1566-72

1566-73

1566-74

تندیس منحصربفرد آزادی سمبلی از “رویاهای مشترک انسانی” یادمانی که به عمیق ترین ارزش های معنوی آزادی و برابری در ایران باستان و هم چنین قانون اساسی آمریکا اشارت دارد، همزمان با روز جشن استقلال آمریکا، آزادی، گوناگونی و مشارکت همگان را با حمایت بیش از یک میلیون نفر از سراسر جهان جشن می گیرد.
بنیاد فرهنگ، این نهاد فرهنگی غیرسیاسی، غیرمذهبی و غیرانتفاعی ایرانی آمریکایی درجنوب کالیفرنیا، توانسته است درطول مدت کوتاهی بیش از 2.3 میلیون دلار (نزدیک به هدف نهایی 2.5 میلیون دلاری) از بیش از یک میلیون حامیانی که در سراسر جهان از پروژه Freedom Sculpture حمایت کرده اند جمع آوری کرده و به این صورت رکورد تازه ای ازفعالیت های فرهنگی خود بجای بگذارد.
بیش از یک میلیون حمایت کننده از 50 کشور مختلف دنیا درپیشبردپروژه Freedom Sculpture مشارکت داشته و روی سایت های اجتماعی آن را دنبال کرده اند.هم چنین این پروژه بیشترین تعداد حمایت کننده از یک یادمان فضای عمومی را درتاریخ اینگونه یادمان ها در آمریکا داشته است.
فرهاد محیط، معاون “بنیاد فرهنگ” و مدیرپروژه Freedom Sculpture می گوید: “ما می خواستیم جامعه ایرانی آمریکایی و مردم شهر لس آنجلس را گردهم بیاوریم تا بتوانیم با کمک همدیگر Freedom Sculpture را برپا کنیم و آن را به عنوان هدیه ای که گوناگونی فرهنگ ها دراین شهر را جشن می گیرد به لس آنجلس اهدا کنیم.اما هرگزتصور نمی کردیم که چنین استقبال پرشوری ازطرف شهروندان این شهر، شهرهای دیگرآمریکا و بقیه شهرهای جهان از این پروژه بعمل بیاید. استقبالی که از هم اکنون Freedom Sculpture را تبدیل به سمبلی از عشق و یگانگی برای همه افراد بشرکرده است.”

1566-75

1566-76

Freedom Sculpture را هنرمند برجسته بریتانیایی سریلانکایی تبار، سسیل بالموند طراحی کرده است. این تندیس بزرگ، برداشت تازه ومدرنی است از استوانه کوروش بزرگ، متعلق به 2500 سال پیش و یکی از قدیمی ترین آثارباستانی که درسطح بین المللی به عنوان نخستین اعلامیه حقوق بشرشناخته می شود.
Freedom Sculpture یک هدیه تاریخی به شهر لس آنجلس و نمادی است از آزادی، گوناگونی فرهنگ ها، همزیستی مسالمت آمیز بین افراد بشر و احترام به تنوع و تفاوت های بین انسان ها یا همان ارزش هایی که در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا هم برآن تکیه وموارد آن برجسته شده است. این تندیس عظیم، تجسمی است از جامعه لس آنجلس و شهری که درآن مردم با فرهنگ های گوناگون درکنارهم و درکمال هارمونی و هماهنگی باهم زندگی می کنند.
اریک گارستی، شهردارشهر لس آنجلس درباره Freedom Sculpture می گوید: “لس آنجلس بیش از 4 میلیون جمعیت از 100 کشورجهان را در خود گنجانده است. این افراد به بیش از 200 زبان مختلف سخن می گویند. این شهر از همان روزهای نخست پایه گذاری، محلی برای گردهم آیی و مشارکت فرهنگ ها و سنت های مختلف بوده است. امروزه گوناگونی فرهنگی هنوزهم بزرگ ترین نیرو وتوانایی ماست. Freedom Sculpture گواه و شاهد همین مسئله و نشاندهنده ارزش هایی است که ما تا به این اندازه برای آنها اهمیت قائلیم. ما به دریافت این هدیه انسانی و انسان دوستانه افتخار می کنیم. “
Freedom Sculpture درقلب شهر لس آنجلس و دریکی از پررفت و آمدترین خیابان های این شهر( جاده 66 ـ خیابان سانتا مانیکا تقاطع سنتری پارک ایست) برپاخواهد شد. جایی که بیش از صدها هزارتن از اهالی شهر لس آنجلس و گردشگران از نقاط دیگر، آن را بطورروزانه تماشا و یا برای رسیدن به مناطق دیگر شهر از جمله “بورلی هیلز” از کنار آن عبور خواهند کرد.
این تندیس شکوهمند بیش از 4 سال در دست تهیه و ساخت بوده است. ایده ایجاد چنین تندیسی و اهدای آن به شهر لس آنجلس هم از ابتکارات بنیاد فرهنگ بوده است که درکمترین مدت ازطریق شبکه های اجتماعی مورد حمایت جهانی قرار گرفت. محبوبیت این طرح به حدی بوده است که تنها دریک سال گذشته بیش از یک میلیون نفر از طریق آنلاین به آن پیوسته وهرروزهم تعداد 10 هزار نفر عضو تازه به آن می پیوندند.
برخی از حامیان این طرح بزرگ، برندگان جوایر “الیس آیلند” و مهاجران آمریکایی موفقی چون “الون ماسک”(پایه گذاراتومبیل های تسلا و شرکت اسپیس اکس)، سر مایکل موریتس، (مدیر موسسه سکویا کاپیتال)، سالارکمانگر(یوتیوب) و بسیاردیگرانی هستند که بیشترین مبالغ را برای پیشبرد این طرح اهدا کرده اند.

1566-77

1566-78

درمقایسه با”مجسمه آزادی” که یکی از بزرگ ترین یادمان هایی است که تا کنون به ایالات متحده آمریکا اهدا شده باید بیاد داشت که درسال1886 مدت 20 سال طول کشید تا مجسمه آزادی بتواند حمایت لازم از سوی یکصد هزار فرانسوی و آمریکایی را جلب کند و بودجه کافی رابرای ساختمان آن بدست بیاورد. البته امروزه و با وجود شبکه های اجتماعی، خبر ایده های خوب بسرعت پخش می شود. هم چنین مردم دراقصی نقاط دنیا دوستانشان را تشویق کردند تا از پروژه “Freedom Sculpture” روی فیسبوک حمایت کنند. بسیاری هم از طریق وبسایت این پروژه کمک های خود را بطور مستقیم ارسال نمودند.
بنیادفرهنگ و کمیته “Freedom Sculpture” هم چنین امکاناتی بوجود آورده اند تا هرکسی که مبلغی بابت پیشبرد این پروژه اهدا می کند نامش برای همیشه در لیست آنلاین اهدا کنندگان این پروژه قرار بگیرد.
از”Freedom Sculpture” همزمان با جشن استقلال آمریکا، درمراسم رسمی ویژه ای همراه با جشن بزرگ رایگان برای عموم در روز چهارم جولای 2017 پرده برداری خواهد شد. علاوه بر مراسم اهدای رسمی این مجسمه به شهر لس آنجلس وپرده برداری از این یادمان، “ابی” ، اسطوره موسیقی ایران به همراه “آرش”، ستاره نسل جوان به اجرای موسقی خواهند پرداخت و “مکس امینی”، استند آپ کمدین مشهور ایرانی، مجری این برنامه خواهد بود.
درهمین شب، اریک گارستی شهردارشهر لس آنجلس پیام ویدیویی ویژه ای را ارسال خواهد کرد و سسیل بالموند، هنرمند مجسمه ساز نیز درکنارمقامات شهری لس آنجلس در این جشن حضور خواهد داشت. پل کورتز، عضو انجمن شهر به نمایندگی ازطرف شهر لس آنجلسFreedom Sculpture را دریافت خواهد کرد واین مراسم درحضور رهبران فرهنگی و گروه های اقلیت شهر لس آنجلس برگزارخواهد شد.
“Freedom Sculpture”برای نخستین باردرسال 2013 به صورت یک ایده پیشنهادی توسط “بنیاد فرهنگ” مطرح شد. درسال 2014 جستجو برای یافتن هنرمندی که توان ارائه چنین طرحی را داشته باشدآغاز شد. طرحی که بتواند ارزش های جهانی و انسانی آزادی، مشارکت و گوناگونی که درفرهنگ ایران باستان نهفته است و نقاط مشترک آن با اساسنامه ایالات متحده آمریکا را آشکار سازد. درمسابقه ای که “بنیاد فرهنگ” برای یافتن یک هنرمند مجسمه ساز تشکیل داد و پس از بررسی بیش از 300 طرح ارسالی از سوی هنرمندان مختلف از سراسرجهان، آقای سسیل بالموند، آرشیتکت و مجسمه ساز سرشناس بریتانیایی که طرحی را بر اساس استوانه کوروش بزرگ، نخستین اعلامیه حقوق بشری شناخته شده در جهان ارائه داده بود برنده شد.
علیرضا اردکانی مدیر اجرایی بنیاد فرهنگ ضمن قدرشناسی ازحمایت های بیش از حد انتظار مردم از پروژه Freedom Sculpture می گوید: “ما بی نهایت خوشحالیم که می توانیم این فرصت کم نظیررا همراه با اهالی شهر لس آنجلس، مردم آمریکا و حتی جهان جشن بگیریم. منتظردیداریکایک شما در این جشن رایگان در روز چهارم جولای ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر در سنتری سیتی، سانتا مونیکا بلوارد تقاطع اونیو او ستارز هستیم.”
برای دریافت اطلاعات بیشتردرمورد شرکت درپروژه Freedom Sculpture و جشن چهارم جولای به وبسایت زیرمراجعه کنید:

Freedomsculpture.org