1534-3

1534-4

1534-5

تلاش یک تیم حرفه ای از سوی مدیران هیلتون بورلی هیلز برای اثبات حقانیت طرح بزرگ شان، که از سال 2008 آغاز شده، در طی مراحل مختلف و گذر از تونل سلیقه های مختلف مردم شهر، دریافت تائیدیه های رسمی از سوی مقامات شهری و قضایی، اینک در مرحله انجام است.
این طرح که با در نظر گرفتن زیبایی شهر، ایجاد درآمد بالا برای شهرداری، رعایت خواسته های مردم تا حدی که مسیر طرح را تغییر دادند، به گفته همه مسئولین هیلتون و 8 شهردارسابق، دادستان، مقامات برجسته بورلی هیلز، طرح ایده الی است که مردم نیز بر آن مهر تائید زده اند ولی با اینحال این گروه تصمیم گرفته اند آخرین رای اعتماد را از مردم شهر بگیرند و سپس این طرح استثنایی را پیاده کنند. اطلاعات تازه ای را درباره این طرح، این هفته از زبان چهره های سرشناس بورلی هیلز، تد کان مدیر ارشد وباب تننهام دادستان و شهردار سابق بورلی هیلز و نویسنده معروف کتاب های حقوقی و جیمی دلشاد شهردار پیشین بورلی هیلز را می خوانید.
******
Ted Kahn مدیر ارشد بورلی هیلتون در این زمینه می گوید:
ماجرای پروژه Measure HH از سال 2003 آغاز شد، وقتی ما هتل بورلی هیلتون را خریدیم و تصمیم به بازسازی هتل و کل محوطه هتل بزرگترین ملک تجاری را گرفتیم. برای کسب اجازه بازسازی ما 3 سال با شهرداری مذاکره کردیم و بعد از 19 نشست عمومی و طی کردن مراحل بسیار زیاد شورای شهر به ما اجازه ساخت یک هتل جدید و 2 ساختمان مسکونی (کاندومینیوم) در محوطه خود را داد.
یکی از ساختمانهای مسکونی 18 طبقه و دیگری 8 طبقه بود جمعا 110 کاندو، تعدادی از شهروندان با این طرح مخالف بودند و از شهرداری خواستند این طرح را به رأی مردم بگذارند. رأی گیری شدو مردم هم طرح ما را تائید کردند درسال 2008 هم رأی شورای شهر را گرفتیم و هم رأی مردم را.
طی این زمان با افراد بسیاری صحبت کردیم از جمله والدین مدرسه EL Rodeo که ساختمان 8 طبقه ای روبروی مدرسه بچه هایشان قرار می گرفت و از ما خواستند درصورت امکان محل ساختمان را جابجا کنیم، فضا را بازتر کنیم و یک کار متفاوتی در آن تقاطع انجام بدهیم. با در نظر گرفتن تمام جوانب به یک نتیجه جدیدی که ما فکر می کنیم بهتر است رسیدیم… یک تغییر ترکیب که دو ساختمان را ادغام کنیم به یک ساختمان 26 طبقه ای و در فضای باز جلوی مدرسه پارک بزرگ عمومی برای استفاده شهروندان و میهمانان هتل بسازیم. نام این تغییر ترکیب Measure HH است. درواقع Measure HH به شهروندان فرصت انتخاب میدهد که بین برنامه اول 2 ساختمان 8 و 18 طبقه بدون پارک عمومی و یا یک ساختمان 26 طبقه ای با پارکی بزرگتر از زمین فوتبال که بروی عموم باز است و امتیازیست برای شهروندان که براحتی انتخاب خود را بکنند.
سئوال: در رابطه با پارک توضیحات بیشتری بدهید:
این پارک به وسعت 1.7 ایکر خواهد بود و پنج قسمت خواهد داشت. قسمت باغ رز تشکیل شده از ده ها نوع گل رز کمیاب/ قسمت تراس برای نشستن میز با نیمکت/ بخش جنگل / بخش سبز و بخش درختان. فقط در قسمت «سبز» که ظرفیت 300 نفر را دارد و درصد از پارک را تشکیل می دهد می توان مجالس خصوصی برپا داشت و در آنزمان این بخش بسته خواهد بود و 85 درصد پارک برای عموم باز خواهد بود. مالک ملک بورلی هیلتون خواهد بود و تمام هزینه های ساخت و نگهداری وامنیت پارک کاملا به عهده هتل خواهد بود.
ما برای اینکه شهروندان بورلی هیلز اطمینان کامل داشته باشند که پارک عمومی است یک تعهدنامه ای در کانتی لس آنجلس به نفع شهروندان بورلی هیلز امضا کردیم و اتفاقا رقیب و مخالف ما در این زمینه ما را به چالش کشید و به دادگاه بردند. در ماه سپتامبر قاضی دادگاه عالیه لس آنجلس به نفع ما حکم صادر کرد و صحت عمومی بودن پارک را تاکید کرد که تعهدنامه قرارداد قانونی است که ما را کاملا نسبت به عمومی بودن پارک و تقبل هزینه متعهد می کند. تنها محدودیتی که پارک خواهد داشت این است که در روز مراسم گلدن گلوب و یا زمانی که رئیس جمهور به هتل بیایند به دستور سازمان امنیت ملی بسته خواهد بود.

***

1534-9

1534-10

1534-11

از جیمی دلشاد شهردار پیشین بورلی هیلز پرسیدیم: این طرح آیا برای شهر بورلی هیلز و شهروندان منفعتی خواهد داشت؟
دلشاد: من 8 سال در شورای شهر بورلی هیلز بودم و دو بار شهردار و کاملا با این پروژه وقوانین شهرداری آشنا هستم. وجود این پارک عمومی هم شهر را زیباتر خواهد کرد هم شهروندان از یک پارک زیبایی لذت خواهند برد. ساختن این نوع پارک بیش از چهل میلیون دلار مخارج دارد ولی بدون هیچ هزینه ای در اختیار مردم خواهد بود. همچنین وجود این پارک شأن هتل را بالاتر می برد. هرچقدر که هتل سود بیشتری ببرد 19درصد آن مستقیما به خزانه شهرداری می رود. این مانند یک مشارکت بین شهر و هیلتون میباشد و قراردادی بود که در سال 2005 بین شهرداری و هیلتون بسته شد.

***

1534-6

1534-7

1534-8

از آقای Robert Tanenbaum وکیل عالیرتبه و شهردار پیشین بورلی هیلز و رئیس انجمن Beverly Hills North Home Owner Association می پرسیم: چطور شد که بورلی هیلتون درخواست خود را به شکل لایحه در آورد و به رأی مردم گذاشت؟
جواب: اولا باید بدانیم که درخواست لایحه یکی از نعمت های پروسه دموکراسی است که از صد سال پیش تا حال از این طریق به مردم فرصتی داده میشود تا در قانون گذاری مشارکت داشته باشد و بعد به رأی مردم بگذارند. این جزو قانون اساسی ایالت کالیفرنیاست. مسئله ای که لایحه هیلتون را حائز اهمیت می کند این است که وقتی در سال 2008 هیلتون اجازه ساخت را از شورای شهری گرفت خیلی از شهروندان درخواست رأی عمومی می کردند زیرا پروژه با اهمیتی بود. و مردم به پروژه 2 ساختمانی 8 و 18 طبقه هیلتون رأی مثبت دادند. حالا هیلتون بازگشته با یک تغییر ترکیب هیچ تاثیر جدیدی به روی ترافیک نخواهد داشت. همان 110 کاندو در یک ساختمان 26 طبقه ساخته خواهد شد. تنها فرق این است که فضا را فراهم می کند تا پارکی برای شهروندان ساخته شود. این فقط تغییر ترکیب بدون تاثیر محیطی جدید از هرنوع می باشد. همانطوری که آقای کان گفت این پارک به نفع مردم تعهد داده شده. این تعهدنامه یک قرارداد قانونی است و دادگاه هم این قرارداد را تائید کرده که پا برجاست. و فارغ از هرگونه ساخت ساختمان بروی محوطه پارک خواهد شد. حتی اگر هتل در آینده فروش برود. این پارک همیشه پارک عمومی باقی خواهد ماند.
آقای Tanenbaum شما در سال 2005 مخالف طرح 2 ساختمانی هیلتون بودید. چرا حالا نظرتان عوض شده؟
از هشت سال پیش تا کنون من رئیس انجمن مالکین بورلی هیلز بودم که بزرگترین انجمن مالکین شهر ماست. من و انجمن سال 2008 مخالف بودیم به خاطر نگرانی مسائل ترافیکی ولی مهم دانستیم که رأی بگیریم و گرفتیم. الان هم من و هم کل انجمن حامی Measure HH و تغییر ترکیب هستیم چون برای ما مهم است که پارک عمومی بزرگی داشته باشیم. درهرحال هیلتون حق دارد هم یک 18 طبقه هم 8 طبقه بسازد… سئوال برای شهروندان بسیار ساده هست… چه چیزی برای بورلی هیلز بهتر است؟ نعمت دمکراسی دوباره این پرسش و تصمیم را به عهده شهروندان می گذارد. چرا وقتی ما می توانیم رأی بدیم فقط به نظر چند نفر شورای شهر تصمیم را بگذاریم؟ به همین دلیل این لایحه بسیار مهم است و ما کاملا با Measure HH موافقیم.
75 درصد درآمد شهرداری بورلی هیلز از مالیات مشاغل تامین میشود این پروژه چه نفعی برای شهرداری خواهد داشت؟
– بورلی هیلتون بزرگترین مالیات دهنده در بورلی هیلز است. بهار آینده با افتتاح هتل Waldorf Astoria مالیات ما به شهرداری دو برابر خواهد شد و با اتمام کاندوها مالیات سالانه ما 23.7 میلیون دلار در سال خواهد شد. این درآمد همه هزینه و سرویس پلیس – آتش نشانی – اورژانس – مدارس و کتابخانه در شهر می شود که سرویس های مهمی برای شهروندان است.
آیا ساختن ساختمان 26 طبقه ای پیش زمینه ای برای ساختمان های دیگر نمی شود؟
Tanenbaum: در 2005 هیلتون اجازه ساختن 18 طبقه گرفت. هشت سال گذشته حتی یک مورد وجود نداشته که سازنده ای درخواست ساختمان مشابهی کند. در سال 2008 شهرداری پروژه هیلتون را از زیر ذره بین شهرداری – کمیسیون برنامه ریزی و تحقیقات شورای شهر که خیلی دقیق تر از هر پروژه ای در تاریخ شهر بورلی هیلز بود بررسی شد. شورای شهر 109 شرایط برای هیلتون تعیین کرد که تک تک موارد را باید هیلتون اجرا کند. اضافه بر این 32 صفحه شرایط مطلق شهرداری اعمال شده که هر روزی که در پروژه هیلتون کاری انجام میشود دو نفر از مسئولین شهرداری نظارت کامل می کنند که تمام قوانین ابلاغ شده اجرا شود. این موقعیت بسیار استثنایی است و احتمال پیش آمدن مجدد تقریبا امکان پذیر می باشد ولی منفعتش برای شهر جاودانه خواهد بود. هم از لحاظ داشتن پارک عمومی هم ایجاد درآمد برای شهرداری.
براساس صحبت های شما آقایان که برنامه Measure HH بهتر از برنامه 2008 است. چرا عده ای مخالف هستند؟
Ted Kahn تد کان جواب می دهد:
ویژگی دموکراسی و ویژگی حق انتخاب ایجاب می کند در این مورد دلایلی برای رأی مثبت یا منفی خود داشته باشیم. مردم دلایل مختلفی دارند که چرا با پیشنهادی موافق یا مخالف هستند، فکر کنم سئوال مهم این نیست که اشخاص چه می کنند و یا چگونه فکر می کنند. بلکه مهمتر این است که ببینید هزینه مخالفت با Measure HH از کجا تامین میشود. تمام هزینه مخالفت با ما را یک سازنده دیگر تامین می کند… شرکت واندا Wanda . آنها مالکین ملک مجاور ما هستند. ما یقین داریم هدف آنها این است که توجه شهروندان را از پروژه خود منحرف کنند که تغییر عظیمی در استفاده از ملک خود است. آنها می خواهند 43 آپارتمان را به هتلی بزرگ با سالن های بزرگ، رستوران و SPA تبدیل کنند. آنها نمی خواهند که شهروندان بورلی هیلز متوجه بشوند چه تغییر بزرگی در کاربری مسکونی به تجاری هست و چه مشکلات زیادی برای شهر بورلی هیلز پیش خواهد آورد. اگر دقت کنید که چه اتفاقی می افتد، تمام هزینه مخالفت با ما را فقط و فقط گروه واندا تامین می کند.
فرق فضای بازی که 2008 هیلتون قرار بود با طرح 2 ساختمان بسازد با پارک با یک ساختمان در 2016 چیست؟
دلشاد: سال 2008 ما در شورای شهر از هیلتون خواستیم که فضای باز سبز به پروژه 2 ساختمان خود اضافه کند. قرار شد که این فضا به شکل کمربندی دورتا دور ساختمان باشد. طرح امسال با Measure HH کاملا فرق خواهد کرد چون این یک پارک مسطح خواهد بود بزرگتر از زمین فوتبال نه فضای سبز محوطه ساختمان.
ادعا میشود که بعضی از شرایطی که شهرداری برای هیلتون در سال 2008 تامین کرده شامل Measure HH نمی باشد. شرایطی مانند ممنوعیت کشیدن سیگار یا مشروب شامل این پروژه خواهد شد؟
Ted Kahn: جواب بسیار روشن است که تمام قوانین و شرایط شهرداری که قبلا شهرداری تعیین کرد شامل Measure HH هم میشود. بعضی از مسئولین شهرداری از جمله شهرداری کنونی اطلاعات غلط در میان مردم پخش می کنند در رابطه با این پروژه. حقیقتا باید بگویم به عنوان یک مسئول شهر… شهردار باید بهتر از این بداند… باید بداند قانون و مقررات چیست و چه چیزی عنوان می کند. من از شما می پرسم چرا شهرداری چنین کاری را می کند چون من جوابش را نمی دانم ولی میتوانم به شما بگویم تمام مجموعه ما از بورلی هیلتون – والدورف آستوریا و کاندوها و پارک مشمول قوانین شهر می شوند. این تصویری که از طرف مخالفین داده میشود برای گمراهی عموم که انگار این پروژه هیچ قانون و قواعدی ندارد و اینجا غرب وحشی است که یک صاحب ملک می تواند هر کاری که دلش میخواهد انجام بدهد کاملا غلط است و واقعیت نیست. شهرداری در تحقیقات خود توسط مشاورین مستقل که خود شهرداری انتخاب کردند گزارشی به نام 9212 تهیه کردند که در تارنمای شهرداری هم وجود دارد و نشان میدهد که حرفهای من استناد دارد. این پروژه ادامه پروژه تصویب شده 2008 است نه جایگزین و تمام شرایط و قوانین همچنان پا برجاست.

***

دادن رأی بلی به این لایحه، شهر بورلی هیلز زیباترین شهر امریکا را، زیباتر، کاملتر و در شأن و مرتبت بالاتری جای دهید، چرا که علاوه بر درآمد بیشتر، بهشت کوچکی در قلب شهر بورلی هیلز ساخته میشود.