نیاز به برداشتن پوست اضافه دارد، همان عمل تامی تاک، که به فراخورحال هر شخص این عمل را انجام می دهیم، ولی یک ناحیه مرزی است بین خانم هایی که فقط یک بار حامله شدند تا خانم هایی که 4 بار حامله شده اند ولی الان با داشتن این دستگاه لیزرلایپو می توان کمک کرد. خیلی از شکم هایی که چاره ای جز تامی تاک نبود با لیزر لایپو چربی را خارج  می کنیم و پوست را طوری محکم  می کنیم که احتیاج به عمل جراحی نداشته باشند مگر اینکه بعد از حاملگی های بعدی باز افتادگی پیدا کنند و ناچار تامی تاک بکنند.
مورد دیگر در مورد کوچک سازی شکم در آقایان است. در آقایان، مسئله بکلی با خانم ها فرق می کند، در خانمها افتادگی شکم و عضلات بخاطر چند بار حاملگی است ولی در آقایان بزرگ شدن شکم در داخل حفره شکم است که چاره ی جراحی ندارد و آقایان باید آن چربی ها را بسوزانند شاید بتوانم بگویم حدود 10درصد آقایان هستند که می توانند کاندید برای کوچک سازی شکم توسط جراح پلاستیک باشند. حالا یا به صورت لیزلایپو یا به صورت تامی تاک! آقایانی که احتیاج به تامی تاک دارند آقایانی هستند که معمولا خیلی چاق بودند و خیلی وزن کم کرده اند و دقیقا مثل حامله شدن خانم ها هست که با پائین آمدن وزن و لاغر شدن شکم کوچک می شود ولی پوست قوام را از دست داده است و به حالت قبل از چاقی بر نمی گردد و باعث افتادگی می شود که بعضی ها احتیاج به تامی تاک دارند و بعضی ها را می توان با لیزرلایپو درمان کرد.
و اما از بابت کوچک سازی سینه: باز هم در خانم ها وآقایان دو مسئله ی کاملا متفاوت است در خانم ها بزرگ شدن سینه منجر به پشت درد و گردن درد و شانه درد می شود که دیگر جنبه ی زیبایی ندارد و مسئله ی ضرورت پزشکی می شود به همین دلیل کوچک سازی سینه در خیلی موارد مشمول بیمه می شود در خیلی موارد بیمه می تواند تا حدودی کمک بکند.
در مورد آقایان شاید دیده باشید که پسربچه ها وقتی به بلوغ می رسند کمی سینه هایشان بزرگ می شود معمولا بعد از سنین بلوغ این سینه ها به حالت طبیعی و صاف بر می گردد و در بعضی مواقع به همان حالت باقی می ماند و اینها در سنین 25-30 سالگی احتیاج به عمل جراحی پیدا می کنند و عمل جراحی آقایان با خانم ها زمین تا آسمان فرق می کند. در خانم ها کوچک سازی سینه منجر به برداشتن حدود 300-400 گرم نسج از هر سینه است ولی در آقایان اینگونه نیست و مقداری که برداشته می شود خیلی کم است و شاید 40-50 گرم ولی همین 40-50 گرم نسج دریک آقای 25-30 ساله باعث ناراحتی روانی و درد می شود و هم باعث این می شود که آقایان نتوانند مثل همیشه شنا بکنند و باشگاه بروند. البته در مورد آقایان هم گاهی در حالت ضرورت پزشکی بیمه کاور می کند.