1627-3

استقبال تماشاگران شمال کالیفرنیا از نمایش کمدی
«رابطه باز زنا شوهری»
کاری از دکتر محمود کریمی حکاک

1627-4

نمایش کمدی “رابطه باز زنا شوهری” برداشت آزادی از نمایشنامه فرانکا رامه و داریوفو به روایت و بازنویسی دکتر محمود کریمی حکاک، نخستین کار تئاتری به زبان فارسی این نمایشنامه نویس، کارگردان، پژوهشگر، بازیگر، طراح رقص و استاد هنر دانشگاه سی ینا در شرق آمریکاست که پس از بیش از 4 دهه فعالیت در صحنه تئاتر حرفه ای آمریکا برای ایرانیان درشهر لس آنجلس بر روی صحنه می آید. هفته گذشته ،نخستین اجرای این نمایش طنز در “سنترال استیج” برکلی در شمال کالیفرنیا با استقبال شدید تماشاگران روبرو شد.
این نمایش داستان زندگی زوج میانسالی را بیان می کند که پس از حوادث ۱۳۸۸ (۲۰۰۹ ) ایران مجبور به مهاجرت شده، از طریق فرانسه خود را به آمریکا می رسانند. مرد دچار بحران هویت می شود. سر خوردگی های پیاپی اجتماعی، سیاسی و خانوادگی باعث می شود که فکر کند تغییر در نوع ارتباط با همسرش ممکن است نجات بخش رابطه شان باشد. زن نیز در برخورد با جامعه غالب دچار تزلزل شخصیت شده، در بحران هویت با همسرش شریک است و طبیعتا به دنبال ترمیم رابطه خانوادگی خودش است. این بحران با بزرگ شدن و ترک خانه تنها فرزندشان تشدید پیدا کرده به اوج می رسد تا…
متن اولیه این نمایش (ترجمه فارسی ایرج زهری) توسط خانم طاووس مشتاق به گروه معرفی شد. افشین کتانچی و شیلا وثوق ایفاگر دو نقش اصلی این نمایش هستند. حمید سعیدی طراح و مجری موسیقی است که به صورت زنده اجرا می شود. ژولیت نیکوغاسیان مدیریت صحنه را به عهده دارد. مریم راسخ طراح لباس و دکتر روجا ابراهیمی دراماتورگ این نمایشنامه هستند و مهین کریمی حکاک نیز سرمایه گذار این اجراست.
اولین تمرین نمایشنامه با حضور تماشاچی به دعوت منصور تایید درتاریخ ۴ آگوست ۲۰۱۸ در سنترال استیج شمال کالیفرنیا به روی صحنه رفت. این اجرا با چنان استقبالی روبرو شد که گروه مجبور شد یک شب دیگر (۵ آگوست ۲۰۱۸) نمایش را تمدید کند. نمایش “رابطه باز زنا شوهری” در تاریخ ۱۴ اکتبر در لس آنجلس به روی صحنه خواهد آمد. درشماره های آینده درباره این نمایش و دست اندرکاران آن مطالب بیشتری خواهیم نوشت.

1627-5

1627-6

1627-7