DIVA-_ASL_23

 در یک مصاحبه اختصاصی با مجله جوانان

از موفقيت و هياهوي شبكه من و تو و گزينش استعدادهاي جوان و شايعات پشت صحنه آن مي‌گويد

چرا در كشف استعدادهاي داخل ايران گامي برداشته نشده؟

شبكه من و تو با همكاري هنرمندان جوان و پرارزش، هزينه سفر و تهيه آهنگهاي هنرمندان جوان را مي‌پذيرد

شايعه سرمايه گذاري مهدي هاشمي رفسنجاني و سازمان اطلاعاتي انگليس در شبكه من و تو

استعدادهاي جوان در كشورهاي اروپايي، بدون دريافت هيچ هزينه به لندن دعوت مي‌شوند

آكادمي موسيقي گوگوش و شبكه من و تو چگونه پا گرفت؟

-9

‌گوگوش جاودانه موزيك مدرن ايران، به جرات هميشه مبتكر و پيشتاز است، اين بار او را در يك شبكه تلويزيوني بنام  من وتو مي‌بينيم كه يك آكادمي موسيقي بنام گوگوش در دل آن جاي دارد، چون امريكن ايدل، به انتخاب و كشف استعدادهاي جوان مي‌پردازد.

گوگوش در سال 2010 سال پرباري داشت، در سراسر جهان برنامه هاي موفق و جون هميشه زيبايي داشت.

‌گوگوش در 24‌دسامبر در استكهلم سوئد و 25‌ دسامبر در كلن آلمان، در دو سالن بزرگ روي صحنه ميرود و قبلا كنسرت هاي پر سر وصدايي درونكوور، تركيه و كردستان داشته است، آماده ميشود تا كنسرت بزرگي در لوس آنجلس اجرا كند و به انتظار دوستداران خود بعد از چند سال پايان ميدهد.

اين هفته باگوگوش يك مصاحبه اختصاصي داريم، كه به پشت صحنه شبكه من و تو ميرويم كه نه تنها مورد توجه ميليونها نفر قرار گرفته، بلكه با خود شايعات و حرف و سخن‌هايي را همراه آورده است.

• چه شد كه با شبكه تلويزيوني من و تو همكاري آغاز كرديد؟

– من با كيوان عباسي و مرجان از زمان اقامت در تورنتو آشنايي داشتم، از طريق فاميل و دوستان، از جمله با خاله مرجان رفت و آمدي بود، تا من آمدم به لوس آنجلس، در اينجا هم كيوان و مرجان فعاليت داشتند، بعدها برايم وب لاگ و وب سايت ساختند، تا شبكه >ببين تي وي< را راه انداختند، من كارشان را دوست داشتم، مي‌ديدم هم خودشان جوان هستند وهم سليقه نسل جوان را دنبال مي‌كنند، انديشه هاي روز دارند، اخيرا در جريان فعاليت هايشان در لندن قرار گرفتم، در سفري به لندن دعوتم كردند تا با كارشان، استوديو و همكاران شان آشنا شوم و همزمان بمن پيشنهاد همكاري دادند، كه قرارهايي گذاشتيم كه مراحل قانوني خود را طي كرد و نتيجه اش را امروز مي‌بينيد.

• ولي بعنوان داور در اين شبكه و اصولا اين برنامه نقش داريد؟

– اصولا اين آكادمي بنام آكادمي گوگوش بنيان گذاشته شد و اين شبكه هم بنام يكي از آهنگهاي من >من و تو< نام گذاري شد حتي خواستيم از همان آهنگ بعنوان آرم برنامه بهره بگيريم، كه نياز به مراحل قانوني داشت، كه فرصت كافي نبود اين برنامه را كه مورد توجه نسل جوان در سراسر جهان قرار گرفته، در حقيقت آكادمي موسيقي گوگوش انجام ميدهد خوشحالي بزرگ من اين است كه برنامه در داخل ايران بسيار گل كرده است.

• اين برنامه باچه هدف هايي پيش ميرود، چه تاثيري بر تماشاگران آن داشته؟ آيا هزينه اي هم براي شركت كنندگان ازجمله استعدادهاي داخل ايران هم دارد؟

– هدف اين برنامه، كشف استعدادهاي جوان است، در ابتدا من فكر مي‌كردم بايد به سراغ استعدادهاي جوان در داخل ايران برويم، چون براستي در ايران استعدادهاي شگفتي خوابيده است،ولي وقتي خوب بررسي كرديم ديديم جوانان داخل باگرفتاريهايي روبرو هستند، بايد بدنبال ويزا بروند، هزينه هاي سنگين سفر دارند، كه مسلما امكان چنين مسائلي وجود نارد، خصوصا وقتي مركز اين شبكه و فعاليت هايش در لندن است، اگر هم اين گروه مي‌خواستند به كشورهاي همسايه ايران هم بروند، نياز به اقداماتي بود و هزينه هاي سنگيني را هم شامل ميشد. ناچار شديم، داوطلب شركت در اين برنامه را از اروپا بپذيريم. كه اتفاقا تعدادشان زياد بود، كه در ميان آنها 8‌ انتخاب بعمل آمد ابتدا طي 5‌ هفته با كارشان آشنا شديم، با آنها كار كرديم، براي كشف استعدادها وتوانايي هايشان، >هومن خلعتبري< رهبر اركستر سمفونيك در اتريش، بابك سعيدي آهنگساز و تنظيم كننده مقيم انگليس، با بچه ها كار كردند، آهنگهايي براي آنها ساختند، آنها را براي اجرا آماده ساختند كه در همه موارد من ناظر بودم و با هماهنگي من مراحل طي شد. خودبخود در روز اجرا بايد روي صحنه مي‌آمدند و در برابر جمعيت مي‌خواندند كه بدنبال آن مردم راي مي‌دادند، بيشتر آراء از ايران بود، همه آرا از طريق تلفن، تكس و فيس بوك ووب سايت ها داده مي‌شد، 24‌ ساعت وقت داشتند كه با باز شدن تلفن‌ها آراي خود را بدهند.

-61

 

• رها اعتمادي نيز در اين جمع مورد توجه بود نقش او چه بود؟

– رها اعتمادي بعنوان تهيه كننده قسمت‌هايي از برنامه، بعنوان ترانه سرا، كه به راستي پر از استعداد وهنر است او در 26‌ سالگي يك هنرمند 40‌ ساله بسيار با تجربه است. 6‌‌ ماهه بوده از ايران آمده در انگلستان بزرگ شده، ولي بخوبي به زبان فارسي مسلط است و به زبان فارسي ترانه مي‌سرايد.

• اين آرا كه به آن اشاره كرديد براستي چقدر بود؟ شركت كنندگان در برنامه كلا از كجا بودند؟

– در اولين برنامه 450‌ هزار نفر كه فقط از طريق تلفن و فكس بود كه 70‌ درصدش از داخل ايران بود خود شركت كنندگان وكانديداها، از اروپا بودند، از اسكانديناوي تا خود انگليس.

• معيارها چه بود؟ واقعا چه امتيازاتي سبب مي‌شد يك كانديدا برگزيده شود؟

– اين معيار مردم بود، آنها با توجه به قدرت خواندن، اجراي خوب روي صحنه، صداي دلنشين، كانديداي دلخواه خود را بر مي‌گزيدند.

• چه آهنگهايي را مي‌خواندند؟

– آهنگهايي از خواننده هاي نامدار و با سابقه چون خود من،داريوش، ابي،مهستي،هايده وچاووشي و …. كه البته يك هفته از خوانندگان درون ايران و يك هفته هم از خوانندگان با سابقه و گاه از دست رفته. اصولا ما آن آهنگها را انتخاب مي‌كرديم.

• هزينه هاي سفر واقامت و تمرينات اين كارها را خودشان تامين مي‌كنند؟

– خود اين تلويزيون اين هزينه ها را تقبل مي‌كند، در تمام مدتي كه در لندن هستند، هزينه هايشان تامين ميشود، بعضي ها هم در انگليس فاميل وآشناياني دارند وخودبخود مهمان آنها هستند، البته با آنها قرارداد بسته ميشود كه بايد مرتب سر تمرينات حضور يابند، روزي چند ساعت با آهنگسازان كار كنند، لباس تهيه نمايند، آهنگهاي دستجمعي بخوانند، باوجود اينكه موقعيت جغرافيايي، سياسي، اجتماعي خيلي خاص است دست و بالشان بسته،ولي ازدل و جان كار مي‌كنند.

• شنيديم شما دو سه ماهي در لندن ماندگار شديد و قراردادي نيم ميليون دلاري منعقد نموديد؟

– من يكبار 3‌ هفته و بار دوم 5‌ هفته درلندن ماندم، حقيقت را بخواهيد من باهمه وجود مي‌خواستم به اين گروه وهدف هايشان كمك كنم و شوق كشف استعدادهاي تازه را داشتم.

-2_3

 

• در جريان هستيم، كه استوديوهاي مجهزي در اختيار اين شبكه است؟

– گروه من و تو، به سراغ يك استوديوي بسيار قديمي در لندن بنام كاپيتان استوديو رفتند كه بسيار دور افتاده و فراموش شده بود، ولي آنرا دوباره زنده كردند، در اين استوديو بيتل ها، رولينك استون و بسياري ديگر آلبومهاي خود را تهيه كرده اند، پر از خاطره هاي زيباي هنرمندان بين المللي است، در حقيقت اين استوديو سالها بيكار و بلا استفاده مانده بود كه گروه رفتند آنرا براي 5‌ سال اجاره كردند و از امكانات هميشگي اش در كنار تجهيزات مدرن و تازه بهره گرفتند.

• مي‌گويند با توجه به هزينه هاي سنگيني كه بر دوش اين تشكيلات تلويزيوني است، با توجه به اينكه هيچ آگهي و تبليغاتي هم ندارد، در عين حال يك گروه متخصص ايراني و انگليسي در آن كار مي‌كنند، تامين كننده و سرمايه فراواني در پشت پرده دارد، از جمله از مهدي هاشمي رفسنجاني پسر هاشمي رفسنجاني نام مي‌برندكه سالهاست درخارج ايران به كار سرمايه گذاري مشغول است، از سويي از ام آي سيكسا‌نگليس نام برده اند كه هزينه ها را تامين كرده است.

– اين را مي‌دانم كه با دل و جان، بدون توقع و چشمداشت به جيب جوانها، بدون اينكه براي استعدادهاي تازه، هيچ مخارج و هزينه اي بوجودآيد، قدم پيش گذاشته و با بيريايي و عشق به هنر ايراني و نسل جوان هنرمندان مستعد پيش ميرود، اصولا من با همه وجود به آن جوانها مي‌انديشم، به لحظه شكوفايي شان، به آن لحظات پر از هيجان شان، به آن همه تلفن وتكس از ايران مثل سيل ميليوني سرازيراست، براي من اين ها مهم است.

البته درجريان هستم در پشت صحنه، يك شبكه بزرگ انگليسي بنام‌آي تي وي كه در حد بي بي سي است، به شبكه من وتو كمك مي‌كند تا برپا بايستد.