1639-30

1639-31

گفتگو با دکترپرویز ثروت جو و راملا رستمو درباره مشکل حاد اعتیاد، چه در مجله جوانان و چه در جوانان رادیو در طی چند هفته گذشته مورد توجه طبقات مختلف به ویژه خانواده ها قرار گرفته است.
این دو انسان سختکوش با به دوش گرفتن مسئولیت های یک مرکز ترک اعتیاد و سم زدایی Paradise Cove هر روز در راه نجات گرفتاران در دام اعتیاد گام بر می دارند.
دکتر ثروت جو می گوید من با توجه به تجربه تلخ زندگی خودم، با توجه به کمک ناشیانه و بقولی دوستی خاله خرسه یک همکار، چند سال بدام هولناک داروهای مسکن افتادم و خوشبختانه با تلاش بسیار و داشتن یاران خوبی چون راملا رستمو، به زندگی سالم و پاک سلامی دوباره کردم و در طی 3 سال گذشته به تحقیق و مطالعه و به تجربه اندوزی در زمینه های مختلف ترک اعتیاد پرداختم و اینک همه آن تجربه ها را بکار گرفته ام و همانطور که تاکید کردم، ترک اعتیاد دو مرحله دارد که یکی درمان دارویی و پزشکی است و بعد درمان فکری است، وقتی شخص بتواند از این مرحله نیز بگذرد، به پاکی و سلامت کامل و ماندنی دست می یابد در همین مسیر، تبلیغات پردامنه برای داروهای ترک اعتیاد که در مارکت ارائه میشود و مدعی هستند که ریشه گیاهی دارد و عوارضی ببار نمی آورد، به راستی نیاز به مطالعه و بررسی و تائید اداره بهداشت دارد که تا امروز تائیدی برآنها نبوده است و اینکه در مهمانی ها و مجالس خانگی دوستان توصیه می کنند شما گوجه فرنگی را با زردچوبه و زعفران و تخم کلاغ بجوشانید و با عصاره آن درمان میشوید! واقعا هولناک است و گاه سبب عوارض خطرناک و مرگ انسانها میشود.
راملا رستمو می گوید متاسفانه برخی از افراد وقتی غمگین میشوند. وقتی مصیبتی بر آنها وارد می آید، وقتی دچار یک شکست میشوند، برای آرام کردن خود به مشروب و مواد روی می آورند. اطرافیان باید مراقب این افراد باشند نه اینکه برای آرامش آنها یک لیوان مشروب به دستشان بدهند و ماری جوانا و دیگر مواد تعارف شان کنند.
مسئله الکلی بودن، یکی از خطرناک ترین اعتیادهاست. چون شخص در مسیر خوشی های معمول شبانه، پارتی ها، جشن ها، با تعارف دوستان به سوی آن کشیده میشود، حتی یک فرد که اعتیاد به الکل را ترک کرده، گاه در چنین مهمانی هایی دوباره با اصرار و تعارف دوستان به سوی آن باز میگردد، درجامعه امریکایی خیلی در مورد این افراد رعایت می کنند ولی درجامعه ایرانی تعارف مشروب، یک اقدام دوستانه و مهمان نوازانه بحساب می آید و به این مسئله باید برای جامعه ایرانی توضیح داده شود که شما در مهمانی خود، با یک تعارف کوچک آینده یک نفر را ویران می کنید و او را دوباره به سیاهچال اعتیاد می اندازید.

1639-33

1639-35

1639-34

راملا رستمو درباره هدایت معتادین به مراکز ترک اعتیاد می گوید نمی توان با زور کسی را به این مراکز نشاند. حتی ما اخیرا تلفن هایی داریم که فرزندشان سخت الکلی است، از ما میخواهند او را به مرکز خود ببریم، که چنین مسئله ای امکان ندارد. شخص باید با میل خود بیاید، ما حتی در مورد نگهداشتن افراد در مرکز خود مقرراتی داریم ما نمی توانیم آنها را مجبور کنیم. ولی وقتی شخصی به دلیلی قصد ترک مرکز را دارد با تیم پزشکی و متخصص روانی خود، با او حرف میزنیم. توضیح می دهیم و 90درصد هم موفق میشویم، چون گاه این افراد نیاز به آگاهی بیشتر دارند.
راملا درباره نشانه های اعتیاد در نوجوانان و جوانان می گوید خانواده ها باید چشم و گوش خود را باز کنند. باید به رفتار وحرکات و ظاهر بچه هایشان دقت بیشتری نشان بدهند، خستگی زیاد، خواب زیاد و حتی بی خوابی زیاد، رفتارخشن، بیقراری های بی پایان، همه وهمه می تواند نشانه های اعتیاد باشد. شاید در روزها و هفته ها و ماههای نخست، شما نشانه ای از اعتیاد را در فرزندان اطرافیان خود نبینید، ولی به مرور این حالات خود را نشان میدهد.
اگر فرزندان شما دیگر در مهمانی ها، گردهمایی های فامیلی شرکت نمی کنند، اگر نسبت به درس و مدرسه بی تفاوت شده اند ، اگر نمرات شان پائین آمده، در کلاس حاضر نمی شوند، صبح ها با اکراه بیدار میشوند، شما باید پیگیرباشید.
اصولا نشانه های اعتیاد در افراد با توجه به نوع مواد متفاوت است، بعضی گوشه گیر و منزوی میشوند، بعضی زیاد حرف میزنند، برخی زیاد غذا می خورند. برخی کاملا بی اشتها میشوند و باید همه موارد را زیرنظر داشت.
یادتان باشد که افراد معتاد بکلی حاشا می کنند، خود را سالم و دور از آلودگی می دانند، حتی اعتراض هم می کنند.
دکتر ثروت جو میگوید: ما در این مرکز به روح و روان افراد اهمیت می دهیم ما میکوشیم در 3 تا 6روز اول سم زدائی را پایان بدهیم، بعد شخص را وارد مرحله روان درمانی کنیم، که حداقل 14 روز طول می کشد و بصورت انفرادی و گروهی خواهند بود.
همه کوشش این مرکز این است که افراد بعد از ترک اعتیاد، با دانش و آگاهی لازم وارد جامعه بشوند و وسوسه ها و تحریکات برآنها اثری نگذارد.

***

تلفن های ما 24ساعته پیام می گیرد ولی ارتباط مستقیم از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر با

(805)864-9226

و آدرس ما در سیمی ولی است

1248 Rocky Road., Simi Valley, Ca 93063

1639-32