1668-4

1668-6

مهدی ذکایی : شاهدیم که هوشنگ توزیع، سالهاست در شهر لس آنجلس به کار تئاتر پرداخته و تا به امروز چهارده نمایش بروی صحنه برده است. آخرینش همین نمایش «شاعر نقره ای» است که در همین ماه بروی صحنه میرود. اما علیرغم موفقیت چشمگیر کارهایش باید گفت که او برای نوشتن و بروی صحنه بردن هر نمایش ماه ها و گاهی سالها وقت می گذارد و تلاش به خرج می دهد.
گفتگویی داریم با اوپیرامون کارهای گذشته وی و نیز آخرین اثرش، «شاعر نقره ای».
جوانان: نمایش قبلی شما بنام «سورپرایز پارتی» پنج سال پیش بروی صحنه رفت. در طول این پنج سال چه می کردید؟
توزیع: مثل همیشه کار بر روی چند طرح تئاتری که برخی شان در مرحله ی نوشتن رشد کافی نکردند و از چرخه ی فکرم خارج شدند. یکی از آنها همین نمایش «شاعرنقره ای» بود، باید اشاره کنم که در این دوره پنج ساله در فیلم ها و سریالهای تلویزیونی امریکایی فعالیت داشتم. همراه با یک نویسنده امریکایی سریالی نوشتم بنام «همسایه ات را دوست داشته باش» که دو سال وقتم را گرفت و پس از پایان آن همچنان بدنبال تهیه کننده و سرمایه گذار میگردد. سریالی است کمدی – دراما درباره ی دیگ درهم جوش جامعه ی لس آنجلس و مشخصا در بورلی هیلز- با تمامی تفاوتهای فرهنگی – زبانی. دلیل علاقه ی من به این سریال این است که شاید برای اولین بار به شهروندان ایرانی لس آنجلس نگاه حقیقی و منصفانه ای شده است. یک کمدی اجتماعی است که به حضور مثبت، محترم و تاثیرگذار ایرانی در امریکا اشاره میکند.
جوانان: اگر بشود گفت که نمایش «شاعر نقره ای» یک جور بازگشت شما به تئاتر است، چرا به کارهای فیلم و سریال امریکایی ادامه ندادید؟
توزیع: واقعیت این است که هنوز هم به آن کارها ادامه میدهم. اما وقت زیادی برایشان نمی گذارم. ضمنا باید اشاره کنم که ازحضور درکارهای به اصطلاح هالیوودی رضایت معنوی کافی بدست نمی آورم. بخصوص کاردر تئاتر به زبان فارسی برایم ارزش بالاتری دارد. در طول یک سال و اندی که بر روی نمایش اخیر تلاش کرده ام، با بازیگران ایرانی زیادی کار کردم که گرچه نتیجه ندادند اما تجربه ی خوبی بود و همین جا باید از همه اشان قدردانی کنم و امیدوارم که درکارهای آتی بتوانم درکنارشان قرار بگیرم.
جوانان: از اسامی بازیگران و دیگر همکارانتان که در پوستر نمایش آمده است بنظر میرسد که یک گروه ده نفره با شما کار می کنند.
توزیع: بله همین طور است. پنج بازیگر به اضافه پنج مسئول دیگر از جمله گروه موسیقی – طراح لباس- طراح رقص و غیره.
جوانان: «شاعر نقره ای» یک نمایش موزیکال است؟
توزیع: بنوعی میشود گفت بله. چندین صحنه رقص اجرا میشود و چندین ترانه در آن خوانده میشود.
جوانان: پس تجربه ی تازه ای برای شما باید باشد؟
توزیع: درست است. اما پیش از این دو نمایش اصطلاحا موزیکال کار کرده ام. یکی بنام «درجستجوی امیرارسلان» و دیگر یک کار کوتاه صحنه ای بنام «تهران یک خاطره» با 12 بازیگر و یک گروه موسیقی پنج نفره.

1668-7

1668-8

1668-9

جوانان: همکاران شما در این نمایش چه کسانی هستند؟
توزیع: گروه بازیگران عبارتند از: آرین ریسباف،ناکتا پهلوان، شادی معینی نژاد که نقش های گوناگونی را بازی می کنند و خود من که نقش «فریدون» را بازی می کنم. خانم سیمین طراح معروف، لباسها را طراحی و اجرا کرده اند. آقای محمد کاظمی که مسئولیت گروه موسیقی را بعهده دارند و خانم کوثر عباسی طراح رقص هستند.
جوانان: آیا اجراهای بعدی نمایش مشخص شده اند؟
توزیع: این نمایش حتما باید در صحنه هایی اجرا شود که تسهیلات فنی حرفه ای داشته باشد و بهمین دلیل اجراهای محدودتری خواهد داشت. در ماه جولای به دعوت فستیوال «تیرگان» در شهر تورنتو در کانادا در یک تئاتر بزرگ و با ویژگی های بسیار حرفه ای اجرا خواهیم داشت و اجراهای بعدی را بزودی اعلام خواهیم کرد. اما از هم اکنون مشخص شده است که در شهرهای شمال کالیفرنیا و همچنین در سن دیاگو، ارواین، تگزاس، شیکاگو،واشینگتن دی سی، نیویورک و در کانادا و استرالیا هم اجرا خواهیم داشت.
جوانان: با آرزوی موفقیت های بیشتر برای شما و همکارانتان و نمایش «شاعر نقره ای».
توزیع: سپاسگزارم از محبت و توجه شما به کار تئاتر.