1645-99

1645-100

1645-101

گفتگوهای هشداردهنده و آگاهی دهنده با دکتر پرویز ثروت جو و راملا رستمو، در جوانان رادیو و مجله جوانان در طی دو سه ماه گذشته، مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته و بسیاری میگویند تا امروز چنین اطلاعاتی درباره معتادین و زندگی پشت پرده آنها، راه های مقابله و درمان آنها نداشتند.
این هفته از دکتر ثروت جو وخانم رستمو می پرسم در مرکز شما آیا بجز درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، آیا به اعتیاد دیگری چون قمار و کتک زدن، زجر دادن خانواده و معضلات دیگر هم می پردازید؟
می گویند: در این مرکز ما فقط بروی سم زدایی در زمینه اعتیاد به مواد مخدر و الکل تکیه داریم، برای آنگونه اعتیادها که شما نام بردید، افراد متخصص در مراکز دیگری می پردازند، ولی در عین حال ما درصدد تهیه کتاب و یا یک بروشور کامل و حرفه ای در زمینه اطلاعات مربوط به اعتیاد و ریشه های اعتیاد، آمار آن و درمان از طرق مختلف، داروتراپی هستیم، که بزودی برای خانواده ها و راهنمایی و کمک به آنها چاپ ومنتشر می کنیم.
دکتر ثروت جو: همه مقدمات آن فراهم شده، من در تهیه آمار و مدارک و اسناد و جمع آوری آنها مدتهاست همت کردم و در این زمینه مجله جوانان و شخص مهدی ذکایی عزیز به ما کمک می کنند تا یک مجموعه قابل استفاده و مفید برای خانواده ها تهیه کنیم، چون احساس می کنیم خانواده ها بسیار کم درباره اعتیاد می دانند و البته در دو بخش فارسی و انگلیسی خوهد بود چرا که بسیاری از نوجوانان وجوانان ما ترجیح می دهند این مطالب را به زبان انگلیسی بخوانند.
• می پرسم بعد از اینکه افراد معتاد به مرکز شما می آیند و طی دو سه هفته درمان میشوند، آیا ماجرای درمان در همین نقطه تمام است و یا افراد به درمان و پیگیری بیشتری نیاز دارند؟
راملا رستمو می گوید: هیچگاه در آن نقطه کار پایان نمی گیرد، چون افراد باید همچنان تحت روان درمانی باشند بازگشت این افراد را به خانه توصیه نمی کنیم، چون نباید با خیلی از اطرافیان که در اعتیاد آنها نقش داشتند روبرو شوند، نباید دوباره بیمار را در محیطی بگذارند که درواقع آسیب های روانی دیده اند، بهتر است به مراکز توان بخشی و بهبودیابی بروند که البته مراکزی حرفه ای و تائید شده باشند.
البته بعضی افراد متاهل هستند باید به خانه برگردند، ولی افراد خانه باید با سیاست خاص، با اندیشه خوب و با احساس مسئولیت با این افراد روبرو شوند. خیلی هایشان بسیار حساس و شکننده هستند و آمادگی بازگشت به تاریکی ها را دارند. ما به پدر ومادرها توصیه می کنیم، در مرحله بعد از ترک اعتیاد، دوران حساس تر و سخت تری را در پیش دارند، این افراد باید تحت نظر روانپزشک و روانشناس باشند، آنها را باید از افراد و دوستانی که سبب ساز این اعتیاد بودند جدا کنند، باید رفتن آنها را به اماکنی که سبب ارتباط دوباره با اعتیاد میشود، کنترل کنند.
در این مرحله مسلما پدر و مادرها وهمسران و نزدیکان خوب می دانند که چه افراد و چه عواملی در اعتیاد این عزیزان شان نقش داشتند و باید ارتباط و تماس با آنها را بکلی قطع کنند.

1645-102

• می پرسیم شما معمولا چگونه یک فرد از راه رسیده به مرکز را بررسی و آنالایز میکنید؟
می گویند: ما همه مدارک شناسایی شان، سوابق شان، بیماریهای قبلی، خانوادگی، سابقه اعتیاد و گرفتاری روانی خانواده و مسئله جدایی و درگیری در جمع خانواده، مسائل کاری، دوستان، شیوه زندگی شان را بررسی می کنیم و ضمن گزارشی به کمپانی بیمه، به روانشناسان خود اطلاع می دهیم، تا شیوه و نحوه درمان شان تحت شرایط خاص باشد.
در این میان خصوصا روی جوانها تکیه دقیق داریم، که گاه اعتیاد پنهان شان از دوره مدرسه شروع شده و در این میان خانواده ها بی خبر مانده اندT بخصوص که مسئله آزادی ماری جوانا و بعد هم قرص های رنگارنگ مسکن و مخدر، که بدجوری این نسل را به ویرانی می کشاند و باید ما دقیقا آنها را بررسی کنیم تا درمان آنها سریع تر و کامل تر انجام شود.
همین چندی پیش بود که خانمی زنگ زد و گفت ما عضوی از خانواده مان، بدلیل اعتیاد بشدت عصبانی است و امکان درگیری و نزاع وجود دارد، ما بلافاصله با یک مشاور به آنجا رفتیم، براستی آن جوان در آستانه حمله بود ولی به مرور که با او حرف زدیم، با شیوه های خاص خود، او را آرام کردیم، خیلی راحت بروی صندلی نشست و آماده شد تا به مرکز ما بیاید و درمان خود را پنهان کند و به راستی آمد و دیدیم که خیلی زود درمان شد، او هنوز تحت روان درمانی است ولی خوشبختانه رو به بهبودی میرود و امید بسیاری به آینده اش داریم.
با خانمی که تلفن زده بود که شوهرش به شدت الکلی است، ولی وقتی مست است پر از انرژی و شاد و شنگول و مهربان و پر از عشق است ولی وقتی مشروب به دستش نمی رسید، فریاد میزند، ناسزا می گوید، لگد به در و پنجره می زند و قابل کنترل نیست.ما به دیدارش رفتیم، انسان عجیبی بود، ولی در نهایت ما نظر دادیم باید در بیمارستان بستری شود، باید تحت نظر روانشناس و روانپزشک باشد. و خیلی با احتیاط او را آرام کردیم ولی در جمع خانواده ها، بسیاری هستند که در چنین مراحل حساسی هستند و باید با ظرافت خاص مراقب شان باشند، به دست متخصص با تجربه بسپارند وگرنه جان شان را به خطر می اندازند.

1645-104