NaghdeFilm-1301-01

مروري بر فيلم: THE  AVENGERS
نويسنده و كارگردان:  جوز ودان -بازيگران:  رابرت داني جونيور– كريس ايوانز– كريس همسورت – جرمي‌رنر– مارك رافالو– سموئل جكسون– اسكارلت جوهانسن و تام هيدلستون

NaghdeFilm-1301-02

بعد از نمايش فيلم The Expendables با حضور 7‌ سوپراستار فيلم هاي اكشن، پيش بيني كرديم كه كمپانيهاي فيلمسازي و پخش كنندگان فيلم،  براي نجات سينما، آخرين حربه هاي خود را بكار مي‌گيرند و با جاي دادن موجي از سوپراستارها در يك فيلم، هم فروش فيلم را تضمين مي‌كنند، هم راه فروش DVD را هموار مي‌سازند، ديديم كه اين فيلم با وجود كمبودهاي داستاني، بازيگري وخلاقيت هاي هنري، بافروش دور از انتظاري روبرو شد و در ماه اگوست دومين فيلم با حضور جديتر ارنولد شوارزنيگر بروي پرده مي‌آيد.NaghdeFilm-1301-03
بدنبال آن چندفيلم ديگر بسبك وسياق متفاوت چون والنتاين دي و NewYear’s Eve با حضور دهها بازيگر معروف ساخته شدند. اينروزها هم كمپاني >وارنر برادرز<براي چندمين بار تكخال تجارتي و گيشه اي تازه اي رو مي‌كند. آنهم فيلم Avengersاست.
در اين فيلم همه سوپرهيرو(سوپر قهرمانان) فيلم هاي فضايي و تاريخي حضور دارند و درواقع به ياري  هم آمده اند. فيلم بر مبناي حمله لوكي (تام هيدلستون) برادر تبعيد شده تور (Thorكريس همسورت) به زمين آغاز ميشود، لوكي با لشكر ويرانگر خود، قصد نابودي زمين و يا تسلط آنرا دارد.
زميني ها با كمك قهرمانان افسانه اي چون آيرون من (رابرت داني جونيور) كاپيتان امريكا (كريس ايوانز) هالك (مارك رافالو) نيك ‌فيوري (سموئل‌جكسون) بلك ويدو (اسكارلت جوهانسن) تصميم به مقابله مي‌گيرند، كه ‌ در نظر اول،  بعيد بنظر مي‌آيد >تور< در مقابل برادرش لوكي بايستد، ولي سوپرقهرمانان درحاليكه درآغاز هر كدام براي ديگري شاخ و شانه مي‌كشند، ولي با حمله ويرانگر لوكي از يك ستاره ديگر بخود مي‌آيند و تصميم مي‌گيرند شانه به شانه هم بجنگند.
>جوز ودان< با تكيه به بودجه كلان كمپاني وارنر،  همه عوامل را بكار مي‌گيرد تا اين كمپاني 75‌ ساله را تكاني تازه بدهد، يعني همه عوامل گيشه در دسترس اوست، همه چهره هاي قهرمان كه كودكان و نوجوانان و جوانان را به سالن مي‌كشند،  اين بار با هم در صحنه هستند.
خيلي ها معتقدند اينگونه فيلم ها،  به شخصيت محبوب و ماندگار قهرمانان لطمه ميزند و فيلم هاي مستقل شان را از آن درخشش هميشگيNaghdeFilm-1301-04 مي‌اندازد، بعضي ها هم مي‌گويند اين فيلمها،  به استحكام اين قهرمانان كمك مي‌كند و راه ساختار فيلم هاي مشابه را هموار مي‌كند،  همان كه هدف بيشتر كمپاني ها و پخش كنندگان است، چرا كه خيلي از عاشقان سينما،  با داشتن پرده هاي عريض و تلويزيون هاي مدرن،   و دان لودكردن فيلم ها در خانه كم كم نياز رفتن به سينما را از دست ميدهند، بخصوص كه اينروزها ديدن فيلم هاي سه بعدي D3 در خانه ها امكان پذير شده است.
اما يادمان باشد كه تماشاگران جوان و نوجوان،  قهرمانان مورد علاقه خود را در سينما دنبال مي‌كنند و قراردادن 5‌ سوپرهيرو در يك فيلم،  بظاهر هيجان انگيز است ولي وقتي به حدكافي از آنها بهره گرفته نميشود، هر كدام با كاراكترهاي ويژه خود ظهوري كوتاه مدت بر پرده سينما دارند، خودبخود خواسته تماشاگران جوان برآورده نميشود، همانطور كه در مورد همين فيلم صادق است هنوز تماشاگر بدنبال آيرون من است كه هالك وارد ميشود، تا بيايد به هالك ونقش اش دل ببندد و برايش همه هورا بكشد >تور< و كاپيتان امريكا  مي‌آيند.
از جمع بازيگران فيلم رابرت داني جونيور و سموئل جكسون بازيهاي خوبي دارند ضمن اينكه كريس همسورت و كريس ايوانز و اسكارلت جوهانسن نيم بند پيش ميروند،  اما از همان آغاز فيلم،  تام هيدلستون،  ميدان او را از همه گرفته است.
تام هيدلستون را قبلا در فيلمهايي چون
Midnight in Paris در نفش اف اسكات فيتزجرالد و همچنين در فيلم War Horse ديده ايم كه با توانايي عمل كرده واين بار در نقش لوكي، نفس گير پيش ميرود، نه تنها در طي فيلم در برابر همه سوپرهيروها ايستاده، بلكه بعنوان بازيگر هم به نبرد با آنها رفته است و بحق در فيلم درخشيده است.