1620-22

1620-23

فیروزه خطیبی
موزه هنری شهر لس آنجلس(لاکما) از روز 6 می تا نهم سپتامبر 2018 میزبان نمایشگاهی از آثار هنرمندان معاصر ایرانی بنام “درقلمرو روزهای خالی” -نقطه تلاقی ازهنرهای قدیم و جدید ایرانی – است دراین نمایشگاه تماشایی، بیش از 125 قطعه اثر هنری از 50 هنرمند هنرهای بصری ایرانی با چیدمانی کم سابقه درکنار هم قرارگرفته اند. آثاری که در آن هااز دریچه زمان حال حاضر به اعتبار گذشته ای تاریخی نگاه شده است.
این آثار مجموعه متنوعی است از نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی، ویدیوهای هنری، پوستر، کارتون های سیاسی، انیمیشن و دست نوشته های عکس دار تاریخی از جمله یک نسخه شاهنامه نایاب و بسیاری از هنرمندان شرکت کننده از جمله پویا افشار، سیامک فیلی زاده، فریدون آوه، نورالدین زرین کلک، شیرین نشاط، پرویز تناولی، نیوشا توکلیان، فرشید مثقالی و شادی قدیریان درحال حاضر از مطرح ترین و مهم ترین هنرمندان معاصر ایرانی بشمار می روند. هنرمندانی که غالبا از گذشته وتاریخ به عنوان یک متافور یا استعاره برای نمایش موضوع ها و وقایع حال حاضر استفاده کرده اند. ایده ای که در هنر و ادبیات بسیار رواج دارد ودر آن از خصوصیات پادشاهان و قهرمانان برای نشان دادن ارزش های هنری استفاده شده درحالی که امامان شیعه تبدیل به قهرمانان مردم تهیدست شده اند، به مسائل حاد سیاسی و انتقاد شدید از دولت، مذهب و کیش هم به شکل تازه و بی سابقه ای نگاه شده است. تمرکز بر روی نقطه تلاقی گذشته و حال حاضر، درنمایشگاه «قلمرو روزهای خالی»، یک فرصت کمیاب و استثنایی است تا تماشاگر ایرانی ساکن جنوب کالیفرنیا درمدتی که از برگزاری این نمایشگاه باقی مانده، برای تماشای مجموعه بی نظیری از آثار این هنرمندان معاصر ایرانی از داخل و خارج از ایران به موزه لاکما برود و از این پروژه هنری ارزشمند حمایت کند. یکی از جلوه های جالب توجه این نمایشگاه اجرای شاهنامه خوانی گردآفرید، نخستین بانوی نقال و هنرمند اجرایی ساکن لس آنجلس است که در چند تاریخ مختلف اجرا شده و تا پایان نمایشگاه نیزچند بار دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد.

1620-24

1620-25

گردآفرید (با نام اصلی فاطمه حبیب زاد) که درحال حاضر به تدریس شاهنامه در دانشگاه لس آنجلس (UCLA) اشتغال دارد، تحصیلاتش را در رشته کارشناسی میراث فرهنگی بپایان رسانده و در ایران و خارج از ایران به دعوت نهادهای دانشگاهی و مردمی در محافل فرهنگی و هنری گوناگون به اجرای برنامه پرداخته است. او درچندسال گذشته درجنوب کالیفرنیا نیز اجراهایی با فرم های نمایشی گوناگون ازجمله در زمینه تئاتر داشته است و درآثاری چون “مهره سرخ” براساس شعری از سیاوش کسرایی و عاشقانه های فردوسی با همکاری شاهرخ مشکین قلم ایفای نقش کرده است. اجراهای خانم گردآفرید در نمایشگاه “درقلمرو روزهای خالی”- درموزه هنری شهر لس آنجلس (لاکما) در پای تندیس هایی از سهراب و گرد آفرید و پرده نقاشی های قهوه خانه ای قوللر آغاسی انجام خواهد شد. حسین قوللر آغاسی یکی از بنیانگذاران شیوه های مردمی در نقاشی ایرانی معروف به نقاشی قهوه خانه ای است که در نقش پردازی حماسه سازان ملی و مذهبی و رمز قهرمان سازی با رنگ روغن وبهره گیری از انباشته های ذهن وخیال چیرگی و مهارت برجسته ای نشان داده است.
ساعات کار نمایشگاه : همه روزه ۱۱صبح تا ۵ بعد از ظهر
زمان: از ششم می تا نهم سپتامبر
زمان اجرای نقالی گردآفرید:

June 30th: Sat 2:00 PM
Jul 26th: Thu 3:30 PM
Aug 14th: Tue 3:30 PM
————————————————————–
قیمت بلیط ورودی نمایشگاه
برای اعضا‌ء: رایگان
بزرگسالان: ۲۰ دلار دانش آموزان و بالای ۶۵ سال: رایگان
زیر ۱۷ سال: رایگان
روزهای دوشنبه تا جمعه بعد از ساعت ۳ بعداز ظهر: رایگان
نشانی:

Los Angeles County Museum of Art (LACMA)
5905 Wilshire Boulevard
Los Angeles, CA 90036