1437-72

بنیاد فرهنگ
و یک جشن ” شب یلدای ” شکوهمند دیگر

فیروزه خطیبی

بنیادغیرانتفاعی، غیرمذهبی و غیرسیاسی فرهنگ ، شنبه شب 13 دسامبر به رسم سال های گذشته به پیشواز شب “یلدا” رفت و یکبار دیگر این سنت باستانی ایرانیان را با حضور هنرمندان ایرانی و جمع کثیری از ایرانیان علاقمند، با شکوه هرچه تمامتر در تئاتر “ماس” در غرب لس آنجلس برگزار کرد.
شب یلدا یا “شب چله” که مصادف است با 21 دسامبر، نخستین شب زمستان و درازترین شب سال به شمار می رود که فردای آن با دمیدن خورشید، روزها بلند ترشده و تابش نورخورشید که در ایران باستان بعنوان “نور ایزدی” شناخته می شد افزون تر می شود.
به باور ایرانیان، یلدا،شب زایش مهر یا خورشید و مظهر نور و امیدی است که ازاعماق تاریکی ها جلوه گر می شود. به همین مناسبت هم برای گرامیداشت آن،جشن بزرگی برپا می کردند. جشنی که کم کم آداب و رسوم خاص خودش را پیدا کرد و از آن زمان تا به امروز هنوز هم ادامه دارد و درگوشه و کنار جهان بین ملل و اقوام مختلف ایرانی گرامی داشته می شود.
جشن شب یلدای “بنیاد فرهنگ”، نهادی که به همت علی رازی و با حمایت گروهی از دیگرایرانیان فعال و موفق جنوب کالیفرنیا از 7 سال پیش فعالیت های فرهنگی وسیع خود را در این ناحیه آغاز کرده، با پذیرایی ازحاضران با انواع “اردورهای” برگرفته از غذاهای سنتی و تنقلات مخصوص این شب ازقبیل آش انار، آجیل، انار و هندوانه و نیز چشیدن شراب هایی به نام اصفهان و شیراز آغاز شد که جزئیات آن توسط هایده شیرمحمدی طراحی شده و با نظارت علیرضا اردکانی مدیر اجرایی تازه بنیاد فرهنگ و باهمکاری صنم ظهیر برنامه ریزی شده بود.

1437-73

با آغاز برنامه های هنری، “گردآفرید” نخستین نقال زن ایرانی، ضمن بررسی رسم و روسومات شب یلدا درمیان اقوام مختلف و اشاره به وجوه مشترک آن ها که از زمان های دور، دراصل گردهم آیی اعضای خانواده و فامیل، وزیرکرسی نشستن و قصه گفتن های بزرگ ترها برای کوچک ترها بوده است، قصه منظوم و طنزآمیز “حسینقلی، مردی که لب نداشت” نوشته احمد شاملو را برای حاضران اجرا کرد.
یه مردی بود حسینقلی
چشاش سیاه؛ لپاش گلی
غصه و قرض و تب نداشت
اما واسه خنده لب نداشت…
برنامه، با سخنان هما سرشار، روزنامه نگار و برنامه ساز رادیویی، ادامه پیدا کرد: “یلدا، یادگار نام وطن، میوه پائیز و عروس زمستان در راه است. او را بر سر سفره دل خویش بنشانید و با نسل فردا پیوندش دهید. ” دربخشی از این سخنان، همراه با مناجات شب یلدا و پیش از تفالی از دیوان حافظ، خانم سرشار به حاضران گفت : “بگذاریم تاریکی و سرما و خستگی تا سحر از وجودمان رخت بربندد و روشنی و گرما و سرزندگی جانشین آن گردد. این شب بیداری را پاس داریم که تا فردای روشنی، راهی دراز درپیش است. “
دربخش موسیقی جشن شب یلدای امسال بنیاد فرهنگ ، آنسامبل حامد نیک پی خواننده سبک ویژه ای از موسیقی سنتی و “فلامنکو”، به همراه چند نوازنده ازجمله فرزین فرهادی و همایون خسروی، قطعات شادی آوری را اجرا کردند و در پایان این بخش از برنامه، رعنا منصور، خواننده ساکن لس آنجلس هم به عنوان خواننده سورپرایز به جمع هنرمندان روی صحنه پیوست.

1437-74

با به پایان رسیدن برنامه های هنری، تا پایان جشن در ساعت 11 شب، یک بار دیگر از مدعوین با میوه و شیرینی و نوشیدنی های رنگارنگ پذیرایی شد.
مدیراجرایی تازه بنیاد
لازم به یادآوری است که بنیاد فرهنگ، با حضورعلیرضا اردکانی، مدیر اجرایی تازه این بنیاد فصل تازه ای از فعالیت های خود را به صورتی به مراتب چشمگیرتر از پیش آغاز کرده است.
آقای اردکانی با بیش از 19 سال تجربه در زمینه مدیریت، تبلیغات و بازاریابی هنری با کمپانی “والت دیسنی” و بخش های مختلف آن از جمله میرامکس فیلم و همکاری با “ان بی سی اینترتینمنت”، در ماه جولای 2014 به بنیاد فرهنگ پیوسته است: “برای من این که توانسته ام به سازمانی بپیوندم که در طول سال های گذشته دورادور اهداف و عملکردهای آن را تحسین کرده ام افتخار بزرگی است.”
درماه نوامبر گذشته،علیرضا اردکانی یکی از موفق ترین میهمانی های سالیانه فرهنگ – گالای باشکوهی درهتل بورلی ویلشایر را به منظور جمع آوری اعانه برگزار کرد که از لحاظ موفقیت نقطه عطفی در تاریخ بنیاد فرهنگ بشمار می رود.

برخی از تازه ترین فعالیت های بنیاد فرهنگ علاوه بر تاسیس بخش تازه مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه ارواین ، مشارکت با دانشگاه لس آنجلس در حمایت از پروژه “خانه سیاه است” -مولتی میدیایی با موضوع اشعار و آثار فروغ فرخزاد اثر سوسن دیهیم، ووکالیست ، آهنگساز و بازیگربین المللی ساکن لس آنجلس – است که به صورتی بی سابقه به زبان انگلیسی و فارسی روز جمعه 23 ژانویه در تالار”رویس هال” این دانشگاه به اجرا درخواهد آمد. هم چنین تهیه و تدارک برنامه نوروز 1394 که امسال هم چون سال های گذشته در موزه هنرهای لس آنجلس (لاکما) باحضور خواننده مقیم اطریش – زهره جویا – و برنامه های متنوع دیگری برگزار خواهد شد.

1437-75